Irbesartan – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, możliwe skutki uboczne
Irbesartan to lek zaliczany do antagonistów receptora angiotensyny II. Zapobiega on wiązaniu się angiotensyny II z receptorami, prowadząc do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dlatego też wykorzystywany jest w terapii nadciśnienia tętniczego pierwotnego. Jakie są pozostałe wskazania do stosowania leku? Jak przyjmować lek?
1. Co to jest i jak działa lek Irbesartan?
Irbesartan to lek, który należy do grupy leków znanych jako antagoniści receptora angiotensyny II. Leki te stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a ich mechanizm działania polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1 (AT 1), co uniemożliwia działanie angiotensyny II. Angiotensyna II wiąże się z receptorami w naczyniach krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia, a tym samym zwiększenia ciśnienia tętniczego.
Czy Irbesartan ma zamienniki? Substancją czynną leku jest irbesartan. Preparaty z tą samą substancją czynną, dostępne na rynku to: Aprovel tabl. (150 mg), Irprestan tabl. powl. (150 mg), Irprestan tabl. powl. (300 mg), Irprestan tabl. powl. (75 mg), Ifirmasta tabl. powl. (150 mg), Ifirmasta tabl. powl. (300 mg), Irbesartan Aurovitas tabl. (150 mg), Irbesartan Aurovitas tabl. (300 mg).
2. Wskazania do stosowania leku Irbesartan?
Irbesartan obniża ciśnienie tętnicze z niewielką zmianą częstości akcji serca. Ponadto u chorych z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą typu 2 spowalnia także pogarszanie się czynności nerek.
Wskazaniem do stosowania leku jest:
- leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego u dorosłych,
- leczenie choroby nerek u dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.
3. Irbesartan – przeciwwskazania i środki ostrożności
Kiedy nie stosować leku? Przeciwwskazaniem do terapii lekiem Irbesartan jest:
- uczulenie na substancję czynną,
- nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- ciąża (zwłaszcza II i III trymestr),
- równoległe stosowanie leków zawierających aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek.
Leku nie stosuje się także u dzieci i młodzieży. Irbesartan nie jest też zalecany u kobiet karmiących piersią.
Szczególną ostrożność zaleca się zachować w przypadku nasilonych wymiotów i biegunki, zaburzeń czynności nerek, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego oraz problemów z sercem. Przypadki te przed rozpoczęciem terapii należy omówić z lekarzem. Z lekarzem należy skonsultować także planowane operacje i stosowanie leków do znieczulenia ogólnego.
Lekarza należy powiadomić także o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta, zwłaszcza takich jak inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), czy aliskiren.
4. Jak przyjmować Irbesartan?
Lek stosuje się doustnie, popijając płynem, w czasie posiłku lub niezależnie od posiłku. Irbesartan przyjmuje się zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zazwyczaj zalecana dawka w wysokim ciśnieniu tętniczym krwi to 150 mg raz na dobę. Następnie dawka dobowa może zostać zwiększona do 300 mg.
U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą typu 2 leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 150 mg na dobę. Zalecana dobowa dawka podtrzymująca w leczeniu współistniejącej choroby nerek wynosi 300 mg.
W określonych przypadkach (np. hemodializa, wiek powyżej 75 lat) lekarz może zalecić mniejsze dawki.
5. Irbesartan – możliwe działania niepożądane
Irbesartan u niektórych pacjentów może powodować m.in.:
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- zmęczenie,
- zwiększenie aktywności enzymów określających czynność mięśni i serca (kinaza kreatynowa) w badaniu krwi,
- reakcje skórne (wysypka, pokrzywka),
- uderzenia gorąca,
- przyspieszenie bicia serca,
- biegunkę, zgagę.
Pozostałe możliwe skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku, zostały opisane w dołączonej do opakowania ulotce.
Irbesartan u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą typu 2 z chorobą nerek dodatkowo może powodować także zawroty głowy podczas wstawania, zwiększone stężenie potasu, bóle stawów i mięśni, czy zmniejszone stężenie białka w krwinkach czerwonych.
W przypadku pojawienia się skórnych reakcji nadwrażliwości, obrzęku twarzy, czy trudności w oddychaniu należy przerwać przyjmowanie leku i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.