Valsartan Medical Valley – działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Valsartan Medical Valley to lek kardiologiczny, należący do grupy leków zwanych antagonistami receptorów angiotensyny II. Stosowany jest m.in. w terapii nadciśnienia tętniczego. Lek wydawany jest tylko z przepisu lekarza, dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty. Jakie są dokładne wskazania do stosowania Valsartan?
1. Co to jest Valsartan?
Valsartan to lek (Valsartan Medical Valley), który blokuje działanie angiotensyny II, substancji powstającej w organizmie, wywołującej skurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Na skutek zahamowania działania angiotensyny II naczynia krwionośne rozszerzają się, a tym samym ciśnienie tętnicze zostaje obniżone.
Substancją czynną leku jest walsartan (Valsartanum). Jest to substancja, która znajduje zastosowanie w lekach kardiologicznych u chorych z nadciśnieniem, czy niewydolnością serca. Walsartan może wchodzić także w skład preparatów złożonych, np. Entresto (sacubitril + valsartan), czy Co-Valsacor 80 mg/12,5 mg (walsartan i hydrochlorotiazyd).
Valsartan Medical Valley ma postać tabletek powlekanych. Dostępny jest w dawkach Valsartan 80 mg i Valsartan 160 mg.
Valsartan – zamienniki
Jakie leki zawierają walsartan? Inne preparaty zawierające tę samą substancję czynną to: AuroValsart (Valsartan Aurovitas), Avasart, Bespres, Diovan, Dipper-Mono, Tensart, Valsacor (80, 160 lub 320 mg), Valtap, Valzek, Vanatex.
2. Valsartan – wskazania
Lek Valsartan Medical Valley stosuje się w:
- leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych i wysokiego ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży (6-18 lat),
- leczeniu dorosłych po przebytym niedawno zawale serca,
- objawowym leczeniu niewydolności serca u dorosłych.
3. Valsartan – przeciwwskazania
Zgodnie z treścią ulotki Valsartan Medical Valley nie powinien być stosowany u pacjentów, u których występuje:
- uczulenie na walsartan,
- uczulenie na którykolwiek z pozostałych składników leku,
- ciężka choroba wątroby, marskość żółciowa wątroby, cholestaza,
- ciąża (zwłaszcza powyżej 3. miesiąca),
- cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek leczone lekiem zawierającym aliskiren.
4. Dawkowanie leku Valsartan
Lek Valsartan należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej zalecana początkowo dobowa dawka u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym w wieku 6-18 lat z wagą mniejszą niż 35 kg to 40 mg walsartanu.
W przypadku dzieci i młodzieży (6-18 lat) i dorosłych z wagą większą niż 35 kg w leczeniu nadciśnienia tętniczego początkowo stosuje się zwykle 80 mg walsartanu raz na dobę. Lekarz może przepisać też większą dawkę, jeśli to konieczne w jego opinii.
Valsartan u dorosłych pacjentów po niedawno przebytym zawale serca podaje się po 12 godzinach po ataku, w dawce 20 mg (dwa razy na dobę). Dawka jest następnie stopniowo zwiększana, maksymalnie do 160 mg dwa razy na dobę.
U dorosłych pacjentów z niewydolnością serca najczęściej terapię rozpoczyna się dawką 40 mg dwa razy na dobę. Dawkę można stopniowo zwiększać, maksymalnie do 160 mg dwa razy na dobę.
5. Valsartan – działania niepożądane
U niektórych pacjentów, przyjmujących lek, obserwuje się występowanie skutków ubocznych. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to m.in.:
- zawroty głowy,
- niskie ciśnienie tętnicze (czasem z towarzyszącymi zawrotami głowy i omdleniami),
- pogorszenie czynności nerek.
Zgodnie z treścią ulotki do rzadkich działań niepożądanych zalicza się m.in. zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, objawy ostrej niewydolności nerek, objawy hiperkaliemii, trudności w oddychaniu w pozycji leżącej, duszność, zmęczenie, czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Pozostałe możliwe skutki uboczne zostały wyszczególnione w dołączonej do leku ulotce. W przypadku pojawienia się obrzęku naczynioruchowego, objawiającego się obrzękiem twarzy, pokrzywką, swędzeniem, czy trudnościami w oddychaniu i połykaniu, konieczne jest zaprzestanie stosowania leku oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.