Jak chronić się przed koronawirusem. Co robić, a czego unikać?
Nad tym, jak chronić się przed koronawirusem, dziś zastanawia się niemal każdy. Z pomocą – wskazówkami i wytycznymi – przychodzą eksperci i specjaliści. To wszystko, co mamy, ponieważ nie istnieje jeszcze ani szczepionka, ani niezawodny, dedykowany chorobie lek. Musimy skupić się na profilaktyce. Co robić, a czego unikać? Jak chronić się przed koronawirusem?
1. Jak chronić się przed koronawirusem?
Aby chronić się przed koronawirusem, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. To ważne, ponieważ przed COVID-19 nie ustrzeże szczepionka, na chorobę nie istnieje też cudowny lek.
W tej sytuacji najlepszym sposobem staje się unikanie narażenia na kontakt z wirusem, restrykcyjne przestrzeganie zasad szeroko rozumianej higieny oraz podejmowanie wszelkich innych środków ostrożności.
Wobec ekspansji koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 pojawiło się wiele zaleceń i wytycznych, jak się chronić przez koronawirusem. Sytuacja jest poważna, ponieważ epidemia zatacza coraz szersze kręgi.
Liczba zakażonych osób, a także zgonów nieustannie rośnie. Stosowne dokumenty, mające ograniczyć jej rozmiary, przygotował między innymi Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Czerwony Krzyż. Co jest najważniejsze?
2. Co jest ważne, by uchronić się przed koronawirusem?
Aby skutecznie chronić się przed koronawirusem, należy unikać różnych, nawet pozornie nieszkodliwych sytuacji, które narażają na spotkanie z niebezpiecznym mikroorganizmem.
To na przykład zalecenie, by nie dotykać nieumytymi rękoma oczu, nosa i ust, ponieważ w ten sposób można przenieść wirusa ze skażonych powierzchni, przedmiotów lub innych osób na siebie.
Trzeba także zakrywać usta i nos w przypadku kichania i kasłania – rękawem lub najlepiej chusteczką. Zużytą chusteczkę higieniczną należy natychmiast wyrzucić do śmieci.
Należy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się między innymi drogą kropelkową. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.
3. Mycie rąk a koronawirus
Ponieważ koronawirus może być przenoszony poprzez dotykanie zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, aby się przed nim ustrzec, należy często myć ręce. Jak to robić? Koniecznie pod bieżącą wodą, używając środka antyseptycznego lub mydła, przez co najmniej 20 sekund.
Ręce należy myć obowiązkowo po przyjściu do domu, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Jeżeli mycie rąk nie jest możliwe, po kontakcie z powierzchniami, które mogły być dotykane przez osoby zarażone, należy przemyć je środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Są dostępne w drogeriach i aptekach, ale i można je wykonać samodzielnie.
4. Dezynfekcja powierzchni w walce z SARS-CoV-2
Bardzo ważne jest, by oczyszczać i dezynfekować przedmioty i powierzchnie w domu czy w miejscu pracy, takie jak blaty, podłogi, klamki czy stoły. Można to robić za pomocą płynu bądź ściereczki przeznaczonej do sprzątania. Działania są skuteczne, ponieważ wirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie rozpuszczalników lipidów.
Zobacz także:
5. Koronawirus a unikanie skupisk ludzi
Bardzo ważne jest, aby unikać spotkań towarzyskich, skupisk ludzi, zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, imprez masowych, a także podróży do miejsc o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. W najbliższym czasie najlepiej pozostać w domu i to nie tylko w razie złego samopoczucia.
Istotne staje się również unikanie bliskiego kontaktu z chorymi. Trzeba zachowywać bezpieczną odległość od innych, zwłaszcza osób kaszlących, kichających i mających gorączkę. Bezpieczną odległością jest dystans co najmniej 1 metra.
Szczególną przezornością powinny wykazać się osoby po 60. roku życia, mające niską odporność, a także chorujące na cukrzycę, niewydolność sercowo-naczyniową bądź inne choroby przewlekłe. Te grupy są narażone na zakażenie koronawirusem bardziej niż inni.
6. Objawy zakażenia koronawirusem: co robić?
Po pierwsze i najważniejsze, w przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem bądź wskazaną w jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi.
Ponadto osoby, które wykazują objawy COVID-19, powinny nosić maseczki na twarz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych.
Przebywając w domu należy odizolować się od pozostałych członków rodziny, a podczas posiłków korzystać z osobnych talerzy czy sztućców. Tak samo trzeba postępować z pozostałymi przedmiotami codziennego domu.
Informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus lub pod numerem infolinii NFZ 800 190 590.
7. Spokój i wiedza
Bardzo ważne jest zachowanie spokoju, ale i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Panika nikomu nie służy. Zdecydowanie warto śledzić dane i doniesienia, być w kontakcie ze światem.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, by wiedzę na temat koronawirua czerpać ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł. To między innymi lokalne i krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
KORONAWIRUS W POLSCE
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.