Trwa ładowanie...

Koronawirus. Powikłania neurologiczne po COVID-19. Które pojawiają się najczęściej? Prof. Rejdak wyjaśnia (WIDEO)

 Katarzyna Gałązkiewicz
12.04.2021 19:51

Prof. Konrad Rejdak, kierownik katedry i kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, był gościem programu "Newsroom" WP. Neurolog powiedział, jakie są najczęstsze powikłania neurologiczne po COVID-19 i wyjaśnił, jak do nich dochodzi.

Najczęstszymi neurologicznymi powikłaniami po COVID-19, wymienianymi przez pacjentów, są: zaburzenia widzenia, pamięci i koncentracji.

- To są bardzo powszechne objawy. Nawet jak przechodzimy ostrą fazę infekcji, to wiele osób ma te zaburzenia. Zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, zaburzenia węchu i smaku - to wynika z dysfunkcji układu nerwowego w różnych mechanizmach, głównie jest to mechanizm zapalny, ale wiemy też o bezpośredniej inwazji wirusa na układ nerwowy - wyjaśnia neurolog.

SARS-CoV-2 wywołuje poważne powikłania także bezpośrednio w mózgu. Prof. Rejdak dodaje, że infekcja może zaburzać pracę neuronów, a tym samym je uszkadzać.

- Mamy już bezwzględne dowody na to, że jest to wirus neurotropowy, czyli ma powinowactwo do nerwów obwodowych i tam sobie wchodzi. Może kroczyć drogą wsteczną w kierunku mózgu. Niewielka ilość kopii wirusa w mózgu wywołuje reakcję zapalną, inicjując wiele niekorzystnych procesów. To jest bardzo poważny problem, dlatego szuka się na to leków - mówi lekarz.

Problemem lekarzy jest to, że zmian neurologicznych nie widać na konwencjonalnych obrazach diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny.

Więcej w WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze