Hipotonia - przyczyny, objawy, sposoby na podniesienie niskiego ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane obecnie za chorobę cywilizacyjną odpowiedzialną za szereg schorzeń związanych z układem krążenia. Okazuje się jednak, że równie niebezpieczna jest hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi. Mówimy o tym, gdy ciśnienie jest niższe niż 90–100/60–70 mmHg. Czym objawia się niedociśnienie i jak skutecznie z nim walczyć?

Hipotonia - przyczyny

Hipotonia, nazywana też niedociśnieniem, jest groźnym schorzeniem, które może być następstwem innych chorób, takich jak anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy epilepsja. Występuje również przy zażywaniu leków psychotropowych lub stosowanych w leczeniu parkinsona.

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Hipotonia bywa też skutkiem uczucia głodu, odwodnienia organizmu, silnego stresu czy spożycia alkoholu. Wśród przyczyn niedociśnienia wymienia się także genetyczne predyspozycje. Niektóre osoby mają mało elastyczne naczynia krwionośne, przez co krew płynie przez nie dużo wolniej i pod mniejszym ciśnieniem. Z tego powodu organizm jest niedotleniony i alarmuje o tym poprzez niskie ciśnienie.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

Hipotonia - objawy

Hipotonia, podobnie jak to za wysokie ciśnienie, może zagrażać zdrowiu i życiu. Kiedy drastycznie spada, pojawiają się zawroty głowy, nudności, omdlenia, zaburzenia koncentracji i szum w uszach. Chory doświadcza nocnych potów, które utrudniają mu sen, a przed oczami często pojawiają się „mroczki”.

Niskie ciśnienie objawia się także obniżeniem temperatury rąk i nóg oraz bladym odcieniem skóry twarzy. Jeśli symptomy pojawiają się często, należy zgłosić się na konsultację lekarską.

Hipotonia - sposoby na podniesienie niskiego ciśnienia

Jeśli objawy hipotonii są tylko pojedynczymi przypadkami, warto poznać kilka sposobów, które pozwolą podnieść ciśnienie krwi.

Hipotonia a kofeina

Nic tak szybko nie pobudza krążenia jak kawa. Zawarta w niej kofeina sprawia, że krew zaczyna szybciej płynąć, a przez to podnosi się ciśnienie tętnicze. Mała czarna działa jednak krótko. Efekt pobudzenia i podniesienia ciśnienia utrzymuje się maksymalnie przez 2 godziny.

Czasem jednak filiżanka mocnej kawy to za mało, aby podnieść niskie ciśnienie przy hipotonii. Znacznie lepiej działa teina zawarta w herbacie, która rozkłada się wolniej, przez co działa dłużej.

Hipotonia a zimna woda

Chłodny prysznic może zdziałać cuda zwłaszcza, gdy będzie stosowany naprzemiennie z ciepłym strumieniem wody. Zimna woda stymuluje układ nerwowy, dlatego działa na poranne niewyspanie i obniżone ciśnienie krwi.

Pod chłodnym strumieniem wody warto użyć szorstkiej gąbki lub wykonać gruboziarnisty peeling z soli morskiej. Pocieranie skóry poprawi jej ukrwienie.

Należy unikać gorących kąpieli, które tylko nasilają objawy hipotonii, takie jak zawroty głowy.

Hipotonia a dieta

Co jeść przy hipotonii? Regularne spożywanie małych posiłków pozwoli uniknąć głodu, czyli jednej z przyczyn spadku ciśnienia. Najlepiej wybierać ciepłe i lekkostrawne posiłki.

Warto wiedzieć, że przy hipotonii nie trzeba ograniczać soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, dzięki czemu ciśnienie rośnie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z jej ilością zwłaszcza przy chorobach nerek i serca.

Hipotonia a aktywność fizyczna

Najlepszą metodą na zwalczenie niskiego ciśnienia jest aktywność fizyczna. Wystarczy 30-minutowy szybki spacer lub godzinna jazda na rowerze, aby poprawić krążenie.

Najlepszym sposobem na poprawę pracy układu krążenia, wzmocnienie organizmu i zwiększenie wydolności jest jednak basen lub jogging. Przy okazji treningu warto pamiętać o odpowiednim ubraniu i nosić uciskowe skarpetki pobudzające krążenie.

Komentarze (28)
~animus
~animus 8 miesięcy temu

Wiecie mierzenie ciśnienia i dieta jest bardzo ważne w tym wszystkim. Ja osobiscie ciśnienie badam regularnie,to jest bardzo ważne działanie profilaktyczne, posiadam od niedawna aparat do mierzenia ciśnienia z diagnosis.pl Pani w aptece tez mi go poleciła. Ma fajny duży wyświetlacz i korzysta z niego chyba cała rodzina .

Odpowiedz
~to ja
~to ja ponad rok temu

Każdemu kto ma niskie ciśnienie polecam troje dzieci w tym bliźniaki a możecie być pewni że ciśnienie wam się podniesie do tego stopnia że będziecie brać leki na nadciśnienie .Wiem to z własnego doświadczenia .Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kardiologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kardiologia
Kardiologia

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Jedz truskawki i jagody Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca. Pilnuj swojej talii Tłuszcz brzuszny jest jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia...

Kardiologia

Gwiazdy, które chorują na serce

Gwiazdy, które chorują na serce

Miley Cyrus W swojej biografii młoda artystka przyznaje, że cierpi na tachykardię - chorobę, która sprawia, że serce bije szybciej niż powinno. „Typ tachykardii, którą mam nie jest niebezpieczny, ale sprawia, że wciąż myślę o moim sercu, nawet na scenie"...

Kardiologia

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

Czy to na pewno serce? To serce - myślimy w pierwszym odruchu, gdy po lewej stronie klatki piersiowej poczujemy ostry, kłujący ból. Okazuje się jednak, że takie dolegliwości nie zawsze są związane z dysfunkcją najważniejszego mięśnia w organizmie. Jeśli...

Kardiologia

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła a choroby układu krążenia Rocznie 7 mln ludzi na świecie umiera na atak serca. Choroby układu krążenia stanowią dzisiaj ogromny problem medyczny. I choć o sposobach profilaktyki w tym zakresie mówi się bardzo dużo, nadal jest jeszcze na tym polu...

Kardiologia

Jak mieć zdrowsze serce?

Jak mieć zdrowsze serce?

Mleko Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały o 4 punkty niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spożywały tylko pół porcji dziennie. Nadciśnienie...

Kardiologia

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

Świeże zioła W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią świeże zioła. To one sprawią, że nasze danie stanie się zdrowe dla serca. Te źródła smaku wraz z orzechami, jagodami i nawet kawą mogą...

Kardiologia

W jakim wieku jest twoje serce?

W jakim wieku jest twoje serce?

Wiek serca Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego musimy przywiązywać szczególną uwagę na dbałość o ten narząd i wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą mu szkodzić, np. palenie,...

Kardiologia

9 produktów, które niszczą twoje serce

9 produktów, które niszczą twoje serce

Kostki bulionowe Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku potrawy. Są też jednak źródłem glutaminianu sodu, który zwiększa apetyt oraz pobudza produkcję insuliny - hormonu odpowiedzialnego za...

Kardiologia

Balonikowanie (WIDEO)

Balonikowanie (WIDEO) Odtwórz wideo

Wewnątrznaczyniowe poszerzenie tętnicy, które jest przeprowadzane na tętnicach biodrowych, udowych, nerkowych i podobojczykowych nazywane jest zabiegiem balonikowania. Inna nazwa to angioplastyka balonowa. Taką technikę leczenia można także stosować...