Ból w klatce piersiowej - przyczyny, diagnostyka

Ból w klatce piersiowej to pojęcie bardzo szerokie. Źródłem dolegliwości mogą być prawie wszystkie narządy znajdujące się w tej części ciała z wyłączeniem tkanki płucnej, w której nie ma zakończeń bólowych. Czasami ból w klatce piersiowej bywa także spowodowany problemami zlokalizowanymi w jamie brzusznej.

Zobacz film: "Profilaktyka wtórna zawału serca"

spis treści

Ból w klatce piersiowej może przybrać różny charakter – od lekkiego dyskomfortu po ostry, przenikliwy ból lub – jak w przypadku zawału mięśnia sercowego – uczucie pieczenia lub ciężkości w okolicy mostka.

1. Ból w klatce piersiowej - przyczyny

Większości z nas ból w klatce piersiowej kojarzy się z sercem. Tymczasem ból w klatce piersiowej spowodowany bólem wieńcowym lub bólem zawałowym występuje stosunkowo rzadko w stosunku do innych niż kardiologiczne problemów.

Do najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej należą:

1.1. Ból w klatce piersiowej - układ krążenia

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany dolegliwościami związanymi z układem krążenia takimi jak: choroba wieńcowa, zawał, zapalenie osierdzia, rozwarstwienie aorty, zatorowość płucna.

1.2. Ból w klatce piersiowej - przewód pokarmowy

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany także dolegliwościami związanymi z przewodem pokarmowym takimi jak: stany zapalne przełyku, refluks, zapalenie żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa, ostre lub przewlekłe stany zapalne trzustki, pęknięcie przełyku.

1.3. Ból w klatce piersiowej - układ oddechowy

Ból w klatce piersiowej może także być spowodowany dolegliwościami związanymi z układem oddechowym, a przyczyna tego bólu mogą być: choroby oskrzeli lub podrażnienie opłucnej.

1.4. Ból w klatce piersiowej - układ kostno mięśniowy

Ból w klatce piersiowej może być także wywołany przez dolegliwości związane z układem kostno-mięśniowym. Do schorzeń układu kostno mięśniowego należą: choroba zwyrodnieniowa, urazy kręgosłupa i nerwoból.

1.5. Ból w klatce piersiowej - choroby sutka

Ból w klatce piersiowej mogą wywołać także dolegliwości związane z chorobami sutka takie jak: zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe miąższu piersi – mastopatia.

1.6. Ból w klatce piersiowej - inne

Do innych przyczyn bólu w klatce piersiowej możemy zaliczyć dolegliwości o podłożu psychogennym (tzw. nerwica sercazespół Da Costy) oraz dolegliwości związane z chorobami autoimmunologicznymi, np. toczniem.

2. Ból w klatce piersiowej - diagnostyka

Ból w klatce piersiowej wymaga wnikliwej diagnostyki, która obejmuje przede wszystkim dokładny wywiad oraz badanie lekarskie. Wstępnej oceny dokonuje się na podstawie umiejscowienia i charakteru bólu, a także prawdopodobieństwa wystąpienia danej przyczyny w zależności m.in. od wieku chorego, płci, ogólnego stanu zdrowia, zażywanych leków oraz używek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przykładowo, ból w klatce piersiowej o podłożu kardiologicznym możemy podejrzewać z większym prawdopodobieństwem u palącego, otyłego mężczyzny po 50. roku życia niż u szczupłej, niepalącej kobiety poniżej 40. roku życia. Niemniej należy pamiętać, że to tylko ocena szacunkowa i do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie.

Jeżeli chodzi o charakter bólu w klatce piersiowej, to oceniamy jego umiejscowienie (okolica klatki piersiowej, ból punktowy czy rozlany), rodzaj (palący, piekący, ostry lub tępy) oraz czy natężenie bólu zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała, głębszym oddechem lub wysiłkiem fizycznym.

Poniżej przedstawiono charakterystykę poszczególnych rodzajów bólu w klatce piersiowej w zależności od przyczyny.

  1. Ból związany z niedokrwieniem serca lub zawałem (dławica piersiowa) – ból jest zlokalizowany w okolicy mostka, ma charakter ucisku, palenia lub pieczenia. Czasami może promieniować do żuchwy lub kończyn górnych. Niektórzy chorzy opisują ból wieńcowy jako uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Ból trwa kilka minut, zazwyczaj pojawia się w trakcie lub po wysiłku fizycznym, w obliczu stresu, zimnego powietrza lub po obfitym posiłku, ustępuje w miarę odpoczynku lub po zażyciu leku rozszerzającego naczynia wieńcowe (nitrogliceryna). Ból zawałowy może pojawić się także w spoczynku, wówczas jest silniejszy i trwa powyżej 30 minut, a stosowanie leków nie przynosi ulgi. Bólowi spowodowanemu zawałem mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak duszność, osłabienie, nudności lub wymioty.
  2. Ból spowodowany zapaleniem osierdzia – ten ból w klatce piersiowej zazwyczaj umiejscawia się za mostkiem lub w okolicy koniuszka serca, jest to ból o zmiennym natężeniu, może być kłujący, ostry. Dolegliwości mogą nasilać się podczas głębokiego wdechu, przy zmianie pozycji ciała (przyjęcie pozycji leżącej). Ulgę przynosi przyjęcie pozycji siedzącej z pochyleniem ciała do przodu.
  3. Ból spowodowany rozwarstwieniem aorty – lokalizuje się z przodu klatki piersiowej, aczkolwiek może promieniować do okolicy łopatek lub do lędźwi. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się nagle i są bardzo silne. Dodatkowo może dojść do omdlenia lub utraty przytomności.
  4. Nerwoból – ból przeważnie ma charakter jednostronny, czasami może dotyczyć obu stron klatki piersiowej, ostry, nasilający się przy głębszym wdechu, zmianie pozycji ciała lub dotyku.
  5. Ból spowodowany refluksem żołądkowo-przełykowym – zazwyczaj w okolicy zamostkowej, o charakterze pieczenia, palenia. Może imitować ból wieńcowy. Wystąpieniu bólu sprzyja obfity posiłek, pozycja leżąca (dolegliwości często występują w nocy po położeniu się do łóżka).
  6. Ból spowodowany podrażnieniem opłucnej – może być jednostronny, czasami umiejscowiony w okolicy łopatkowej. Przeważnie pojawia się nagle, jest ostry i kłujący. Może nasilać się przy głębszym wdechu.

Zobacz także

W różnicowaniu przyczyn dolegliwości bólowych w klatce piersiowej może być pomocne wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia krwi, markery martwicy mięśnia sercowego, ALT, AST, amylaza), a także EKG oraz badań obrazowych (RTG klatki piersiowej, badanie echokardiograficzne, USG jamy brzusznej).

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?
O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej? [7 zdjęć]

To serce - myślimy w pierwszym odruchu, gdy po lewej stronie klatki piersiowej poczujemy ostry, kłujący...

zobacz galerię

Leczenie bólu w klatce piersiowej jest uzależnione od jego przyczyny. Ból w klatce piersiowej jest informacją, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, dlatego zawsze w takiej sytuacji należy skorzystać z porady lekarskiej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy