Trwa ładowanie...

Sól fizjologiczna - charakterystyka, zastosowanie, inhalacje, kosmetyka

Avatar placeholder
07.04.2021 13:56
Sól fizjologiczną można stosować do codziennej pielęgnacji twarzy
Sól fizjologiczną można stosować do codziennej pielęgnacji twarzy (123rf.com)

Sól fizjologiczna powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce. To wodny roztwór chlorku sodu. Ma szerokie zastosowanie. Sól fizjologiczna działa nawilżająco, dlatego też można stosować ją do inhalacji.

spis treści

1. Co to jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna ma stężenie 0,9 proc. Jest dostępna w każdej aptece i kosztuje naprawdę niewiele. Jest sprzedawana w ampułkach o pojemności 2,5 ml lub 5 ml. Cena soli fizjologicznej to 3 zł za 6 ampułek po 5 ml. Mała ampułka soli fizjologicznej pozwala na zachowanie jej sterylności.

2. Do czego używa się soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczna ma właściwości nawilżające. Sól fizjologiczna nie działa drażniąco dlatego można stosować ja także u małych dzieci już od pierwszego dnia życia. Sprawdzi się do przemywania oczu. Sól fizjologiczna może być stosowana także do nawilżania oka przez osoby pracujące przy komputerze.

Ponadto sól fizjologiczna pomaga nawilżyć śluzówkę nosa, szczególnie w okresie grzewczym. Po zakropleniu soli fizjologicznej do otworów nosowych łatwiej pozbędziemy się zalegającej wydzieliny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Sól fizjologiczna może być stosowana do przemywania uszu a także przemywania niewielkich ran.

Sól fizjologiczna może być podana pacjentowi dożylnie w celu szybkiego nawodnienia. Stosuje się ją zwłaszcza w stanach związanych z biegunką, wymiotami a także oparzeniami. Sól fizjologiczna uzupełnia poziom elektrolitów dlatego też może być podana pacjentowi jako kroplówka po operacji.

3. Inhalacje z soli

Osoby, które chorują się na nawracające zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżyt nosa i gardła oraz stanów zapalnych nosa, gardła i krtani powinny zaopatrzyć się w inhalator lub nebulizator.

Inhalacje z soli fizjologicznej idealnie nawilżają drogi oddechowe. Pomogą oczyścić drogi oddechowe z wydzielin. Taki rodzaj inhalacji jest bardzo bezpieczny dlatego można stosować je już u niemowląt i małych dzieci.

Sól fizjologiczna może być rozpylona przez inhalator, nebulizator ale można wykonać z niej także tradycyjną inhalację. Sól fizjologiczna rozrzedzi wydzielinę i pozwoli jej na szybsze wydostanie się z oskrzeli.

Na inhalacje z soli powinny uważać osoby chore na gruźlicę, ropne zapalenie migdałków, zapalenie zatok, krwotoki z górnych dróg oddechowych. Inhalacji z soli nie powinny stosować osoby z niewydolnością oddechową i niewydolnością krążeniową.

4. Zamiennik płynu micelarnego

Sól fizjologiczna kojarzy się zdecydowanie z medycyną. Jednak można ją stosować także do codziennej pielęgnacji twarzy. Sól fizjologiczna nie uczula dlatego tez może być stosowana do makijażu jako zamiennik płynu micelarnego. Oczywiście sól fizjologiczna nie ma takich właściwości jak płyn micelarny i nie usunie wodoodpornego makijażu.

Sól fizjologiczna może też stać się składnikiem domowych kosmetyków. Można łączyć ją z wyciągiem z ziół takich jak nagietek czy rumianek i otrzymamy tonik, który kojąco działa na podrażnioną skórę twarzy.

Sól fizjologiczna może być także składnikiem domowych maseczek np. do skóry tłustej i trądzikowej. Do przygotowania takiej maseczki potrzebujemy soli fizjologicznej oraz sody oczyszczonej. Powstałą papkę nakładamy na twarz i trzymamy przez 5-10 minut. Do maseczki możemy dodać olejek eteryczny, który wprawi nas w relaksujący stan lub cytrynę, która dodatkowo rozjaśni naszą cerę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze