Mylący objaw atakuje nagle nogi. Umiera aż 30 proc. chorych
Choroby układu oddechowego mogą dawać o sobie znać w sposób subtelny i niejednoznaczny, co często sprawia, że mylimy je z błahymi dolegliwościami. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż lekceważenie niektórych symptomów może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach - do śmierci. Dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby na czas zareagować i podjąć odpowiednie leczenie.
1. Subtelne objawy groźnej choroby
Jednym z takich objawów, który często jest ignorowany, jest chrypka. Wydawać by się mogło, że jest to nieszkodliwa dolegliwość, jednak w niektórych sytuacjach może to być sygnał ostrzegawczy wskazujący na rozwijającego się raka krtani. Jeżeli chrypka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustępuje samoistnie, powinniśmy skonsultować się z laryngologiem, szczególnie jeżeli towarzyszy jej przewlekły kaszel.
Kaszel jest zazwyczaj kojarzony z przeziębieniem, ale jeżeli utrzymuje się przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, może to być oznaka poważniejszych chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, a nawet gruźlica. Jeżeli towarzyszy mu krwioplucie, spadek masy ciała i duszność, może to sugerować rozwijającego się raka płuc. Dlatego nie wolno lekceważyć takiego objawu.
Innym symptomem, który może wskazywać na problemy z płucami, jest obniżona wydolność fizyczna. Duszności pojawiające się nawet przy niewielkim wysiłku mogą sugerować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność serca lub nowotwór.
Nietypowym, ale równie niepokojącym objawem choroby płuc, może być przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje mimo odpowiedniej ilości odpoczynku. Co więcej, nawet takie objawy jak boląca, sina i opuchnięta łydka mogą być sygnałem ostrzegawczym przed poważnymi problemami z układem oddechowym.
Takie symptomy mogą świadczyć o zakrzepicy żył głębokich. Skrzepliny obecne w naczyniach dolnych kończyn mogą w każdej chwili oderwać się i przemieścić do płuc, co prowadzi do zablokowania tętnicy i może skutkować nagłą śmiercią. Dlatego nie wolno lekceważyć problemów z łydkami i bólu nóg, szczególnie jeżeli towarzyszą im duszności i bóle w klatce piersiowej.
Niestety, aż 30 proc. pacjentów z zatorem płucnym umiera, ponieważ nie otrzymali na czas niezbędnej pomocy medycznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.