Trwa ładowanie...

Kwarantanna - wszystko co musisz wiedzieć. Na czym polega i kto jest nią objęty?

Kwarantanna jest środkiem zapobiegawczym, którego celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów. W przypadku koronawirusa czas jej trwania wynosi 14 dni. Obowiązek kwarantanny dotyczy osób zdrowych, które miały kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. To nie to samo co izolacja. Co trzeba wiedzieć o kwarantannie?

spis treści

1. Kwarantanna: co to takiego?

Zobacz film: "Na czym polega kwarantanna?"

Kwarantanna to strategia mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Ma wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych.

Kwarantanna to odseparowanie osób, które miały kontakt z czynnikami zakaźnymi, ale nie zachorowały. W czasie kwarantanny osoby nią objęte nie mogą opuszczać określonego miejsca.

Kwarantanna umożliwia monitorowanie stanu zdrowia w czasie, jaki potrzebuje wirus, by się wylęgnąć. To nie to samo co izolacja, która dotyczy osób chorych lub takich, u których podejrzewa się zakażenie. One zwykle są izolowane w szpitalu.

W ostatnim czasie zalecenia do kwarantanny pojawiły się w sytuacji ryzyka zarażenia wirusem COVID-19. Gdy pada podejrzenie zakażenia, to kwarantannę, jako decyzję administracyjną, nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor. Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości od 500 zł - 30 tys. tysięcy zł.

2. Na czym polega kwarantanna?

Kwarantanna ma za zadanie ograniczyć szerzenie się zakażeń i chorób zakaźnych, dlatego obejmuje krótkoterminowe zatrzymanie w domu, a także ograniczenie podróży osób, które mogły zostać narażone na kontakt z niebezpiecznym patogenem.

Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, między innymi Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Zobacz także:

3. Kto jest objęty kwarantanną?

Kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, czyli były narażone na ryzyko zakażenia. Nie są jednak chore - mogą zachorować, ale nie muszą. Mogą też roznosić choroby zakaźne.

W przypadku zagrożenia koronawirusem COVID-19 kwarantannie podlegają osoby, u których:

  • podejrzewa się zakażenie koronawirusem, w tym osoby czekające na wyniki badań lub chore na COVID-19, ale te, które nie wymagają hospitalizacji,
  • potwierdzono COVID-19, przebywały w szpitalu, ale ich stan nie wymaga dalszej hospitalizacji.

Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, która mogła być narażona na kontakt z wirusem. Tym samym o pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

  • w ciągu ostatnich 14 dni kontakt miały z osobami, u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19,
  • w ciągu ostatnich 14 dnia przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (o aktualnej sytuacji informuje GIS),
  • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19,
  • w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów odwiedzały placówkę zajmującą się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19.

4. Kto może być poddany kwarantannie domowej?

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na obszarach, w których występują ogniska koronawirusa powinny być poddane kwarantannie domowej. Czasami może to oznaczać odizolowanie całego budynku, jak było w przypadku internatów w Policach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Najnowsze doniesienia

Chodzi o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Na czym dokładnie polega kwarantanna i kogo może spotkać, wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski w naszym materiale wideo.

Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof opracował listę rzeczy, w które należy się zaopatrzyć na wypadek rozwoju epidemii. Na liście zalecanych produktów znajdują się m.in. owoce w puszkach i mleko.

Przeczytaj również: Szybka droga do zarażenia koronawirusem. WHO ostrzega

Część osób z obawy przed wizją epidemii rzeczywiście robi zapasy. W niektórych sklepach widać już nawet puste półki. Zdaniem eksperta z Centrum Medycyny Zapobiegawczej to absurdalne zachowanie, które nie ma racjonalnego uzasadnienia.

- Kupowanie masowo kasz, mąki, cukru uważam za nieuzasadnione, bo nigdzie nie było do tej pory problemów z dostawami. To może wywołać jeszcze większe poczucie paniki - tłumaczy lekarz.

Przeczytaj też: Dekalog postępowania z koronawirusem

5. Kwarantanna: zasady

Ponieważ kwarantanna ma wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażania innych przez osoby zainfekowane, bardzo ważne jest, by przestrzegać pewnych zasad. Co należy robić, a czego nie wolno podczas kwarantanny?

Nie wolno opuszczać domu. Zakupy warto robić zdalnie, przez internet. Osoba realizująca zamówienie powinna pozostawiać je pod drzwiami mieszkania. Należy myć ręce i codziennie dezynfekować często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, klawiatury komputerów, krany, telefony, blaty stołów.

Obowiązek dotyczy wszystkich domowników. Osoba mająca kontakt z koronawirusem bądź innym drobnoustrojem chorobotwórczym musi odizolować się od innych członków gospodarstwa domowego, czyli najlepiej przebywać w osobnym pomieszczeniu.

Nie należy używać z domownikami przedmiotów wspólnych. Dotyczy to sztućców, naczyń, ręczników czy pościeli. Jeśli kontakt z domownikami jest niezbędny, należy zachować dystans, czyli odległość co najmniej metra. To konieczne, ponieważ właśnie na taką odległość może przenosić się wirus.

Trzeba również nosić maskę ochronną, a podczas kaszlu i kichania zasłaniać usta chusteczką, po czym od razu wyrzucić ją do zamykanego kosza i umyć ręce. Należy obserwować się pod kątem występowania objawów choroby.

Ważną informacją dla osób pracujących jest, że w myśl przepisów decyzja o kwarantannie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

NIE DAJ SIĘ KORONAWIRUSOWI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza