Trwa ładowanie...

Mimo zapewnień MZ wciąż brakuje soli fizjologicznej. "Apelujemy o pilną interwencję!"

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 10.10.2024 14:04
Pacjenci odchodzą z apteki z kwitkiem z powodu braku soli fizjologicznej
Pacjenci odchodzą z apteki z kwitkiem z powodu braku soli fizjologicznej (Getty Images)

Wciąż utrzymują się problemy z dostępnością soli fizjologicznej. Jeśli sytuacja się nie zmieni, skutkiem może być ograniczenie przyjęć do szpitali. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z dramatycznym apelem.

spis treści

1. Apelują o "pilną interwencję"

Pisaliśmy niedawno, że pacjenci odchodzą z apteki z kwitkiem z powodu braku soli fizjologicznej w postaci roztworu do infuzji - Natrium Chloratum 0,9 proc. Fresenius. W połowie bieżącego roku z tą kwestią zwróciła się do MZ posłanka Iwona Hartwich. W odpowiedzi wiceminister Marek Kos zapewnił, że resort monitoruje sytuację, a utrudnienia dotyczą "jedynie jednostkowych produktów leczniczych, określonych firm farmaceutycznych i często występują zaledwie lokalnie".

Braki soli fizjologicznej w całej Polsce. Tak to tłumaczy MZ
Braki soli fizjologicznej w całej Polsce. Tak to tłumaczy MZ

Od początku roku pacjenci w aptekach napotykają się na trudności z zakupem soli fizjologicznej. Ministerstwo

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Tymczasem dane serwisu GdziePoLek wskazują, że wspomniany produkt jest niedostępny w żadnej aptece w Polsce. Sytuacja jest o tyle trudna, że braki dotknęły również pacjentów szpitali.

"Coraz więcej szpitali informuje OZPSP o brakach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych w hurtowniach – produktów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Ich niedostępność może prowadzić do ograniczenia przyjęć do szpitali. Apelujemy do MZ o pilną interwencję!" - alarmuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych w serwisie X.

- Jest ogromny problem z dostępnością preparatów Fresenius, brakuje m.in. 5-procentowego roztworu glukozy 500 ml, Płynu Ringera, NaCl 0,9 proc. po 500 ml czy elektrolitów Optilyte - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Angelika Talar-Śpionek z serwisu GdziePoLek.

- Mamy bardzo trudny dostęp do soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Tak naprawdę dopiero po naszej interwencji dowiedzieliśmy się, że jedna z dwóch firm, które zaopatrują szpitale w te płyny, wycofała się z rynku i stąd te problemy - wyjaśnia w rozmowie z Polsat News Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Dodaje, że ma nadzieję na uzupełnienie braków, zwłaszcza że OZPSP otrzymał "informację i obietnicę" Ministerstwa o zakupach interwencyjnych tych płynów.

Szpitale mają problem z brakami m.in. soli fizjologicznej
Szpitale mają problem z brakami m.in. soli fizjologicznej (Getty Images)

O podobnym problemie donoszą niemieckie media, w tym ntv, który informował niedawno, że kliniki z Nadrenii Północnej-Westfalii apelowały do ministerstwa o zapewnienie ciągłości dostaw roztworów soli fizjologicznej do infuzji.

- Wielu producentów roztworów soli fizjologicznej nie jest już w stanie w wystarczającym stopniu zaopatrzyć aptek publicznych. Pilnie potrzebujemy stabilnych łańcuchów dostaw leków codziennego użytku, takich jak roztwory soli fizjologicznej. Ich produkcja kosztuje zaledwie kilka centów, ale są niezastąpione w opiece nad pacjentem. Dlatego właśnie takie wąskie gardła w dostawach nie powinny w rzeczywistości występować, a politycy muszą pilnie wziąć na siebie większą odpowiedzialność - przekazał "Rheinische Post" Thomas Preis szef Stowarzyszenia Farmaceutów Nadrenii Północnej.

Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) przewiduje, że "wąskie gardło" w dostawach niektórych leków będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy.

2. Kiedy sytuacja się poprawi? Znamy datę

- Braki produktów Fresenius spowodowane są problemem z dostępnością do zamienników firm takich jak Baxter i Braun - mówi mgr farm. Talar-Śpionek.

- Fresenius ma fabrykę w Polsce i regularnie dostarcza swoje produkty do naszego kraju, niemniej z uwagi na brak preparatów konkurencji, Fresenius zmuszony jest zamknąć sprzedaż bezpośrednią swoich preparatów do hurtowni farmaceutycznych - wyjaśnia.

- Teraz dostarczają już wyłącznie pod aktywne przetargi do szpitali, do czego zobowiązują ich zawarte umowy – stąd brak dostaw do aptek. Po prostu nie mają już towaru, który mógłby tam trafić - tłumaczy ekspertka.

Jak wyjaśnia farmaceutka, sytuacja ma się poprawić w pierwszym kwartale 2025 r., gdy do sprzedaży trafią produkty Baxtera i Brauna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze