Przez internet czy w aptece - jak bezpiecznie kupować leki?
W sieci można kupić praktycznie wszystko – od odzieży po samochód. Wzrasta również liczba stron oferujących możliwość zakupu leków oraz suplementów diety. Czy jednak takie produkty w sieci są bezpieczne? Niekoniecznie.
1. Leki z internetu
Internet to niegraniczone źródło możliwości. Korzystanie z jego zalet znacznie ułatwiło nam codzienne funkcjonowanie. Zakupy online stały się czymś tak codziennym jak poranna kawa, a statystki jedynie to potwierdzają – co drugi Polak robi zakupy w sieci.
Najczęściej kupujemy odzież i obuwie, książki, prasę, sprzęt RTV i AGD. – Badania pokazują, że dynamicznie rośnie również sprzedaż leków przez internet .
W aptekach internetowych jednak nie zamówimy leku na receptę. Jednak internet może okazać się rozwiązaniem również w takiej sytuacji - za pośrednictwem takich stron jak nasza.
Okazuje się to najbardziej pomocne dla pacjentów, którzy potrzebują leku trudnodostępnego.
Mimo że nie można go kupić przez internet, to można zarezerwować, a następnie odebrać w wybranej przez siebie aptece stacjonarnej, zamiast chodzić po mieście i bez końca go szukać – mówi Marcin Puchała, ekspert KtoMaLek.pl.
2. Bezpieczne zakupy
Naturalnym zjawiskiem jest wzrastająca liczba stron internetowych oferujących znacznie tańsze leki czy suplementy diety. Wiele z nich jednak budzi nasze wątpliwości.
– Nie kupuję przez internet, bo nie jestem do końca pewna, skąd pochodzą te leki, dlaczego są tańsze i czy to jest bezpieczne. Mam wiele pytań, ale wciąż za mało odpowiedzi – żali się pani Joanna z Lublina.
– Oczywiście, najbezpieczniej jest kupować leki w aptekach tradycyjnych. Jeżeli ktoś decyduje się na zakupy w internecie, w szczególności jeśli chodzi o suplementy diety, to powinien korzystać wyłącznie z renomowanych aptek internetowych albo ograniczyć się do wykorzystania internetu wyłącznie do odszukania apteki posiadającej poszukiwane preparaty – podkreśla Marcin Puchała.
Renomowane apteki to te, które otrzymały zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej na sprzedaż wysyłkową. Są to apteki, które istnieją również stacjonarnie, ale postanowiły rozszerzyć swoją działalność o internet.
Warto wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo nakazujące legalnie działającym aptekom internetowym, umieszczenie na swoich stronach specjalnego logo. Jest to biały krzyżyk z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden jest szary.
To znak, który po kliknięciu powinien wyświetlić wykaz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam z kolei możemy znaleźć informacje o aptece, a także o zezwoleniu uzyskanym od Inspektoratu Farmaceutycznego.
Niestety, w sieci działają również nielegalne strony, a na forach internetowych znajdziemy wiele ofert dotyczących chęci sprzedaży lub zakupu farmaceutyków nieznanego pochodzenia oraz fałszywych leków.
Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy leki na receptę, potencję, odchudzające oraz odmładzające. - Ryzyko jest głównie na aukcjach, forach i nieznanych (zwłaszcza zagranicznych) serwisach – potwierdza ekspert.
3. Zdrowy rozsądek
Istnieją również zalety kupowania leków przez internet. W tych stastacjonarnych aptekarz nie może przyjąć zwrotu zakupionego produktu medycznego. Zakazuje tego prawo farmaceutyczne.
W przypadku zakupów online, ze względu na ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów, w terminie 10 dni od daty zakupu albo otrzymania przesyłki, można odstąpić od umowy i zwrócić zakupiony towar bez podawania przyczyny.
O czym jeszcze należy pamiętać? Zakupy online są łatwe i wygodne, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jak podkreślają eksperci – lek już z samej definicji jest trucizną i zarówno przy zakupie jak i stosowaniu, trzeba zachować ogromną ostrożność. Bez względu czy jest to apteka internetowa czy stacjonarna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.