Lek na koronawirusa - czy istnieje? Jak się leczy COVID-19
Lek na koronawirusa SARS-CoV-2, który sieje postrach na całym świecie, ponieważ może wywołać zapalenie płuc będące zagrożeniem życia, nie został jeszcze wynaleziony. Prace nad nim trwają od momentu wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. Na szczęście lekarze mają sposoby na poradzenie sobie z patogenem. Co warto wiedzieć o lekach na koronawirusa – zarówno tych prawdziwych i skutecznych, jak i fałszywych?
1. Lek na koronawirusa. Jak się leczy się COVID-19?
Lek na koronawirusa SARS-CoV-2, który byłby ukierunkowany na ten konkretny patogen i skuteczny w leczeniu COVID-19, czyli infekcji wywołanej przez ten patogen, nie został oficjalnie zatwierdzony. To dlatego, gdy dojdzie do zachorowania, stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu łagodzenie nasilenia symptomów infekcji układu oddechowego, gdzie namnaża się koronawirus.
Na szczęście w większości, bo ponad 80 % przypadków, choroba wywołuje jedynie łagodne objawy przypominające grypę. Niestety u osób z grupy ryzyka, to jest seniorów, osób mających obniżoną odporność bądź chorujących na choroby przewlekłe, choroba może mieć ostry przebieg. Wówczas, ponieważ stanowi zagrożenie dla życia, wymaga hospitalizacji, podłączenia do respiratora oraz zastosowania innych środków. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.
Przeczytaj, czym jest koronawirus i jak go rozpoznać, aby móc jeszcze lepiej ochronić się przed zakażeniem.
Do leczenia COVID-19, czyli infekcji wywołanej przez koronawirusa, wykorzystuje się dostępne preparaty. Ponieważ nie ma jeszcze leku na nowy koronawirus, a niektóre grupy wirusów mają cechy wspólne, lekarze stosują leki przeciwwirusowe, które sprawdzały się przy innych epidemiach, na przykład w przypadku koronawirusów SARS-CoV i MERS-CoV, odpowiedzialnych za epidemię SARS i MERS. Wykorzystuje się również leki na malarię czy reumatoidalne zapalenie stawów.
2. Badania nad lekiem na koronawirusa
Naukowcy nie próżnują. Trwają intensywne badania zarówno nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa, jak i badania nad opracowaniem skutecznego leku. Jak informują eksperci WHO, poszukiwana jest terapia, która bazuje na lekach już stosowanych. Być może skuteczna w zwalczaniu nowego koronawirusa okaże się ich kombinacja. Dzięki temu, że są to preparaty przetestowane na ludziach i w większości uznane za bezpieczne, nie trzeba będzie tracić czasu na różne próby przedkliniczne i kliniczne związane z wprowadzeniem ich do użycia.
Więcej o koronawirusie:
- Koronawirus - objawy i profilaktyka. Jak rozpoznać koronawirusa?
- Koronawirus na świecie. Amerykanka Jennifer Haller jest pierwszą osobą na świecie, której podano szczepionkę przeciwko koronawirusowi
- Koronawirus w Polsce. Polka kieruje zespołem, który opracowuje szczepionkę zwalczającą wirus COVID-19
Naukowcy przyglądają się różnym lekom i terapiom antywirusowym z użyciem kortykosterydów i środków przeciw malarii, jak również terapie komórkowe.
Przeczytaj więcej o tym, jak można leczyć koronawirusa i co należy wiedzieć o samodzielnym przyjmowaniu różnych środków.
W centrum zainteresowań znalazł się: remdesivir, lopinavir, ritonavir, remdesiwir, baloksawir, marboxil, interferony, darunavir, fawipirawir, umifenowir, oseltamiwir, chlorochina, ruksolitynib, metylprednisolon, hydroksychlorochina, cobicistat, tymozyna, tocilizumab.
