Trwa ładowanie...

Substancja czynna w lekach

Co to jest substancja czynna w lekach? Czym różni się substancja czynna od substancji pomocniczej? Czy działanie leku zależy tylko od substancji czynnej w leku? Jeśli nie, to co jeszcze wpływa na działanie konkretnego leku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Skład leku

Leki zazwyczaj składają się z dwóch grup substancji:

 • substancji czynnych,
 • substancji pomocniczych.

Obie grupy substancji wchodzących w skład leku mają wpływ na działanie leku.

2. Substancje czynne

Substancja czynna, czyli inaczej substancja aktywna w leku to związek chemiczny, który działa leczniczo na organizm. Substancja czynna to zwykle niewielki procent składu leku.

Różne leki zawierające tę samą substancję aktywną niekoniecznie są swoimi zamiennikami. Dzieje się tak dlatego, że na działanie leku ma wpływ nie tylko substancja aktywna, ale też:

 • skład leku,
 • postać leku (czy jest to maść, tabletka, czopek, spray czy syrop),
 • substancje pomocnicze w nim zastosowane,
 • dawka substancji aktywnej.

Leki zazwyczaj zawierają jedną substancję aktywną, nazywamy je wtedy lekami jednoskładnikowymi lub tradycyjnymi. Dostępne są też specyfiki zawierające kilka substancji aktywnych, są to wtedy leki złożone.

3. Substancje pomocnicze

Substancje pomocnicze wchodzące w skład leku mają za zadanie:

 • wspomaganie wchłaniania leku,
 • wydłużenie jego działania,
 • chronienie substancji aktywnej przed światłem i powietrzem.

Należy więc pamiętać, że ta sama substancja aktywna nie zawsze oznacza takie samo działanie leku. Inne będzie jego wchłanianie, oraz czas działania. Zamianę jednego leku na drugi zawsze należy przeprowadzać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza