Trwa ładowanie...

Nowy zawód w Polsce ma odciążyć chirurgów. "Potrzebowaliśmy pilnie jakiegoś rozwiązania"

 Katarzyna Prus
09.05.2022 13:37
Szkolenia chirurgicznych asystentów lekarza zaczną się w lipcu
Szkolenia chirurgicznych asystentów lekarza zaczną się w lipcu (East News)

Na naszych oczach powstaje nowy zawód medyczny - chirurgiczna asysta lekarza. Nie trzeba będzie kończyć specjalizacji chirurgicznej, by móc uczestniczyć w operacjach. Na kurs można zgłaszać się do końca maja, a koszt specjalizacji dla jednej osoby to 42 tys. zł. - Chirurgiczny asystent lekarza ma odciążyć chirurga, a nie robić mu konkurencję - podkreśla prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej. Szkolenia ruszają już w lipcu i kierowane są do pielęgniarek, ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów.

spis treści

1. Wsparcie dla chirurgów

- Kryzys w chirurgii pogłębia się coraz bardziej. Aktualnie w Polsce w zakresie chirurgii ogólnej szkoli się około tysiąca rezydentów. Dodatkowo moduł podstawowy z chirurgii ogólnej realizuje około 650 lekarzy z pięciu innych specjalności zabiegowych - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Wallner, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Dodaje, że już od kilku lat ponad 400 miejsc szkolenia specjalizacyjnego jest wolnych, a średnia wieku chirurga to 60 lat.

Zobacz film: "Jak wygląda zabieg wszczepienia by-passów?"

- Pilnie potrzebowaliśmy jakiegoś rozwiązania - podkreśla prof. Wallner.

Nowy zawód ma odciążyć chirurgów
Nowy zawód ma odciążyć chirurgów (Getty Images)

Lubelska klinika jest jednym z 10 ośrodków w kraju, które będą szkolić w nowej specjalizacji. W każdym będzie mogło się szkolić pięć osób.

- To nie będzie żadna konkurencja dla chirurgów, chociaż takie są obawy środowiska. Chirurgicznych asystentów lekarzy od lat szkoli się w USA, a także w Europie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii. W krajach skandynawskich lekarze nie wyobrażają sobie już funkcjonowania oddziałów zabiegowych bez takiego wsparcia - zaznacza prof. Wallner.

2. Nowy zawód w Polsce

Po szkoleniu specjalizacyjnym chirurgiczny asystent lekarza będzie miał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętności praktyczne, pozwalające na pomoc lekarzowi specjaliście w dziedzinie chirurgii ogólnej i innych dyscyplin zabiegowych.

- Nie chodzi tu o zastąpienie lekarzy specjalistów, tylko o ich odciążenie. Dzięki wdrożeniu nowego zawodu, chirurg będzie mógł skupić się na zaawansowanych procedurach medycznych, podczas gdy asystent po przeszkoleniu będzie mógł przejąć pewne obowiązki administracyjne, organizacyjne czy też wykonywać proste zabiegi i asystować przy operacji - tłumaczy prof. Wallner.

Na szkolenie specjalizacyjne można się zgłosić po ukończeniu studiów na kierunkach: pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne.

Wnioski można składać do końca maja. Postępowanie kwalifikacyjne potrwa do końca czerwca.

- Szkolenia zaczną się w lipcu. W przypadku pielęgniarek i ratowników medycznych będą trwały dwa lata, a w przypadku fizjoterapeutów - 2,5 roku. Szkolenie podzielone jest na dwa moduły: chirurgiczny i anestezjologiczny - zapowiada prof. Wallner.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze