Światowy Dzień Mycia Rąk (15 października) - cele, prawidłowe mycie rąk
Kilkadziesiąt sekund mycia rąk wodą z mydłem to podstawowa metoda walki z koronawirusem i innymi chorobami. Dbałość o higienę chroni nas między innymi przed infekcjami dróg oddechowych, grypą czy biegunką. Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Mycia Rąk?
1. Kiedy jest Światowy Dzień Mycia Rąk?
Światowy Dzień Mycia Rąk (Global Handwashing Day) to święto obchodzone 15 października od 2008 roku. Jest to akcja edukacyjna ustanowiona przez ONZ, jej głównym celem jest mobilizacja ludzi do częstego używania wody i mydła.
2. Cele obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk to sposób na uświadomienie społeczeństwa, że mycie rąk ma ogromny wpływ na stan zdrowia i może uchronić przed wieloma chorobami. Ponadto, jest to okazja do wsparcia globalnej kultury mycia rąk, a także do monitorowania dbałości o higienę na świecie.
3. Kiedy powinniśmy myć ręce?
- od razu po powrocie do domu,
- po skorzystaniu z toalety,
- po zabawie ze zwierzętami,
- po kontakcie z przedmiotami używanymi przez innych,
- przed posiłkiem,
- przed gotowaniem,
- po kichnięciu lub kaszlnięciu,
- po wytarciu nosa,
- po wizycie u chorej osoby,
- zawsze, gdy ręce są brudne.
Zobacz także:
4. Dlaczego mycie rąk jest ważne?
Mycie rąk wydaje się błahą czynnością, ale jest to jedna z najważniejszych metod profilaktyki zdrowotnej. Rokrocznie około 1,5 miliona dzieci umiera z powodu biegunki. Szacuje się, że dbanie o higienę zmniejszyłoby tą liczbę aż o 40 procent.
Okazuje się, że pomimo łatwej dostępności mydła, mycie rąk w wielu domach jest jedynie sporadyczną czynnością. Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny podkreślają, że nie bez powodu istnieją choroby brudnych rąk i za ich powstawanie odpowiada między innymi niewłaściwa higiena.
Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń i dolegliwości:
- biegunka,
- grypa,
- infekcje układu oddechowego,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- gronkowiec,
- salmonelloza,
- owsica,
- bąblowica,
- rotawirusy,
- glista ludzka,
- giargioza,
- toksokaroza.
Okazuje się, że mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety redukuje infekcje dróg oddechowych o około 25%. Co ważne, regularna higiena jest podstawą walki z koronawirusem. Dokładne mycie dłoni i częste ich odkażanie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19.
5. Jak prawidłowo myć ręce?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mycie rąk powinno zajmować minutę, ale 30 sekund to minimum, by pozbyć się drobnoustrojów z powierzchni ciała.
Czas można odmierzać na przykład poprzez śpiewanie w myślach piosenki "Sto lat" lub fragmentu utworu "Biała armia". Instrukcja prawidłowego mycia rąk wskazuje, że każda z poniższych czynności powinna trwać 5 sekund:
- moczymy dłonie i nabieramy mydło,
- rozprowadzamy mydło na powierzchni dłoni, nadgarstkach i pomiędzy palcami,
- pocieramy o siebie dłonie z przeplecionymi palcami (lewą nad prawą i prawa ręka nad lewą),
- pocieramy wierzch każdej dłoni,
- czyścimy wnętrze dłoni od palców do kciuka,
- czyścimy kciuki,
- pocieramy opuszki palców o drugą rękę,
- okrężnymi ruchami czyścimy nadgarstki,
- spłukujemy mydło i wycieramy dłonie czystym ręcznikiem.
Dodatkowo ręce można zdezynfekować płynem na bazie alkoholu. Początkowo, mycie rąk w ten sposób może wydawać się bardzo czasochłonne, ale po kilku razach całkowicie się do tego przyzwyczaimy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.