Losartan - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Losartan to lek należący do grupy antagonistów receptora angiotensynowego, jest wykorzystywany do leczenia nadciśnienia tętniczego u dzieci i osób dorosłych. Lek został wprowadzony do obiegu pod koniec lat 90. XX wieku, występuje w formie tabletek do stosowania doustnego. Jakie są wskazania do stosowania leku Losartan?
1. Działanie leku Losartan
Losartan to lek z grupy antagonistów receptora angiotensynowego, który znalazł zastosowanie w terapii samoistnego nadciśnienia tętniczego u dzieci powyżej 6. roku życia i osób dorosłych.
Angiotensyna II jest substancją produkowaną w organizmie, która ulega przyłączeniu do receptorów ścian naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do zwężenia naczyń i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Losartan przeciwdziała wiązaniu angiotensyny, rozluźnia naczynia krwionośne i skutkuje obniżeniem ciśnienia.
Substancją czynną leku jest losartan potasowy, pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, otoczka: hydroksypropyloceluloza, hypromeloza oraz tytanu dwutlenek (E171).
2. Wskazania do stosowania leku Losartan
Losartan to lek stosowany w terapii samoistnego nadciśnienia tętniczego, schorzeń nerek u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II oraz przewlekłej niewydolności serca, gdy terapia inhibitorami konwertazy była nieskuteczna.
Losartan bywa również podawany profilaktycznie u osób z nadciśnieniem i przerostem lewej komory serca, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Losartan
Losartan nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach:
- wiek poniżej 6. roku życia,
- uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku,
- ciąża,
- ciężkie zaburzenie czynności wątroby,
- stosowanie leków zawierających aliskiren.
4. Dawkowanie leku Losartan
Losartan należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Preparat może być zażywany przez dzieci od 6. roku życia, dobowa dawka początkowa to zwykle 0,7 mg substancji czynnej na 1 kg masy ciała dla osób o wadze 20-50 kg.
U osób dorosłych najczęściej leczenie zaczyna się od dawki 50 mg losartanu raz na dobę przez 3-6 tygodni, do momentu aż nastąpi maksymalne działanie obniżające ciśnienie. Następnie ilość stosowanego preparatu może zostać zwiększona do 100 mg na dobę.
Dorośli z niewydolnością serca zaczynają leczenie od 12,5 mg substancji czynnej, a następnie stopniowo zwiększają dawkę co tydzień, aż do osiągnięcia tej zaleconej przez lekarza.
Losartan może być przyjmowany jednocześnie z innymi środkami obniżającymi ciśnienie, takimi jak diuretyki, antagoniści wapnia lub beta-adrenolityki. Nie wchodzi w interakcje również z insuliną ani innymi lekami wpływającymi na poziom glukozy we krwi. Preparat może być też łączony z lekami moczopędnymi i glikozydami naparstnicy. Losartan stosuje się codziennie o tej samej porze, popijając tabletkę szklanką wody.
5. Losartan - działania niepożądane
Losartan, jak każdy lek, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych:
- ból i zawroty głowy,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- osłabienie,
- zmęczenie,
- hipoglikemia,
- hiperkaliemia,
- zaburzenia czynności nerek,
- niedokrwistość,
- senność,
- zaburzenia snu,
- kołatanie serca,
- silny ból w klatce piersiowej,
- duszność,
- ból brzucha,
- zaparcia lub biegunki,
- nudności i wymioty,
- pokrzywka,
- świąd skóry,
- miejscowe obrzęki,
- kaszel,
- obrzęk naczynioruchowy,
- zapalenie naczyń krwionośnych,
- parestezje,
- migotanie przedsionków,
- udar mózgu,
- zapalenie wątroby,
- zmniejszenie liczby płytek krwi,
- migrena,
- zaburzenia czynności wątroby,
- ból mięśni i stawów,
- objawy grypopodobne,
- ból pleców,
- zakażenie dróg moczowych,
- nadwrażliwość na światło słoneczne,
- ciemne zabarwienie moczu,
- impotencja,
- zapalenie trzustki,
- hiponatremia,
- depresja,
- ogólne złe samopoczucie,
- szumy uszne,
- zaburzenia smaku,
- ciężka reakcja alergiczna.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.