Choć według WHO najlepiej rokującym lekiem jest remdesivir, naukowcy dostrzegają też inne możliwości. I tak na przykład w Chinach, Tajlandii i Japonii prowadzone są badania z użyciem terapii polegającej na użyciu kombinacji dwóch leków przeciwko retrowirusom, takich jak lopinavir i ritonavir, oddziałujących na cząsteczkę, która jest niezbędną do replikacji zarówno wirusa HIV, jak i koronawirusów. Wyniki badań są obiecujące.
Innym lekiem jest baricytynib, stosowany u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W Chinach dopuszczono do użycia antywirusowy lek o nazwie fawipilawir (znany pod nazwami favipiravir, favilavir, T-705, Avigan, fapilavir).
W Polsce pacjenci zakażeni SARS-CoV-2 i chorzy na COVID-19 są leczeni również lekami na HIV. Otrzymują także leki na malarię, m. in. chlorochinę.
Obecnie prace nad stworzeniem skutecznej szczepionki są coraz bardziej intensywne. Naukowcy wchodzą w fazę testów i być może niedługo uda im się zahamować pandemię koronawirusa.
3. Uwaga na fałszywe leki na koronawirusa
Uwaga na fałszywe leki na koronawirusa! Należy zachować czujność, ponieważ patogen stał się inspiracją i okazją dla naciągaczy.
Po pierwsze sprzedaż niezatwierdzonych leków na COVID-19 jest sprzeczna z prawem i bardzo niebezpieczna dla pacjentów. Produkty, które według zapewnień sprzedawców leczą, łagodzą lub zapobiegają chorobie, nie zostały odpowiednio przebadane. Nie są bezpieczne i skuteczne.
Po drugie należy zachować ostrożność w przypadku takich produktów jak nalewki i srebro koloidalne, lecznicze herbaty, olejki eteryczne, które mają pomóc.
4. Co trzeba wiedzieć o koronawirusie
W zaistniałej sytuacji, w oczekiwaniu na skuteczne leki na koronawirusa, radzące sobie z COVID-19, czyli chorobą wywołaną przez SARS-CoV-2 oraz szczepionkę, kluczowe stają się takie kwestie jak wiedza o tym:
- jakie są drogi zarażenia się patogenem,
- jakie są objawy zarażenia koronawirusem,
- co robić, by uniknąć zakażenia SARS-CoV-2,
- co robić, gdy pojawią się symptomy choroby.
Koronawirus SARS-CoV-2 należy do rodziny koronawirusów (Coronaviridae). Poznano ją w latach 60. XX w., kiedy to wyizolowano i opisano dwa patogeny: HCoV-229E oraz HCoV-OC43. Pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem odnotowano w grudniu 2019 r. w Chinach, w mieście Wuhan.
Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan o nazwie SARS-CoV-2 w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie. W związku z tym i wywoływaną przez niego chorobą Covid-19, WHO ogłosiło stan pandemii.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, może również osiadać na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Oznacza to, że mogą się nim zarazić także osoby, które dotykają skażonych powierzchni, po czym niemytymi rękami, na których znajduje się patogen, dotykają oczu, nosa lub ust.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Czas wylęgania infekcji wywołanej koronawirusem wynosi od 2 do 14 dni. W tym okresie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża, może się przenosić na kolejne osoby. Choroba wywołana koronawirusem objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc. Dlatego właśnie tak ważna jest kwarantanna, która hamuje rozprzestrzenianie się wirusa.
5. Jak się chronić przed koronawirusem?
Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Co robić, a czego unikać?
- Często myć ręce pod bieżącą wodą, używając mydła i wody. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy stosować żele i płyny dezynfekujące na bazie alkoholu.
- Podczas kasłania i kichania trzeba zakrywać usta i nos chusteczką higieniczną, ostatecznie zgiętym łokciem. Chusteczkę trzeba wyrzucić do kosza, a ręce umyć bądź zdezynfekować.
- Nie należy dotykać oczu, nosa i ust nieumytymi rękami. Te mogą być skażone wirusem wskutek kontaktu z zanieczyszczoną patogenem powierzchnią.
- Bardzo ważne, by zawsze zachowywać dystans, co najmniej metr odległości od innych, zwłaszcza tych osób, które kaszką i kichają czy maja gorączkę.
- Osoby, które mają gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, powinny postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.