Trymestry ciąży - charakterystyka, pierwszy trymestr, drugi trymestr, trzeci trymestr
Ciąża trwa 40 tygodni, okres ten dzieli się umownie na trymestry ciąży, każdy z nich obejmuje 3 miesiące. Co się dzieje podczas każdego trymestru ciąży, jak przebiega rozwój dziecka i na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama? Dowiedz się więcej na temat trymestrów ciąży.
1. Charakterystyka trymestrów ciąży
Początek pierwszego trymestru ciąży rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13 tygodnia, po tym czasie wyróżnia się drugi trymestr, który obejmuje okres od 14 do 26 tygodnia ciąży. Ostatnim etapem trymestrów ciąży jest trzeci trymestr, za jego początek uznaje się 27 tydzień. Trzeci trymestr trwa do momentu rozwiązania. Za normę przyjmuje się poród, który odbywa się między 38 a 42 tygodniem ciąży.
W czasie trymestrów ciąży dochodzi do rewolucyjnych zmian w organizmie. Brzuch nie jest jeszcze znacząco powiększony, lecz przyszła mama może odczuwać silne dolegliwości towarzyszące ciąży. Około czwartego tygodnia dochodzi do implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy.
2. Pierwszy trymestr
Okres pierwszych trzech miesięcy, czyli pierwszy z trymestrów ciąży, jest kluczowy dla rozwoju dziecka. W tym czasie powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne, w kolejnych trymestrach ciąży dochodzi do ich dalszego rozwoju i udoskonalenia (np. w 21 dniu zaczyna bić serce). Podczas pierwszego trymestru ciąży dochodzi do gwałtownych przemian hormonalnych w organizmie kobiety.
W związku z wysokim stężeniem gonadotropiny kosmówkowej mogą wystąpić takie objawy jak: złe samopoczucie, zawroty głowy, gwałtowne zmiany nastrojów, senność, nudności i wymioty. Prawdopodobne jest wystąpienie niechęci do określonych zapachów lub smaków a także kłopoty z cerą i pogorszenie stanu włosów. Kolejnym objawem jest obrzmienie i bolesność piersi, co więcej, zwiększa się częstotliwość oddawania moczu.
Ze względu na wysoki poziom progesteronu w pierwszym trymestrze ciąży mogą wystąpić wzdęcia oraz uczucie pełności. Kobietom zaleca się spożywanie 2 l. płynów, zabronione jest korzystanie z używek, w razie konieczności przyjęcia leków konieczna jest konsultacja z lekarzem. Oprócz wizyty u ginekologa i wykonania badań prenatalnych, warto zaplanować wizytę u stomatologa. Podczas ciąży zwiększa się ryzyko pogorszenia stanu zębów i dziąseł. Już od pierwszego trymestru ciąży lekarz może zlecić suplementację kwasem foliowym, jodem, witaminą B6.
3. Drugi trymestr
W czwartym miesiącu ciąży wszystkie narządy dziecka pracują, ale dziecko uzależnione jest od łożyska, które zaopatruje go w niezbędny pokarm i tlen. W piątym miesiącu dziecko uczy się spać, odczuwa zmiany temperatury, słyszy dźwięki, rozpoznaje smaki. Wszystkie te rzeczy dzieją się w drugim z trymestrów ciąży.
Przyszła mama może odczuwać w drugim trymestrze ciąży ruchy, kopnięcia dziecka. Istnieje już możliwość poznania płci dziecka dzięki wykonaniu badania USG. W ostatnim miesiącu drugiego trymestru dziecko otwiera oczy, kształtuje się odruch ssania, kostnieje szkielet. Dziecko, może osiągać już prawie 30 cm wzrostu i wagę około 50 dag.
Podczas drugiego trymestru ciąży znacznie powiększa się brzuch kobiety, mogą wystąpić takie dolegliwości jak infekcje układu moczowego, zgaga, hemoroidy lub żylaki, zaparcia, przebarwienia skóry oraz rozstępy, obrzęki nóg i rąk, anemia. Zaleca się odpoczynek, ale także lekką gimnastykę, dbanie o kręgosłup i skórę, odpowiednią suplementację (po konsultacji z lekarzem) oraz wykonywanie zleconych przez lekarza badań.
To musisz wiedzieć
- Jak odżywiać się w ciąży?
- Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?
- Współżycie w ciąży - zakazane czy nie?
4. Trzeci trymestr
Podczas trzeciego z trymestrów ciąży brzuch jest już naprawdę duży, dochodzi do intensywnego rozwoju dziecka – zwiększa się mózg, dojrzewają organy wewnętrzne, dziecko przybiera na wadze i rośnie (wzrost około 53 cm, waga 3 kg). Istotne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów.
Z krwi matki dziecko pobiera dużo wapnia oraz żelaza. Mama może odczuwać ból stawów biodrowych, ból pleców, wciąż występuje zwiększona częstotliwość oddawania moczu. W trzecim trymestrze, jeszcze przed rozwiązaniem może dojść do wycieku pokarmu z piersi, warto skorzystać z wkładek laktacyjnych, które wchłoną wydzielinę.
W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni trymestrów ciąży mogą wystąpić skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Nie rozpoczynają one akcji porodowej, są nieregularne i bezbolesne. Konieczne jest przeprowadzenie badania USG i stała opieka ginekologa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.