Przejdź na WP

Olejki eteryczne - zastosowanie, właściwości

Olejki eteryczne są ciekłymi, lotnymi substancjami wonnymi, które uzyskuje się najczęściej poprzez destylację z parą wodną z odpowiedniego surowca roślinnego. Pod względem składu chemicznego jest to mieszanina rozmaitych związków, takich jak: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i związki organiczne. Obecnie olejki eteryczne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin.

Zobacz film: "Naturalny balsam do ciała - DIY"

spis treści

1. Olejki eteryczne - zastosowanie

W roślinach lotne olejki znajdują się najczęściej w specjalnych komórkach wydzielniczych, gdzie gromadzą się jako produkt odpadowy przemiany materii. Takie komórki są charakterystyczne dla roślin wysoce aromatycznych, np. dla gatunków z rodziny sosnowatych, mirtowatych, rutowatych czy baldaszkowatych. Olejek eteryczny stanowi koncentrat cieczy zawierającej lotne substancje zapachowe i ma właściwości lecznicze. Dlatego esencje eteryczne chętnie wykorzystuje kosmetologia, medycyna naturalna i aromaterapia.

Olejki eteryczne są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami, zawierającymi do kilkuset różnorodnych związków chemicznych. Skład olejków eterycznych nie zawsze jest do końca znany, dlatego często nie można ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Wciąż jednak trwają badania nad związkami aromatycznymi – są one bowiem skutecznie działającymi specyfikami medycyny naturalnej, kosmetyki i dermatologii. Olejki eteryczne w kosmetyce są stosowane do produkcji perfum, choć tu coraz częściej zastępowane są przez syntetyczne substancje zapachowe.

To musisz wiedzieć:

Olejki eteryczne stanowią również ważny składnik wielu roślin używanych jako przyprawy w gospodarstwie domowym. Poprawiają one smak potraw i pobudzają trawienie. Olejki eteryczne są wykorzystywane w produkcji napojów alkoholowych i bezalkoholowych jako składniki smakowe i zapachowe. Są wreszcie używane do aromatyzowania słodyczy, wyrobów tytoniowych i odświeżających powietrze. Olejki eteryczne działają odstraszająco na niektóre owady, np. komary, pchły czy wszy.

2. Olejki eteryczne - właściwości

Działanie lotnych olejków jest wielostronne. Olejki eteryczne, zwłaszcza te zawierające alkaloidy, mają właściwości dezynfekcyjne i hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Cenione są na przykład odkażające właściwości tymolu – substancji występującej w olejku z tymianku pospolitego i macierzanki piaskowej. Ponadto, olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znajdują zastosowanie w leczeniu grzybic, świerzbu i stanów zapalnych skóry.

Badania potwierdzają dużą skuteczność antyseptyczną olejków eterycznych. Nie ma udowodnionych przypadków uodpornienia się drobnoustrojów na ich działanie. Poza tym, olejki eteryczne mają właściwości rozkurczowe i rozluźniające. Doskonale redukują napięcie nerwowe, koją zmysły i dają poczucie odprężenia. Stąd są niezwykle cenione w aromaterapii.

Olejki eteryczne, dzięki którym zrzucisz zbędne kilogramy
Olejki eteryczne, dzięki którym zrzucisz zbędne kilogramy [5 zdjęć]

Zdrowe nawyki żywieniowe i regularne ćwiczenia to najlepsza recepta na szczupłą sylwetkę. Istnieją jednak...

zobacz galerię

Olejki eteryczne mają również właściwości regeneracyjne. Stymulują skórę do odbudowy struktur ceramidowych i przyspieszają proces odnowy komórek. Ich zastosowanie pozwala odzyskać młody wygląd i poprawić kondycję skóry. Olejki eteryczne na cellulit stosowane są w balsamach i kremach ujędrniających. Niektóre składniki lotnych olejków, takie jak eugenol, kamfora czy mentol, uśmierzają lokalnie ból. Inne natomiast, jak np. borneol, wzmacniają mięsień sercowy i regulują krążenie krwi. Dlatego aromaterapia z wykorzystaniem olejków zapachowych ma dobry wpływ na zdrowie i jest wspaniałym sposobem na relaksację.

Olejki eteryczne mają właściwości regeneracyjne
Olejki eteryczne mają właściwości regeneracyjne (123rf.com)
Występowanie Zapach Główny składnik Aktywność aromatyczna
cedr żywiczny α-pinen, bisabolen uspokajająca, antyseptyczna, przeciwłupieżowa, przeciwalergiczna, odstraszająca owady
cytryna zwyczajna cytrynowy (R)-limonen, cytral bakteriobójcza, łagodząca problemy układu krążenia, przeciwzapalna
eukaliptus orzeźwiający eukaliptol, cyneol, pineny przeciwbakteryjna, przeciwwirusowa, łagodząca objawy przeziębienia, przeciwbólowa
pelargonia różany geraniol, rodinal antydepresyjna, antyseptyczna, immunostymulująca, przeciwbólowa
imbir piernikowy zyngiberen przeciwhistaminowa, łagodząca chorobę lokomocyjną
lawenda lawendowy octan linalilu stymulująca, uspokajająca, antyseptyczna, przeciwgrzybicza, przeciwbólowa
nagietek lekarski nagietkowy menton, terpinen gojąca rany, lecząca oparzenia, egzemy, zapobiegająca pękaniu skóry
sandałowiec balsamiczny α-sandalol przeciwzapalna, uspokajająca

Olejki eteryczne w zbyt dużym stężeniu mogą wywoływać reakcje alergiczne skóry lub miejscowe podrażnienia. Czasem doprowadzają do powstania pęcherzy i zapaleń. We właściwych dawkach olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry i mają działanie relaksacyjne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy