Trwa ładowanie...

Zaburzenia erekcji - przyczyny, leczenie, postawa partnerki

Słaba erekcja to problem dotykający coraz większej ilości mężczyzn. O zaburzeniach możemy mówić, gdy wzwód penisa nie pozwala uzyskać właściwego usztywnienia i niemożliwe staje się odbycie stosunku seksualnego. Przyczyny zaburzeń erekcji wiążą się z niedostatecznym ukrwieniem członka. Słaba erekcja obejmuje również zjawisko krótkotrwałego wzwodu, który zanika jeszcze przed wytryskiem. Niezależnie od rodzaju problemu mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są zaburzenia erekcji?"

spis treści

1. Mechanizmy erekcji

1.1. Czynniki naczyniowe

W mechanizmie erekcji główną i najważniejszą rolę odgrywają ciała jamiste prącia, położone po jego grzbietowej stronie i zbudowane z licznych jamek (struktur naczyniowych).

Erekcja prącia (erectio penis) wywołana jest tym, że jamki silnie wypełniają się krwią, napinają błonę białawą, a zwiększając swoją objętość doprowadzają do ucisku żył, uniemożliwiając odpływ krwi.

Jamki otrzymują krew głównie z tętnicy głębokiej oraz w mniejszym stopniu z tętnicy grzbietowej prącia, które rozgałęziają się w swym przebiegu. W członku wiotkim jamki są prawie zupełnie opróżnione, a ich ściany zapadnięte.

Naczynia bezpośrednio doprowadzające do nich krew są wężowato poskręcane (tętnice ślimakowe) oraz mają zwężone światło przepływu. Krew płynie nieco inną drogą, omijając jamki, przez tzw. anastomozy tętniczo-żylne.

Gdy pod wpływem bodźca nerwowego rozpoczyna się erekcja zamykają się anastomozy, rozszerzają się tętnice głębokie prącia i ich odgałęzienia, a krew zaczyna napływać do jamek.

Prącie jest bogato unerwione przez włókna czuciowe, współczulne i przywspółczulne. Czuciowe zakończenia nerwowe znajdują się w nabłonku żołędzi, napletka i cewki moczowej. Odbierają one bodźce dotykowe oraz drażnienie mechaniczne.

Impulsy przewodzone są dalej za pomocą nerwów sromowych do ośrodka erekcji znajdującego się w rdzeniu kręgowym na wysokości S2-S4. Z tego ośrodka wychodzi pobudzenie przekazywane za pomocą nerwów przywspółczulnych, powodujące erekcję prącia.

Pobudzenie włókien przywspółczulnych, które kontrolują erekcję powoduje rozkurcz błony mięśniowej i rozszerzenie naczyń głębokich prącia (napływ krwi do jamek) oraz zwężenie naczyń żylnych odprowadzających.

Mechanizm erekcji jest możliwy dzięki obecności specyficznych neurotransmiterów, tj. związków wydzielanych przez zakończenia nerwowe. Acetylocholina uwalniana przez włókna nerwowe wpływa na wzrost stężenia tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie gładkie naczyń.

1.2. Układ współczulny

Rola układu współczulnego w erekcji nie jest do końca wyjaśniona. Wiadomo natomiast, że ma istotne znaczenie w procesie ejakulacji, kurcząc mięśnie gładkie pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów.

W stanie spoczynku prącia obserwuje się przewagę aktywności włókien współczulnych, które za pośrednictwem wydzielanej noradrenaliny kurczą beleczki ciał jamistych oraz mięśnie gładkie naczyń krwionośnych (uniemożliwiają napływ krwi do jamek). Działanie to odbywa się poprzez pobudzanie receptorów alfa 1 adrenergicznych.

W spoczynku erekcja jest także hamowana nadmierną aktywnością neuronów serotoninergicznych (tj. zawierających serotoninę). Można więc powiedzieć, że noradrenalina i serotonina hamują erekcję.

Czynniki hormonalne odgrywają bardzo istotną rolę w erekcji. Testosteron jest uważany za hormon ważny dla czynności seksualnych człowieka, jednakże do tej pory nie wyjaśniono dokładnie jego roli.

Wiadomo jednak, że zaburzenia hormonalne dotyczące osi podwzgórze - przysadka - jądro prowadzą do impotencji. Choroby innych gruczołów dokrewnych mogą także mieć swój negatywny wpływ. Gdy prącie znajduje się już w fazie wzwodu i dalej jest stymulowane bodźcami z zewnątrz, dochodzi do tzw. emisji.

Emisja jest pierwszą fazą ejakulacji, w czasie której pod wpływem działania współczulnego układu nerwowego obkurczają się mięśnie gładkie najądrza, nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. Dzięki temu składniki nasienia są przetransportowane do tylnej części cewki moczowej.

Ejakulacja poza fazą emisji obejmuje także wytrysk właściwy i zamknięcie szyi pęcherza moczowego. Rytmiczny wypływ nasienia jest uwarunkowany prawidłową stymulacją nerwową.

To wspomniane już włókna współczulne odpowiadają za pobudzenie do skurczu mięśni wyprowadzających nasienie oraz powodują skurcz mięśni przepony moczowo-płciowej. Dodatkowo zamknięcie ujścia pęcherza moczowego zabezpiecza przed wstecznym przepływem nasienia do pęcherza.

2. Przyczyny zaburzenia erekcji

Czasami mężczyzna tylko w niektórych sytuacjach ma problemy z erekcją. To oznacza, że podłoże zaburzeń ma charakter psychiczny, a słaba erekcja występuje na tle psychogennym.

3. Zaburzenia wzwodu a postawa partnerki

Słaba erekcja bywa powodem głębokich kompleksów na punkcie sprawności seksualnej. Z czasem takie problemy mogą doprowadzić do tego, że erekcja zaniknie zupełnie. Odczuwany przez mężczyznę stres cały czas będzie się pogłębiał i doprowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Prawidłowa postawa partnerki seksualnej, charakteryzująca się cierpliwością i wyrozumiałością to jeden z warunków wyleczenia. Czasami wystarczą intensywniejsze i dłużej działające bodźce.

4. Wspomaganie potencji

Jeżeli wspomaganie przez partnerkę nie przynosi rezultatów, mężczyzna powinien rozpocząć leczenie specjalistyczne. Terapię należy zacząć od ustalenia przyczyny problemów z erekcją.

Po wykluczeniu chorób organicznych, należy wziąć pod uwagę blokadę psychiczną. Wówczas mężczyzna powinien podjąć psychoterapię. Tam nauczy się panować nad stresem i lękiem, a także dowie się jak sobie radzić z kompleksami.

Erekcja - zdjęcia
Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi...

zobacz galerię
Następny artykuł: Diagnostyka w leczeniu zaburzeń erekcji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.