Trwa ładowanie...

Higiena osobista skóry, jamy ustnej, włosów i stóp

Avatar placeholder
11.03.2021 12:36
Higiena osobista pozwala uniknąć wielu groźnych chorób.
Higiena osobista pozwala uniknąć wielu groźnych chorób. (123rf)

Higiena osobista jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale i zdrowie. Dzięki codziennym zabiegom, do których wykorzystuje się różne środki i kosmetyki, ciało wygląda na zadbane. Zmniejsza się także ryzyko pojawieniu się wielu chorób. Co warto wiedzieć o oczyszczaniu skóry, jamy ustnej, włosów czy stóp?

spis treści

1. Co to jest higiena osobista?

Higiena osobista to pojęcie, pod którym rozumie się dbanie o czystość i pielęgnację skóry. Jej zadaniem jest usuwanie różnych zanieczyszczeń z powierzchni ciała, takich jak kurz, bakterie i pot. W ujęciu medycznym to wszelkie działania, które koncentrują się na utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz uniknięcie choroby.

2. Jak dbać o higienę osobistą?

Na higienę osobistą składa się kilka elementów, takich jak:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
 • częste mycie rąk pod bieżącą wodą z mydłem,
 • mycie zębów dwa razy dziennie,
 • codzienna kąpiel lub prysznic,
 • dbanie o higienę intymną,
 • specjalna pielęgnacja twarzy i stóp,
 • regularna zmiana odzieży,
 • codzienna zmiana bielizny,
 • dbanie o paznokcie,
 • dbanie o włosy,
 • częste pranie ubrań w odpowiednich detergentach,
 • częsta wymiana ręczników i pościeli,
 • wietrzenie mieszkania.

3. Higiena osobista skóry

Higiena osobista ciała opiera się na częstym myciu rąk: po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem posiłków i przed ich spożywanie. To także codzienne mycie ciała pod prysznicem (przy użyciu żelu pod prysznic czy mydła) lub branie kąpieli.

Ciało najlepiej myć wieczorem, ponieważ przez cały dzień skóra miała kontakt z brudem i potem. Kluczowe jest dokładne spłukanie kosmetyku i osuszenie ciała. Ważne jest także używanie dezodorantu pod pachami, który hamuje namnażanie się bakterii.

Bardzo ważne jest, by codziennie zmieniać bieliznę i nosić czyste ubrania. Te powinny być dostosowane do pogody i wykonane z naturalnych tkanin. Sztuczne materiały utrudniają dostęp powietrza i sprzyjają rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów.

4. Pielęgnacja twarzy

Ponieważ skóra twarzy jest delikatna, trzeba ją myć specjalnymi kosmetykami co najmniej dwa razy dziennie. Do zmywania zanieczyszczeń należy używać żelu do mycia twarzy. Nie zaleca się stosowania mydła, ponieważ ma ono odczyn zasadowy, a skóra kwaśny.

Warto również stosować kremy do twarzy (odżywcze, regenerujące, nawilżające, ochronne, krem na dzień, krem na noc), krem pod oczy, a także maseczki czy peelingi. Panie stosujące makijaż nie mogą zapominać o demakijażu.

5. Higiena intymna

Okolice intymne to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Aby nie narażać się na infekcje, trzeba się codziennie podmywać. Do tego celu należy wybierać delikatne płyny do higieny intymnej, które nie podrażniają delikatnej skóry.

W trakcie menstruacji konieczne jest mycie okolic intymnych co najmniej dwa razy dziennie. Do wycierania okolic intymnych warto używać osobnego ręcznika lub jednorazowych chusteczek.

Zobacz także:

6. Higiena jamy ustnej

Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie przez minimum dwie minuty. Trzeba to robić starannie, dokładnie, stosując ruchy wymiatające. To zapobiega rozwojowi próchnicy, a i zapewnia świeży oddech.

Ważne jest, by zarówno szczoteczka, jak i pasta do zębów były dobrane do potrzeb. Warto używać szczoteczki z włosiem medium lub soft oraz pasty, która zawiera wyłącznie naturalne składniki.

Warto także sięgać po płyn do płukania oraz nici dentystyczne. Te zabiegi usuwają nieświeży oddech, kamień nazębny i stany zapalne dziąseł. Raz na pół roku należy pójść na wizytę kontrolną u dentysty.

7. Higiena włosów

Ponieważ na włosach gromadzi się wiele zanieczyszczeń, należy je myć co najmniej dwa razy w tygodniu. To pozwoli na usunięcie kurzu i bakterii. Warto używać delikatnych, naturalnych szamponów i odżywek dostosowanych do rodzaju włosów.

Sprawdzi się również nakładana raz na jakiś czasmaska, serum czy olej (olejowanie włosów znakomicie poprawia kondycję włosa). Co kilka tygodni warto udać się do fryzjera, by ten odświeżył fryzurę.

8. Higiena stóp

Ponieważ stopy są one narażone nie tylko na pojawienie się nieświeżego zapachu, ale i zakażenia grzybami, należy poświęcić im sporo uwagi. Przede wszystkim nie wolno chodzić boso w siłowni, na basenie czy w innych przestrzeniach publicznych.

Codziennie trzeba zakładać świeże skarpety i rajstopy oraz nosić buty wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów. Gdy dokucza nadmierna potliwość i nieprzyjemny zapach, warto sięgać po różne kosmetyki do pielęgnacji stóp, które zapobiegają poceniu się stóp i ograniczają rozwój patogenów. Należy pamiętać, że grzybica stóp jest zakaźna. Z tego względu zabronione jest pożyczanie osobistych rzeczy, takich jak ręcznik czy skarpetki.

9. Skutki zaniedbania higieny osobistej

Dlaczego higiena osobista jest ważna? Zabiegi pielęgnacyjne mają wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Zaniechanie podstawowych czynności niesie ze sobą różne nieprzyjemne konsekwencje.

Zaniedbanie higieny osobistej może grozić nie tylko nieschludnym wyglądem, ale i:

 • grzybicą skóry czy paznokci, świerzbem,
 • wszawicą, tasiemczycą,
 • ropnym zakażeniem skóry,
 • próchnicą zębów,
 • żółtaczką zakaźna typu A, salmonellozą, a także różnymi chorobami zakaźnymi, w tym koronawirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za COVID-19.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze