NewsyGroźny wirus. Może prowadzić do wielu nowotworów

Groźny wirus. Może prowadzić do wielu nowotworów

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Jest znany głównie ze swojego związku z rakiem szyjki macicy, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może również powodować inne nowotwory oraz zmiany skórne.

Groźny wirus, który może prowadzić do nowotworów. Do zakażenia może dojść przez kontakty seksualne
Groźny wirus, który może prowadzić do nowotworów. Do zakażenia może dojść przez kontakty seksualne
Źródło zdjęć: © Getty Images

Świadomość kluczem do zdrowia

Istnieje ponad 200 typów HPV, z których niektóre są całkowicie niegroźne, a inne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. HPV atakuje komórki naskórka i nabłonka płaskiego, które znajdują się w różnych częściach ciała – nie tylko w narządach płciowych, ale także w jamie ustnej, gardle, krtani, przełyku czy pęcherzu moczowym.

Do zakażenia dochodzi głównie przez:

  • kontakty seksualne – zarówno waginalne, oralne, jak i analne,

  • kontakt skórny – wystarczy dotknięcie zakażonego obszaru, by przenieść wirusa,

  • używanie wspólnych przedmiotów higieny osobistej, np. maszynek do golenia, ręczników, bielizny.

WIDEO

Liczba nieszczepionych dzieci w Polsce rośnie. "Rodzice nadal będą wierzyć w wypowiedzi z Facebooka!"

Co ważne, prezerwatywa nie zapewnia pełnej ochrony, ponieważ HPV przenosi się także przez skórę wokół narządów płciowych.

- Wciąż temat HPV jest w pewnych kręgach tematem tabu, kojarzonym z rozwiązłością seksualną. Kolejnym problemem jest brak zrozumienia potrzeby szczepienia chłopców. Wiele osób nie rozumie, że skoro wirus przenoszony jest drogą płciową, to może zarazić partnerkę lub partnera - mówiła Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia, w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

Nie tylko brodawki

Wielu zakażonych nie ma żadnych objawów, a organizm jest w stanie samodzielnie zwalczyć wirusa w ciągu kilku miesięcy do dwóch lat. Jednak w niektórych przypadkach infekcja utrzymuje się latami, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy HPV to:

  • brodawki skórne i kłykciny kończyste – różowe, małe guzki na prąciu, sromie, wokół odbytu oraz na dłoniach i stopach, które mogą powodować ból lub świąd,

  • zmiany w jamie ustnej – białe, płaskie grudki na języku, podniebieniu lub dziąsłach,

  • przewlekła chrypka i ból gardła – mogą wskazywać na zakażenie HPV w krtani,

  • uczucie przeszkody w gardle i trudności w przełykaniu,

  • powiększone węzły chłonne na szyi,

  • niepokojące krwawienia u kobiet, niezwiązane z miesiączką, oraz ból podczas stosunku.

U 35 proc. osób z objawowym zakażeniem HPV może dojść do rozwoju nowotworu.

- Pojawiające się dolegliwości pod postacią krwawień, plamień czy cuchnących upławów mogą już być objawami raka. Niestety większość kobiet zgłasza się dopiero wtedy do ginekologa, a na zaawansowanym etapie choroby mamy już ograniczone możliwości leczenia. Zaawansowana choroba nowotworowa to już nie tylko choroba szyjki macicy, ale to choroba całego organizmu - podkreśliła wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Nowotwory związane z wirusem HPV

Najgroźniejsze typy HPV, szczególnie HPV-16 i HPV-18, mają zdolność do integracji z DNA zakażonych komórek, co może prowadzić do ich nowotworowej przemiany. Udowodniono, że HPV odpowiada za nowotwory:

  • szyjki macicy, pochwy i sromu,

  • prącia,

  • odbytu,

  • jamy ustnej, gardła i krtani,

  • zatok przynosowych,

  • prawdopodobnie przełyku i płuc.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed HPV są szczepienia. W Polsce dostępne są preparaty chroniące przed najbardziej onkogennymi typami wirusa. Szczepienie jest zalecane dla dziewcząt i chłopców w wieku 9-14 lat oraz dla dorosłych, którzy nie byli wcześniej szczepieni.

- Jeszcze mniej mówi się o tym, że szczepienia przeciw HPV chronią nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale przed wieloma nowotworami głowy i szyi oraz przed nowotworami odbytu. Nowotwory HPV-zależne mogą zostać prawie całkowicie wyeliminowane, więc nie możemy zaprzepaścić tej szansy - podsumowała Joanna Frątczak-Kazana.

HPV to powszechny wirus, ale jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlatego edukacja, profilaktyka i wczesna diagnostyka są niezwykle istotne. Szczepienia, regularne badania oraz dbanie o zdrowie intymne to najlepsze sposoby na uniknięcie poważnych powikłań.

Nie warto lekceważyć zagrożenia – wirus HPV nie tylko powoduje brodawki skórne, ale może prowadzić do śmiertelnych nowotworów. Dbając o profilaktykę, możemy skutecznie ograniczyć ryzyko i chronić swoje zdrowie na długie lata.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie