Trwa ładowanie...

92-latka u kardiologa. Osobliwy wpis na liście leków zaskoczył lekarza

Avatar placeholder
23.11.2024 14:46
92-latka zaskoczyła podczas wizytu u kardiologa. "Między śniadaniem i obiadem: wypić kieliszek wódki"
92-latka zaskoczyła podczas wizytu u kardiologa. "Między śniadaniem i obiadem: wypić kieliszek wódki" (East News, portal X)

Seniorzy często zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Niektórzy jednak mają dość nietypowe sposoby, by zapewnić sobie lepsze samopoczucie. Sięgają nie tylko po preparaty zalecane przez lekarza. Historia pacjentki dra Chudzika pokazuje, że recepta na zdrowie może przybierać naprawdę nieoczekiwane formy.

spis treści

1. 92-latka u kardiologa

Gdy przyjmujemy sporo leków, warto mieć wypisane ich nazwy na kartce papieriu. Przyda się szczególnie podczas wizyty u specjalisty.

Kiedy do gabinetu dr Michała Chudzika wkroczyła 92-letnia pacjentka, kardiolog od razu przeszedł do analizowania listy przyjmowanych przez nią leków. Treść jednak kompletnie go zaskoczyła.

"A już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy.... Pacjentka lat 92 przyniosła listę wszystkich leków. Na liście: 'między śniadaniem i obiadem: wypić kieliszek wódki'" - czytamy w opublikowanym przez niego poście na portalu X.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Między listą aptecznych preparatów i suplementów rzeczywiście widnieje ten jakże osobliwy wpis. Można się śmiało domyślać, że nie było to zalecenie lekarza.

2. Mocne trunki nie dla seniorów

Choć lista seniorki i kieliszek wódki między śniadaniem a obiadem może u wielu osób wywołać uśmiech na twarzy, warto pamiętać o konsekwencjach alkoholu i szkodliwości mocnych trunków, szczególnie u starszych osób.

Wraz z wiekiem organizm staje się bardziej wrażliwy na działanie alkoholu. Z upływem czasu wątroba traci swoją wydolność, co oznacza, że mocne trunki pozostają w organizmie dłużej i zwiększają toksyczne działanie.

Alkohol działa moczopędnie, co w przypadku osób starszych, które często już mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia, może prowadzić do poważnego odwodnienia.

Ponadto spożywanie alkoholu może pogłębiać problemy z pamięcią i koncentracją, które są częstsze u osób starszych. Wpływa też na koordynację ruchową i równowagę, a upadek u seniorów może mieć tragiczne skutki.

Zobacz także: Fatalne połączenie. Tych suplementów nie bierz z lekami

3. Łączenie leków z alkoholem

92-letnia pacjentka dr Michała Chudzika leczyła się także kardiologicznie i przyjmowała leki na receptę. Łączenie alkoholu z farmaceutykami zdecydowanie nie jest rozsądne.

Alkohol może nasilać działanie niektórych leków, a w przypadku innych, może osłabiać ich działanie, a tym samym zmniejszać skuteczność. Połączenie alkoholu z lekami może też powodować toksyczne efekty.

Alkohol może zwiększać ryzyko krwawień, zwłaszcza jeśli jest łączony z lekami przeciwzakrzepowymi lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Wpływa też na enzymy wątrobowe, które są odpowiedzialne za metabolizm leków.

Mocny trunek może sprawić, że niektóre leki zadziałają zbyt intensywnie lub, przeciwnie, są metabolizowane zbyt szybko i stają się nieskuteczne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze