Trwa ładowanie...

Hipotonia - przyczyny, objawy, sposoby na podniesienie niskiego ciśnienia

 Aleksandra Miłosz
29.12.2021 12:04
Hipotonia powoduje szereg objawów, jak np. zawroty głowy, omdlenia, nudności
Hipotonia powoduje szereg objawów, jak np. zawroty głowy, omdlenia, nudności (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane obecnie za chorobę cywilizacyjną odpowiedzialną za szereg schorzeń związanych z układem krążenia. Okazuje się jednak, że równie niebezpieczna jest hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi. Mówimy o tym, gdy ciśnienie jest niższe niż 90–100/60–70 mmHg. Czym objawia się niedociśnienie i jak skutecznie z nim walczyć?

spis treści
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

1. Przyczyny hipotonii

Hipotonia, nazywana też niedociśnieniem, jest groźnym schorzeniem, które może być następstwem innych chorób, takich jak anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy epilepsja. Występuje również przy zażywaniu leków psychotropowych lub stosowanych w leczeniu parkinsona.

Zobacz film: "Złośliwe nadciśnienie tętnicze"

Hipotonia bywa też skutkiem uczucia głodu, odwodnienia organizmu, silnego stresu czy spożycia alkoholu. Wśród przyczyn niedociśnienia wymienia się także genetyczne predyspozycje. Niektóre osoby mają mało elastyczne naczynia krwionośne, przez co krew płynie przez nie dużo wolniej i pod mniejszym ciśnieniem. Z tego powodu organizm jest niedotleniony i alarmuje o tym poprzez niskie ciśnienie.

2. Objawy hipotonii

Hipotonia, podobnie jak to za wysokie ciśnienie, może zagrażać zdrowiu i życiu. Kiedy drastycznie spada, pojawiają się zawroty głowy, nudności, omdlenia, zaburzenia koncentracji i szum w uszach. Chory doświadcza nocnych potów, które utrudniają mu sen, a przed oczami często pojawiają się „mroczki”.

Niskie ciśnienie objawia się także obniżeniem temperatury rąk i nóg oraz bladym odcieniem skóry twarzy. Jeśli symptomy pojawiają się często, należy zgłosić się na konsultację lekarską.

3. Sposoby na podniesienie niskiego ciśnienia

Jeśli objawy hipotonii są tylko pojedynczymi przypadkami, warto poznać kilka sposobów, które pozwolą podnieść ciśnienie krwi.

3.1. Hipotonia a kofeina

Nic tak szybko nie pobudza krążenia jak kawa. Zawarta w niej kofeina sprawia, że krew zaczyna szybciej płynąć, a przez to podnosi się ciśnienie tętnicze. Mała czarna działa jednak krótko. Efekt pobudzenia i podniesienia ciśnienia utrzymuje się maksymalnie przez 2 godziny.

Czasem jednak filiżanka mocnej kawy to za mało, aby podnieść niskie ciśnienie przy hipotonii. Znacznie lepiej działa teina zawarta w herbacie, która rozkłada się wolniej, przez co działa dłużej.

3.2. Obniżone ciśnienie krwi

Chłodny prysznic może zdziałać cuda zwłaszcza, gdy będzie stosowany naprzemiennie z ciepłym strumieniem wody. Zimna woda stymuluje układ nerwowy, dlatego działa na poranne niewyspanie i obniżone ciśnienie krwi.

Pod chłodnym strumieniem wody warto użyć szorstkiej gąbki lub wykonać gruboziarnisty peeling z soli morskiej. Pocieranie skóry poprawi jej ukrwienie.

Należy unikać gorących kąpieli, które tylko nasilają objawy hipotonii, takie jak zawroty głowy.

3.3. Przyczyny spadku ciśnienia

Co jeść przy hipotonii? Regularne spożywanie małych posiłków pozwoli uniknąć głodu, czyli jednej z przyczyn spadku ciśnienia. Najlepiej wybierać ciepłe i lekkostrawne posiłki.

Warto wiedzieć, że przy hipotonii nie trzeba ograniczać soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, dzięki czemu ciśnienie rośnie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z jej ilością zwłaszcza przy chorobach nerek i serca.

3.4. Zwalczenie niskiego ciśnienia

Najlepszą metodą na zwalczenie niskiego ciśnienia jest aktywność fizyczna. Wystarczy 30-minutowy szybki spacer lub godzinna jazda na rowerze, aby poprawić krążenie.

Najlepszym sposobem na poprawę pracy układu krążenia, wzmocnienie organizmu i zwiększenie wydolności jest jednak basen lub jogging. Przy okazji treningu warto pamiętać o odpowiednim ubraniu i nosić uciskowe skarpetki pobudzające krążenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Symptomy, które świadczą o niskim ciśnieniu krwi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze