Trwa ładowanie...

Koronawirus a choroby współistniejące - czym są i dlaczego zwiększają śmiertelność?

Osoby starsze są najbardziej narażone na działanie koronawirusa
Osoby starsze są najbardziej narażone na działanie koronawirusa (iStock)

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Coraz więcej osób choruje i umiera. Z danych przekazywanych codziennie przez Ministerstwo Zdrowia wiemy, że w większości, osoby umierające miały "choroby współistniejące". Co to oznacza?

spis treści

1. Choroby współistniejące (wielochorobowość)

Wielochorobowość to jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń, które zwiększają się w zależności od wieku pacjenta. Im człowiek jest starszy, tym więcej choruje.

- Zwykle osoby w podeszłym wieku mają wiele schorzeń, które występują równolegle. Najczęściej są to choroby serca czy wątroby występujące jednocześnie z cukrzycą lub nadciśnieniem – wyjaśnia internista Piotr Piotrowski.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Na czym polega kwarantanna i jak się do niej przygotować?"
Osoby starsze szczególnie narażone
Osoby starsze szczególnie narażone (iStock)

Wraz z wiekiem zwiększa się również ilość niepełnosprawności wynikających typowo z podeszłego wieku.

Badania opublikowane w "Journal of Comorbidity", pokazują, że wielochorobowość dotyka nawet 95 proc. populacji po 65 r.ż.

- Choroby współistniejące nie występują tylko ze względu na wiek. Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci, którzy są w wieku produkcyjnym i występuje u nich szereg chorób. W moim gabinecie pojawią się 35-latkowie z kilkoma schorzeniami i obawiam się, że teraz będzie coraz częściej. Obwiniałbym za to styl życia i ciągły stres – wyjaśnia lekarz.

2. Co ma wpływ na rozwój chorób współistniejących?

Oprócz wieku i stresu, na rozwój chorób współistniejących wpływ mogą mieć:

  • stany zapalne,
  • przewlekłe zakażenia,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • podatność genetyczna.

- Wpływ na wielochorobowość mają również nałogi pacjenta. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, a nawet intensywne treningi, które nie są konsultowane z trenerem. Narażone są również osoby z zaburzeniami odżywiania i obciążone genetycznie – wyjaśnia dr Piotrowski.

Zobacz także: Koronawirus: czemu lepiej nie robić testu, kiedy pacjent nie ma objawów? Ekspert odpowiada

3. Choroby współistniejące a koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19. U 80 proc. zarażonych objawy są łagodne lub nie występują, jednak kiedy organizm jest osłabiony walką z chorobą współistniejącą, wówczas przebieg zarażenia może mieć charakter ostry i prowadzić do śmierci.

Do tej pory odnotowano, że największe ryzyko śmierci w przypadku zarażenia koronawirusem mają pacjenci z chorobami serca (10,5 proc.), cukrzycą i nadciśnieniem (7,3 proc).

W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również pacjenci, którzy skończyli 80 lat.

- Musimy pamiętać, że każda infekcja wirusowa osłabia organizm i pozostawia w nim ślad, np. w postaci zapalenia płuc. Starszy organizm może nie poradzić sobie z infekcją i stanie się niewydolny – podsumowuje lekarz.

Zobacz także: Pierwsza osoba zaszczepiona na koronawirusa

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze