Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli to choroba wirusowa lub bakteryjna (jest w 90 proc. wywoływana przez wirusy, w 10 proc. przez bakterie), często spotykana u dzieci. Wywołuje ją infekcja, ale może się do niej przyczynić chłodne i wilgotne powietrze, źle wietrzone pomieszczenie, a także duża liczba osób w mieszkaniu. Wirusy, które powodują zapalenie oskrzeli to m.in. wirusy paragrypy, adenowirusy, RS-wirusy, rynowirusy, czasami wirus opryszczki, wirus Coxsackie. Bakterie odpowiedzialne za część przypadków zachorowań to Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae. Te mikroorganizmy wywołują stan zapalny, uszkadzając nabłonek. Zapalenie oskrzeli może mieć dwie postacie – ostrą i przewlekłą. Postać przewlekła wywołana jest głównie przez dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia powietrza, rzadziej natomiast przez zakażenie wirusowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"

Zapalenie oskrzeli - objawy

Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy

Ilustracja przedstawia chrząstki krtani, tchawicy oraz oskrzeli.

Objawy zapalenia oskrzeli zależą od wieku dziecka i zarazka, który ją powoduje. U niemowląt przebieg może być ciężki, a przy zajęciu oskrzelików – dramatyczny. Po 3–4 dniach nieżytu nosa i gardła występuje kaszel, początkowo suchy, męczący, następnie wilgotny, połączony z odkrztuszaniem dużej ilości lepkiej plwociny. Dzieci zwykle połykają ją i wymiotują. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Gorączka jest różnie nasilona, choć możliwy jest również przebieg bezgorączkowy. W przebiegu choroby czasami może pojawić się także krwioplucie.

Ostre zapalenie oskrzeli to zwykle powikłanie niedoleczonego przeziębienia lub grypy, wywołane działaniem wirusów lub bakterii. Choroba przebiega z przekrwieniem i złuszczaniem sie nabłonka dróg oddechowych, a także wysiękiem w świetle oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się wskutek ciągłego podrażniania i uszkadzania aparatu oddechowego przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia – np. dym papierosowy, dym innego pochodzenia, spaliny, rzadziej w wyniku zakażenia wirusowego. Taka forma zapalenia oskrzeli oznacza, że osoba chora cierpi na mokry kaszel przez co najmniej 3 miesiące na rok.

Zapalenie oskrzeli - leczenie

Zapalenie oskrzeli wymaga konsultacji lekarskiej. Ze środkami zaleconymi przez lekarza można stosować domowe leczenie objawowe, które obejmuje przyjmowanie środków napotnych, przeciwgorączkowych i łagodzących kaszel – mają one łagodzić przykre objawy choroby. W zapaleniu oskrzeli stosowane są także niesterydowe leki przeciwzapalne oraz krople do nosa zmniejszające obrzęk i katar.

Ciepło ubrane dziecko powinno przebywać w wietrzonym pomieszczeniu – chłodne powietrze zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych. Poza tym, powietrze należy dodatkowo nawilżać, ponieważ wydzielina z nosa zasycha na wysuszonych błonach śluzowych i utrudnia oddychanie. Można stosować specjalne aparaty nawilżające lub rozwiesić mokre ręczniki. Dziecko należy również prawidłowo nawadniać – można stosować różne herbaty ziołowe. Chory na zaplenie oskrzeli powinien być też kąpany codziennie. Zabieg pielęgnacyjny powinien trwać jednak krótko.

W przypadku odmiany chronicznej zapalenia oskrzeli stosuje się wziewne kortykosteroidy, cholinolityki i leki rozszerzające oskrzela (B2-mimetyki, pochodne metyloksantyny). Niedobory tlenu we krwi także powinny być leczone.

Środki przeciwgorączkowe powinno podawać się, gdy temperatura dochodzi do 39 st. C lub pojawią się drgawki gorączkowe przy 38 st. C. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wyleczenia, organizm leczy się sam z zapalenia oskrzeli, nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Kaszel w zapaleniu oskrzeli, jest na początku suchy, pod koniec choroby przechodzi w kaszel mokry. Kaszel powinien zniknąć w ciągu 5 do 10 dni.

Jeśli to bakterie powodują zapalenie oskrzeli (wysoka lub długotrwała gorączka, zmęczenie), po kilku dniach może być potrzebne przepisanie antybiotyków. Antybiotyki, działające tylko na bakterie, mogą być stosowane tylko w przypadku, jeśli zostały przeprowadzone badania w kierunku obecności bakterii w organizmie. Natomiast jeżeli pacjent jest w tzw. grupie ryzyka (astmatyk, palacz lub cierpiący na przewlekłe zapalenie oskrzeli), możliwe, że lekarz od razu przepisze antybiotyki, aby uniknąć ryzyka nadkażenia. Do leczenia zapalenia oskrzeli lekarz może przepisać środki przeciwkaszlowe w formie kapsułek lub syropu, leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jeśli dodatkowo występuje męczący katar, skuteczne mogą okazać się krople i spraye do nosa.

Redakcja abcZdrowie, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
  • Gabryel-Batura H., Młynarczyk W., Zarys pulmonologii z elementami alergologii, AM Poznań, Poznań 2004, ISBN 83-88732-82-X

Pulmonologia

Komentarze (11)
~tosja
~tosja 7 miesięcy temu

Ja myślałam, ze przy zapaleniu oskrzeli antybiotyk jest konieczny, ale tym razem pediatra przepisał córce benodil wziewny do nebulizacji i muszę powiedzieć, że bardzo szybko choroba ustąpiła jak zrobiłam małej parę razy nebulizację

Odpowiedz
~ewunia
~ewunia ponad rok temu

Zapalenie oskrzeli przyplątało się u mojego dziecka w samym środku wakacji. W największe upały męczył się z gorączką i kaszlem. Na szczęście lekarz nam polecił bardzo dobry syrop przeciwzapalny fosidal, który szybciutko się uporał ze stanem zapalnym. Do tego też podawałam mu cały czas acidolac, żeby odporność odbudować. No i mógł się jeszcze kawałkiem wakacji nacieszyć

Odpowiedz
~Tom
~Tom ponad rok temu

@~syntia: "nie mam żadnych objawów poza ogólnym osłabieniem i strasznym kaszlem" - nie wiem czy zauważyłaś, ale to co wymieniałaś oznacza, że masz objawy w dodatku poważne i typowe dla zapalenia oskrzeli. Twoja wypowiedź jest delikatnie mówiąc głupia i nielogiczna.

Odpowiedz
~Tosia
~Tosia ponad rok temu

@~syntia: też lubię stosować ten syrop, przynajmniej wiem, że na pewno pomoże. U nas przyczyną częstych katarów i zapalenia oskrzeli okazała się alergia na mleko krowie. Teraz, po zastosowaniu odpowiedniej diety mała choruje może ze trzy razy w roku.

Odpowiedz
~syntia
~syntia ponad rok temu

Wczoraj byłam u lekarza - niestety stwierdził zapalenie oskrzeli, chociaż ja poza strasznym kaszlem i ogólnym osłabieniem nie mam żadnych objawów. Dostałam antybiotyk i to w podwójnej dawce, a do tego wspomagająco przeciwzapalny syrop fosidal, bo podobno działa wykrztuśnie i pomaga szybciej do zdrowia wrócić.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
Kaszel

Bronchit (prezentacja edukacyjna)

Bronchit (prezentacja edukacyjna)

je do nadmiernej produkcji śluzu. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli? Do symptomów tej choroby należą: kaszel z nadprodukcją śluzu, brak energii (...) zapalenie oskrzeli,...

Alergia dróg oddechowych

Alergiczne zapalenie oskrzeli

, upośledzone funkcje obronne nabłonka oskrzeli, układu nerwowego i hormonalnego, powodujące reakcję alergiczną. Objawy alergicznego zapalenia oskrzeli (...) mają wpływ na wystąpienie...

Układ oddechowy

Zapalenie oskrzeli jako powikłanie grypy

się stanu należy podejrzewać etiologię wirusową oraz powikłanie grypy w postaci zapalenie płuc. Leczenie zapalenia oskrzeli Nie powinno stosować (...) Wiek szkolny to okres, kiedy...