Substancja czynna w lekach
Co to jest substancja czynna w lekach? Czym różni się substancja czynna od substancji pomocniczej? Czy działanie leku zależy tylko od substancji czynnej w leku? Jeśli nie, to co jeszcze wpływa na działanie konkretnego leku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej...
1. Skład leku
Leki zazwyczaj składają się z dwóch grup substancji:
- substancji czynnych,
- substancji pomocniczych.
Obie grupy substancji wchodzących w skład leku mają wpływ na działanie leku.
2. Substancje czynne
Substancja czynna, czyli inaczej substancja aktywna w leku to związek chemiczny, który działa leczniczo na organizm. Substancja czynna to zwykle niewielki procent składu leku.
Różne leki zawierające tę samą substancję aktywną niekoniecznie są swoimi zamiennikami. Dzieje się tak dlatego, że na działanie leku ma wpływ nie tylko substancja aktywna, ale też:
- skład leku,
- postać leku (czy jest to maść, tabletka, czopek, spray czy syrop),
- substancje pomocnicze w nim zastosowane,
- dawka substancji aktywnej.
Leki zazwyczaj zawierają jedną substancję aktywną, nazywamy je wtedy lekami jednoskładnikowymi lub tradycyjnymi. Dostępne są też specyfiki zawierające kilka substancji aktywnych, są to wtedy leki złożone.
3. Substancje pomocnicze
Substancje pomocnicze wchodzące w skład leku mają za zadanie:
- wspomaganie wchłaniania leku,
- wydłużenie jego działania,
- chronienie substancji aktywnej przed światłem i powietrzem.
Należy więc pamiętać, że ta sama substancja aktywna nie zawsze oznacza takie samo działanie leku. Inne będzie jego wchłanianie, oraz czas działania. Zamianę jednego leku na drugi zawsze należy przeprowadzać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.