Trwa ładowanie...

Leki generyczne

Leki generyczne to tańsze, choć wcale nie gorsze zamienniki leków oryginalnych. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na droższe specyfiki. Każdy farmaceuta powinien zaproponować leki generyczne. Chyba że na recepcie widnieje napis „NZ” lub „nie zamieniać”...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to są leki generyczne?

Generyki, leki generyczne czy też leki odtwórcze to preparaty, które do złudzenia przypominają leki oryginalne. Łączy je ta sama substancja czynna. Oba rodzaje leków spełniają też te same standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Zanim leki generyczne wejdą na rynek, muszą sprostać surowym przepisom określającym proces ich produkcji i działania niepożądane.

2. Leki generyczne a oryginały

Leki generyczne to tańsze zamienniki leków. Leki oryginalne jako pierwsze w swoim składzie mają użytą daną substancję aktywną. Ich receptura jest niepowtarzalna. Żeby na ich podstawie można było stworzyć leki odtwórcze, powinien upłynąć pewien okres, po którym wygaśnie aktywność patentu (około 25 lat). Po tym czasie można produkować tańsze zamienniki leków.

Generyki składają się z tej samej substancji czynnej, co leki oryginalne. Poza tym mogą się różnić. Inna może być ich masa lub pozostałe składniki. Dlaczego leki generyczne są tańsze od leków oryginalnych? Otóż, w trakcie produkcji danego generyku, nie trzeba sprawdzać działania i bezpieczeństwa jego części składowych. Owe substancje już wcześniej (podczas produkcji leku oryginalnego) przeszły badania. Jest to korzystne dla producenta leku generycznego i dla pacjentów. Ceny leków na receptę, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie są dofinansowane przez NFZ, są wysokie. Jeżeli można zamienić dany lek na tańszy, pacjenci na tym korzystają.

3. Skuteczność leków generycznych

Skąd wiadomo, że leki generyczne są tak samo skuteczne? Producenci tych leków mają obowiązek przeprowadzenia badań biorównoważności. Ich wynik wskaże, czy dane generyki są tak samo skuteczne i czy mają takie samo działanie terapeutyczne. Wszystkie leki generyczne nim trafią do obiegu, są poddawane rygorystycznemu nadzorowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.