Trwa ładowanie...

Kwarantanna - wszystko co musisz wiedzieć. Na czym polega i kto jest nią objęty?

Kwarantanna jest środkiem zapobiegawczym, którego celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów. W przypadku koronawirusa czas jej trwania wynosi 14 dni. Obowiązek kwarantanny dotyczy osób zdrowych, które miały kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. To nie to samo co izolacja. Co trzeba wiedzieć o kwarantannie?

spis treści

1. Kwarantanna: co to takiego?

Kwarantanna to strategia mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Ma wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych.

Kwarantanna to odseparowanie osób, które miały kontakt z czynnikami zakaźnymi, ale nie zachorowały. W czasie kwarantanny osoby nią objęte nie mogą opuszczać określonego miejsca.

Kwarantanna umożliwia monitorowanie stanu zdrowia w czasie, jaki potrzebuje wirus, by się wylęgnąć. To nie to samo co izolacja, która dotyczy osób chorych lub takich, u których podejrzewa się zakażenie. One zwykle są izolowane w szpitalu.

W ostatnim czasie zalecenia do kwarantanny pojawiły się w sytuacji ryzyka zarażenia wirusem COVID-19. Gdy pada podejrzenie zakażenia, to kwarantannę, jako decyzję administracyjną, nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor. Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy zł.

2. Na czym polega kwarantanna?

Kwarantanna ma za zadanie ograniczyć szerzenie się zakażeń i chorób zakaźnych, dlatego obejmuje krótkoterminowe zatrzymanie w domu, a także ograniczenie podróży osób, które mogły zostać narażone na kontakt z niebezpiecznym patogenem.

Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, między innymi Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Zobacz także:

3. Kto jest objęty kwarantanną?

Kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, czyli były narażone na ryzyko zakażenia. Nie są jednak chore - mogą zachorować, ale nie muszą. Mogą też roznosić choroby zakaźne.

W przypadku zagrożenia koronawirusem COVID-19 kwarantannie podlegają osoby, u których:

  • podejrzewa się zakażenie koronawirusem, w tym osoby czekające na wyniki badań lub chore na COVID-19, ale te, które nie wymagają hospitalizacji,
  • potwierdzono COVID-19, przebywały w szpitalu, ale ich stan nie wymaga dalszej hospitalizacji.

Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, która mogła być narażona na kontakt z wirusem. Tym samym o pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

  • w ciągu ostatnich 14 dni kontakt miały z osobami, u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19,
  • w ciągu ostatnich 14 dnia przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (o aktualnej sytuacji informuje GIS),
  • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19,
  • w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów odwiedzały placówkę zajmującą się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19.

4. Kwarantanna: zasady

Ponieważ kwarantanna ma wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażania innych przez osoby zainfekowane, bardzo ważne jest, by przestrzegać pewnych zasad. Co należy robić, a czego nie wolno podczas kwarantanny?

Nie wolno opuszczać domu. Zakupy warto robić zdalnie, przez internet. Osoba realizująca zamówienie powinna pozostawiać je pod drzwiami mieszkania. Należy myć ręce i codziennie dezynfekować często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, klawiatury komputerów, krany, telefony, blaty stołów.

Obowiązek dotyczy wszystkich domowników. Osoba mająca kontakt z koronawirusem bądź innym drobnoustrojem chorobotwórczym musi odizolować się od innych członków gospodarstwa domowego, czyli najlepiej przebywać w osobnym pomieszczeniu.

Nie należy używać z domownikami przedmiotów wspólnych. Dotyczy to sztućców, naczyń, ręczników czy pościeli. Jeśli kontakt z domownikami jest niezbędny, należy zachować dystans, czyli odległość co najmniej metra. To konieczne, ponieważ właśnie na taką odległość może przenosić się wirus.

Trzeba również nosić maskę ochronną, a podczas kaszlu i kichania zasłaniać usta chusteczką, po czym od razu wyrzucić ją do zamykanego kosza i umyć ręce. Należy obserwować się pod kątem występowania objawów choroby.

Ważną informacją dla osób pracujących jest, że w myśl przepisów decyzja o kwarantannie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

NIE DAJ SIĘ KORONAWIRUSOWI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.