Trwa ładowanie...

Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii

Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii
Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Służby medyczne w Wielkiej Brytanii są bardzo zaniepokojone. Dwie kobiety zachorowały na super-rzeżączkę. Jedna z nich zaraziła się będąc na Ibizie, druga zachorowała przez kontakt płciowy z mężczyzną, który także przebywał na tej hiszpańskiej wyspie.

1. Nowa odmiana rzeżączki

Dr Nick Phi, Naczelny Dyrektor Krajowej Służby Epidemiologicznej przy Służbie Zdrowia Publicznego w Anglii, ostrzega europejską agencję zdrowia oraz lekarzy w całej Europie, o potencjalnym zagrożeniu wynikającym z pojawienia się w Wielkiej Brytanii szczepów super-rzeżączki.

Dwie kobiety, które uprawiały seks bez zabezpieczenia, zaraziły się lekooporną chorobą weneryczną. Chociaż jesienią 2018 r. zostały poddane intensywnemu leczeniu i dziś są zdrowe, to nadal istnieje ryzyko, że ognisko chorobowe wystąpi w Europie.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię
Zobacz film: "Opryszczka narządów płciowych"

Pierwsza kobieta zaraziła się rzeżączką podczas wakacji na Ibizie, gdzie uprawiała seks bez zabezpieczeń z wieloma mężczyznami.

Druga kobieta zachorowała w Wielkiej Brytanii, najpewniej podczas uprawiania seksu bez prezerwatywy z mężczyzną, który właśnie wrócił z hiszpańskiej wyspy. Przyznała ona, że zaraziła chorobą przynajmniej jednego mężczyznę, ale eksperci twierdzą, że najpewniej jest więcej zarażonych.

Wspólnym mianownikiem tych dwóch przypadków jest pobyt na Ibizie. To tam najpewniej jest główne ognisko choroby, dlatego służby medyczne apelują, aby nie dać się ponieść podczas egzotycznego urlopu i zawsze uprawiać seks stosując prezerwatywę.

Nieleczona rzeżączka może prowadzić do niepłodności lub zapalenia narządów miednicy. W niektórych przypadkach bakteria przenoszona jest na dziecko w czasie ciąży.

2. Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową

Rzeżączka jest chorobą weneryczną. Wywołują ją bakterie Neisseria gonorhoeae, inaczej nazywane gonokokami, o których mówi się „dwoinki”, ponieważ zawsze występują parami. Mogą prowadzić do zapalenia stawów, spojówek, okostnej czy opon mózgowych. Do najczęstszych objawów rzeżączki należą:

  • ropny wyciek z cewki moczowej,
  • upławy (dotyczą kobiet, pojawiają się zazwyczaj po 1-2 tygodniach od zakażenia),
  • ból podczas oddawania moczu (dotyczy mężczyzn, pojawia się już po 3-5 dniach).

Bakterie Neisseria gonorhoeae najchętniej rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, m.in. w okolicach intymnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku płciowego – również oralnego i analnego. Najnowsze badania wykazały, że dwoinki rzeżączki mogą przetrwać nawet do 4 godzin, spoczywając na nieorganicznych powierzchniach, np. desce klozetowej czy ręczniku.

Liczba zachorowań w Polsce nie jest znana. Wszystko przez to, że pacjenci wybierają do leczenia prywatne gabinety, które rzadko zgłaszają tego typu przypadki, obawiając się, że stracą klientów. Niestety, to właśnie rzeżączka jest jedną z głównych przyczyn niepłodności. Na świecie odnotowuje się około 25 mln zachorowań rocznie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.