Trwa ładowanie...

Braki leków w aptekach. Farmaceuci ostrzegają przed kupowaniem w internecie

Avatar placeholder
15.07.2019 09:35
W aptekach są poważne braki leków. Farmaceuci ostrzegają przed kupowaniem leków z nielegalnych źródeł
W aptekach są poważne braki leków. Farmaceuci ostrzegają przed kupowaniem leków z nielegalnych źródeł (123rf)

Trudna sytuacja na rynku farmaceutycznym powoduje, że pacjenci szukają na własną rękę potrzebnych im medykamentów. Często nabywają je w internecie lub z niepewnych źródeł. Farmaceuci i lekarze ostrzegają przed zakupem takich leków.

1. Braki leków w aptekach. Pacjenci szukają leków w internecie

Media, zaalarmowane przez pacjentów, donoszą o braku leków w aptekach i hurtowniach. Chociaż Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że sytuacja się poprawia, zdaniem wielu chorych realnych zmian nie ma.

Dlatego wiele osób bierze sprawy w swoje ręce. Szukają leków w sieci, proponują wymiany wśród krewnych i znajomych. Farmaceuci apelują, aby wstrzymać się z takimi praktykami. Zażywanie leków z niepewnych źródeł może być bardzo niebezpieczne.

Legalność takich zachowań to oczywiście osobna kwestia. Dla lekarzy i farmaceutów podstawą jest jednak bezpieczeństwo chorych.

Zobacz film: "Antybiotyki mogą uszkodzić serce"

Często pod tą samą nazwą handlową są tabletki w różnych wariantach, jeśli chodzi o stężenie substancji aktywnej. Pacjent nie zawsze wyłapie różnicę. Stąd już prosta droga do zażywania dawek zbyt małych lub zbyt dużych, co może doprowadzić do przedawkowania. Jedno i drugie może mieć bardzo poważne skutki.

Nabywając produkt poza apteką nie mamy również pewności, czy sięgamy po środek, który był właściwie przechowywany. W efekcie lek może mieć niewłaściwy wpływ na organizm, jeśli znajdował się np. w zbyt wysokiej temperaturze.

Istnieje również ryzyko pomylenia nazw potrzebnych preparatów, jeśli brzmią podobnie. To może skończyć się tragicznie dla pacjenta.

Zobacz też: Leki generyczne a leki oryginalne

2. Infolinia NFZ pomoże przy braku leków w aptekach

Uruchomiono specjalną infolinię NFZ. Pacjenci mogą dzwonić na bezpłatny numer 800 190 590. Tam sprawdzą dostępność leków i otrzymają informacje o ewentualnych zamiennikach.

Farmaceuci ostrzegają jednak przed zbytnim entuzjazmem – infolinia NFZ ma korzystać z bazy, która aktualizuje się po każdej dobie, a więc przekazywane tam wiadomości mogą nie być wystarczająco aktualne.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, największe trudności ze zdobyciem właściwych farmaceutyków mogą mieć osoby chore na cukrzycę, które wymagają stosowania insuliny. Kryzysem farmaceutycznym dotknięci są także pacjenci z niedoborami odporności, osoby chorujące na padaczkę oraz przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

Zobacz też: Fałszywe leki

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

3. Braki leków w aptekach okiem farmaceutów

Członkowie Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek zwracają uwagę, że nawet jeśli, jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, leki trafiają do aptek, to głównie zyskują na tym duże sieci. Mają one pierwszeństwo w zaopatrywaniu się w brakujące farmaceutyki.

Indywidualnie prowadzone apteki, które są często jedynymi dostępnymi w mniejszych miejscowościach, mają duże problemy, aby sprostać zapotrzebowaniu.

Członkowie Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek zapewniają o wzajemnej współpracy i przekazywaniu sobie informacji, gdzie, kiedy i jaki środek można znaleźć w hurtowniach. Niestety, pacjenci mimo starań farmaceutów, wciąż odczuwają braki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze