Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii

Lekarze w Wielkiej Brytanii są zaniepokojeni. Zdiagnozowano 16 przypadków lekoopornej rzeżączki, która niewyleczona może skutkować bezpłodnością.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Nowa odmiana rzeżączki

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

W Wielkiej Brytanii odnotowano kilkanaście przypadków superrzeżączki. Najwięcej (12) pojawiło się do tej pory w Leeds, cztery kolejne miały miejsce w Macclesfield, Oldham i Scunthorpe. Lekarze są zaniepokojeni, ponieważ wydaje się, że ta odmiana choroby wenerycznej jest odporna na stosowane dotąd w podobnych przypadkach antybiotyki – azytromocynę w połączeniu z ceftriksonem.

Nieleczona rzeżączka może prowadzić do bezpłodności lub zapalenia narządów miednicy. W niektórych przypadkach wirus przenoszony jest na dziecko w czasie ciąży. Niestety, do tej pory nie udało się wyleczyć tej odmiany rzeżączki i będzie to niemożliwe do momentu wynalezienia nowego leku, który poradziłby sobie ze zmutowaną przypadłością.

2. Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową

Rzeżączka jest chorobą weneryczną. Wywołują ją bakterie Neisseria gonorhoeae, inaczej nazywane gonokokami, o których mówi się „dwoinki”, ponieważ zawsze występują parami. Mogą prowadzić do zapalenia stawów, spojówek, okostnej czy opon mózgowych. Do najczęstszych objawów rzeżączki należą:

  • ropny wyciek z cewki moczowej,
  • upławy (dotyczą kobiet, pojawiają się zazwyczaj po 1-2 tygodniach od zakażenia),
  • ból podczas oddawania moczu (dotyczy mężczyzn, pojawia się już po 3-5 dniach).

Bakterie Neisseria gonorhoeae najchętniej rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, m.in. w okolicach intymnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku płciowego – również oralnego i analnego. Najnowsze badania wykazały, że dwoinki rzeżączki mogą przetrwać nawet do 4 godzin, spoczywając na nieorganicznych powierzchniach, np. desce klozetowej czy ręczniku.

Liczba zachorowań w Polsce nie jest znana. Wszystko przez to, że pacjenci wybierają do leczenia prywatne gabinety, które rzadko zgłaszają tego typu przypadki, obawiając się, że utracą klientów. Niestety, to właśnie rzeżączka jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności. Na świecie odnotowuje się około 25 mln zachorowań rocznie.

Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii
Zmutowana rzeżączka w Wielkiej Brytanii (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Zmagasz się z chorobą weneryczną? Zajrzyj na nasze forum i przeczytaj, jak inni radzą sobie z tą przypadłością.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy