Accupro - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Accupro to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, bywa wykorzystywany również w przypadku niewydolności serca ze względu na właściwości hamujące skurcz naczyń krwionośnych. W jaki sposób działa Accupro?
1. Co to jest Accupro?
Accupro to lek wykorzystywany do leczenia samoistnego nadciśnienia tętniczego w monoterapii oraz terapii skojarzonej. Bywa stosowany również w przypadku zastoinowej niewydolności serca w połączeniu z lekami moczopędnymi lub glikozydami naparstnicy. Accupro obniża ciśnienie tętnicze krwi, sprzyja leczeniu chorób nerek oraz problemów sercowo-naczyniowych.
2. Działanie leku Accupro
Substancją czynną Accupro jest chinapryl, lek należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Po podaniu doustnym chinapryl wchłania się w szybkim czasie w wątrobie i ulega przekształceniu do chinaprylatu.
Mechanizm działania polega na przeciwdziałaniu aktywności enzymu odpowiedzialnego za powstawanie angiotensyny II. W efekcie w organizmie nie obserwuje się przeobrażenia nieaktywnej angiotensyny w aktywną, co ma ogromne znaczenie w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Przekształcenie to wywołuje bowiem skurcz naczyń krwionośnych i uwalnianie aldosteronu, który natychmiast wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Zmniejszenie nadciśnienia obserwuje się już po godzinie od przyjęcia leku Accupro, pełne działanie uzyskuje się po około 2 tygodniach regularnego stosowania.
3. Przeciwwskazania do stosowania Accupro
Leku Accupro nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazaniem jest również obrzęk naczynioruchowy - dziedziczny, idiopatyczny lub związany z zastosowaniem inhibitorów konwertazy angiotensyny.
Produkt leczniczy nie powinien być też przyjmowany przez kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży, diabetyków, osoby z zaburzeniami czynności nerek lub zwężeniem zastawki aortalnej. Wprowadzenie Accupro nie jest wskazane również w trakcie stosowania preparatów zawierających aliskiren.
4. Dawkowanie Accupro
Podczas stosowania Accupro należy kierować się wskazówkami udzielonymi przez lekarza lub informacjami dostępnymi na ulotce dołączonej do opakowania.
W przypadku samoistnego nadciśnienia tętniczego zalecana dawka chinaprylu u osób, które nie zażywają leków moczopędnych, to 10 lub 20 mg na dobę. Dawka może zostać zwiększona maksymalnie do 40 mg dziennie.
Leczenie nadciśnienia w skojarzeniu z preparatami moczopędnymi zazwyczaj polega na stosowaniu 5 mg Accupro. U osób z zastoinową niewydolnością serca substancję czynną leku przyjmuje się w dawce 5 mg raz lub dwa razy dziennie. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek zażywają zwykle 2,5 lub 5 mg Accupro w zależności od obecnego stanu zdrowia.
5. Skutki uboczne po zastosowaniu Accupro
Accupro podobnie jak każdy inny lek może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, choć nie występują one u każdego pacjenta. Po zastosowaniu leku zaobserwowano dolegliwości, takie jak:
- ból i zawroty głowy,
- kaszel,
- uczucie nadmiernego zmęczenia,
- zapalenie błony śluzowej nosa,
- nudności i wymioty,
- bóle mięśni,
- biegunka,
- bóle w klatce piersiowej,
- bóle brzucha,
- duszność,
- bóle pleców,
- zapalenie gardła,
- bezsenność,
- hipotonia.
Rzadko pojawiały się następujące skutki uboczne:
- wysypka,
- omdlenie,
- suchość w jamie ustnej i gardle,
- wzdęcia,
- tachykardia,
- kołatanie serca,
- dławica piersiowa,
- senność,
- nerwowość,
- niedowidzenie,
- nadwrażliwość na światło,
- zaburzenia erekcji,
- zakażenia układu moczowego,
- niedokrwistość hemolityczna,
- małopłytkowość,
- reakcje anafilaktoidalne,
- depresja,
- dławica piersiowa,
- zapalenie trzustki,
- łysienie,
- złuszczające zapalenie skóry,
- zwiększona potliwość,
- pęcherzyca,
- obrzęk.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.