Trwa ładowanie...

Fałszywe leki

Avatar placeholder
16.05.2023 15:17
Fałszywe leki
Fałszywe leki (Zdjęcie leku / Shutterstock)

Fałszywe lekarstwa stają się dostępne coraz powszechniej, między innymi z powodu wzrostu zainteresowania sprzedażą farmaceutyków online. Musimy być świadomi, że każdy lek może zostać podrobiony – ziołowy i chemiczny; ten poprawiający jakość życia oraz ten, którego zadaniem jest ratowanie naszego zdrowia...

spis treści

1. Dlaczego fałszowane leki są niebezpieczne?

Fałszywe leki mogą wyglądać tak samo jak te oryginalne. Jednak ich skład i działanie jest inne, ponieważ mogą:

  • nie zawierać żadnych składników aktywnych, jedynie np. skrobię i barwniki,
  • mieć w składzie niewłaściwe proporcje substancji aktywnych,
  • zawierać składniki mogące wchodzić ze sobą w interakcje niebezpieczne dla zdrowia,
  • być zanieczyszczone.

Podróbki leków są szczególnie groźne, gdy bierze je pacjent, którego stan zdrowotny wymaga natychmiastowego leczenia. Może się to przyczynić do śmierci danej osoby. Leki ratujące życie najczęściej podrabiane są w krajach biednych, gdzie cena i dostępność środka "nieoficjalnego" skłania do częstego sięgania po te preparaty. Wśród nich są między innymi antybiotyki i szczepionki. W krajach bogatszych podrabia się głównie leki, które poprawiają jakość życia, czyli tabletki na odchudzanie, na obniżenie poziomu cholesterolu czy na potencję. Do tego typu środków farmakologicznych ludzie mają dostęp m.in. za sprawą sprzedaży internetowej, gdzie proponowane im są konkurencyjne ceny.

2. Jak powstaje lek sfałszowany?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Leki  sprzedawane w aptekach są droższe, ponieważ zawierają wysokiej jakości składniki, które wielokrotnie były testowane. Dzięki temu wiemy, że są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wartość rynkowa podrobionego środka farmakologicznego znacznie przewyższa koszty przeznaczone na produkcję. Warto być świadomym faktu, że fałszywe leki nie tylko nie mają działania opisanego na ulotce, lecz także mogą zawierać substancje toksyczne, składniki uczulające oraz inne elementy negatywnie wpływające na stan zdrowia.

Skutki podrabiania leków mogą być bardzo poważne, jednak polskie prawo jest łagodne wobec ludzie nielegalnie produkujących medykamenty. Grozi im jedynie kara grzywny lub dwa lata więzienia.

3. Jak się chronić przed fałszywymi lekami?

Rozpoznanie fałszywych leków nie jest łatwe. Fałszerze produkują środki, które najczęściej wyglądają tak samo jak oryginalne lekarstwo. Opakowanie i ulotka także wyglądem przypominają te oryginalne. Problem jest poważny, dlatego Rada Europy w 2006 roku powołała specjalną organizację do walki z fałszowaniem leków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu środków farmaceutycznych, by nie stać się ofiarami przestępców?

Krok 1. Postaraj się zrezygnować z zakupów w internecie i nigdy nie kupuj leków na ulicznych targach. Najbezpieczniejsze jest kupowanie leków w aptece.

Krok 2. Zwracaj uwagę na wygląd produktu (kolor, zapach, kształt środka i wygląd opakowania). Może budzi twoje wątpliwości? Jeśli masz jakieś podejrzenia, skonsultuj się z farmaceutą, gdyż nie warto ryzykować swojego zdrowia.

Krok 3. Bądź podejrzliwy, jeśli cena leku jest duża niższa niż normalnie. Produkcja leków jest zwykle kosztowna, więc jeśli cena leku jest dużo niższa niż cena rynkowa, być może lek jest sfałszowany.

Krok 4. Bądź czujny, gdy ktoś proponuje ci zakup leku wydawanego wyłącznie na receptę, nawet jeśli recepty nie posiadasz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze