Przez internet czy w aptece - jak bezpiecznie kupować leki?

W sieci można kupić praktycznie wszystko – od odzieży po samochód. Wzrasta również liczba stron oferujących możliwość zakupu leków oraz suplementów diety.  Czy jednak  takie produkty w sieci są bezpieczne? Niekoniecznie.

Leki z internetu

Internet to niegraniczone źródło możliwości. Korzystanie z jego zalet znacznie ułatwiło nam codzienne funkcjonowanie.  Zakupy online stały się czymś tak codziennym jak poranna kawa, a statystki jedynie to potwierdzają – co drugi Polak robi zakupy w sieci.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Najczęściej kupujemy odzież i obuwie, książki, prasę, sprzęt RTV i AGD. – Badania pokazują, że dynamicznie rośnie również sprzedaż leków przez internet .

W aptekach internetowych jednak nie zamówimy leku na receptę. Jednak internet może okazać się rozwiązaniem również w takiej sytuacji -  za pośrednictwem takich stron jak nasza.

Okazuje się to najbardziej pomocne dla pacjentów, którzy potrzebują leku trudnodostępnego.

Mimo że nie można go kupić przez internet, to można zarezerwować, a następnie odebrać w wybranej przez siebie aptece stacjonarnej, zamiast chodzić po mieście i bez końca go szukać –  mówi Marcin Puchała, ekspert  KtoMaLek.pl.

Bezpieczne zakupy

Naturalnym zjawiskiem jest wzrastająca liczba stron internetowych oferujących znacznie tańsze leki czy suplementy diety. Wiele z nich jednak budzi nasze wątpliwości.

– Nie kupuję przez internet, bo nie jestem do końca pewna, skąd pochodzą te leki, dlaczego są tańsze i czy to jest bezpieczne. Mam wiele pytań, ale wciąż za mało odpowiedzi – żali się pani Joanna z Lublina.

– Oczywiście, najbezpieczniej jest kupować leki w aptekach tradycyjnych. Jeżeli ktoś decyduje się na zakupy w internecie, w szczególności jeśli chodzi o suplementy diety, to powinien korzystać wyłącznie z renomowanych aptek internetowych albo ograniczyć się do wykorzystania internetu wyłącznie do odszukania apteki posiadającej poszukiwane preparaty – podkreśla Marcin Puchała.

Renomowane apteki to te, które otrzymały zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej na sprzedaż wysyłkową. Są to apteki, które istnieją również stacjonarnie, ale postanowiły rozszerzyć swoją działalność o internet.

Warto wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo nakazujące legalnie działającym aptekom internetowym, umieszczenie na swoich stronach specjalnego logo. Jest to biały krzyżyk z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden jest szary.

To znak, który po kliknięciu powinien wyświetlić wykaz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam z kolei możemy znaleźć informacje o aptece, a także o zezwoleniu uzyskanym od Inspektoratu Farmaceutycznego.

Niestety, w sieci działają również nielegalne strony, a na forach internetowych znajdziemy wiele ofert dotyczących chęci sprzedaży lub zakupu farmaceutyków nieznanego pochodzenia oraz fałszywych leków.

Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy leki na receptę, potencję, odchudzające oraz odmładzające. - Ryzyko jest głównie na aukcjach, forach i nieznanych (zwłaszcza zagranicznych) serwisach – potwierdza ekspert.

Zdrowy rozsądek

Istnieją również zalety kupowania leków przez internet. W tych stastacjonarnych aptekarz nie może przyjąć zwrotu zakupionego produktu medycznego. Zakazuje tego prawo farmaceutyczne.

W przypadku zakupów online, ze względu na ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów, w terminie 10 dni od daty zakupu albo otrzymania przesyłki, można odstąpić od umowy i zwrócić zakupiony towar bez podawania przyczyny.

O czym jeszcze należy pamiętać? Zakupy online są łatwe i wygodne, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jak podkreślają eksperci – lek już z samej definicji jest trucizną i zarówno przy zakupie jak i stosowaniu, trzeba zachować ogromną ostrożność. Bez względu czy jest to apteka internetowa czy stacjonarna.

Katarzyna Krupka, ponad rok temu

Leki

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...