Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli to choroba wirusowa lub bakteryjna (jest w 90 proc. wywoływana przez wirusy, w 10 proc. przez bakterie), często spotykana u dzieci. Wywołuje ją infekcja, ale może się do niej przyczynić chłodne i wilgotne powietrze, źle wietrzone pomieszczenie, a także duża liczba osób w mieszkaniu. Wirusy, które powodują zapalenie oskrzeli to m.in. wirusy paragrypy, adenowirusy, RS-wirusy, rynowirusy, czasami wirus opryszczki, wirus Coxsackie. Bakterie odpowiedzialne za część przypadków zachorowań to Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae. Te mikroorganizmy wywołują stan zapalny, uszkadzając nabłonek. Zapalenie oskrzeli może mieć dwie postacie – ostrą i przewlekłą. Postać przewlekła wywołana jest głównie przez dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia powietrza, rzadziej natomiast przez zakażenie wirusowe.

Polecane wideo:

Zapalenie oskrzeli - objawy

Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy

Ilustracja przedstawia chrząstki krtani, tchawicy oraz oskrzeli.

Objawy zapalenia oskrzeli zależą od wieku dziecka i zarazka, który ją powoduje. U niemowląt przebieg może być ciężki, a przy zajęciu oskrzelików – dramatyczny. Po 3–4 dniach nieżytu nosa i gardła występuje kaszel, początkowo suchy, męczący, następnie wilgotny, połączony z odkrztuszaniem dużej ilości lepkiej plwociny. Dzieci zwykle połykają ją i wymiotują. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Gorączka jest różnie nasilona, choć możliwy jest również przebieg bezgorączkowy. W przebiegu choroby czasami może pojawić się także krwioplucie.

Ostre zapalenie oskrzeli to zwykle powikłanie niedoleczonego przeziębienia lub grypy, wywołane działaniem wirusów lub bakterii. Choroba przebiega z przekrwieniem i złuszczaniem sie nabłonka dróg oddechowych, a także wysiękiem w świetle oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się wskutek ciągłego podrażniania i uszkadzania aparatu oddechowego przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia – np. dym papierosowy, dym innego pochodzenia, spaliny, rzadziej w wyniku zakażenia wirusowego. Taka forma zapalenia oskrzeli oznacza, że osoba chora cierpi na mokry kaszel przez co najmniej 3 miesiące na rok.

Zapalenie oskrzeli - leczenie

Zapalenie oskrzeli wymaga konsultacji lekarskiej. Ze środkami zaleconymi przez lekarza można stosować domowe leczenie objawowe, które obejmuje przyjmowanie środków napotnych, przeciwgorączkowych i łagodzących kaszel – mają one łagodzić przykre objawy choroby. W zapaleniu oskrzeli stosowane są także niesterydowe leki przeciwzapalne oraz krople do nosa zmniejszające obrzęk i katar.

Ciepło ubrane dziecko powinno przebywać w wietrzonym pomieszczeniu – chłodne powietrze zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych. Poza tym, powietrze należy dodatkowo nawilżać, ponieważ wydzielina z nosa zasycha na wysuszonych błonach śluzowych i utrudnia oddychanie. Można stosować specjalne aparaty nawilżające lub rozwiesić mokre ręczniki. Dziecko należy również prawidłowo nawadniać – można stosować różne herbaty ziołowe. Chory na zaplenie oskrzeli powinien być też kąpany codziennie. Zabieg pielęgnacyjny powinien trwać jednak krótko.

W przypadku odmiany chronicznej zapalenia oskrzeli stosuje się wziewne kortykosteroidy, cholinolityki i leki rozszerzające oskrzela (B2-mimetyki, pochodne metyloksantyny). Niedobory tlenu we krwi także powinny być leczone.

Środki przeciwgorączkowe powinno podawać się, gdy temperatura dochodzi do 39 st. C lub pojawią się drgawki gorączkowe przy 38 st. C. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wyleczenia, organizm leczy się sam z zapalenia oskrzeli, nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Kaszel w zapaleniu oskrzeli, jest na początku suchy, pod koniec choroby przechodzi w kaszel mokry. Kaszel powinien zniknąć w ciągu 5 do 10 dni.

Jeśli to bakterie powodują zapalenie oskrzeli (wysoka lub długotrwała gorączka, zmęczenie), po kilku dniach może być potrzebne przepisanie antybiotyków. Antybiotyki, działające tylko na bakterie, mogą być stosowane tylko w przypadku, jeśli zostały przeprowadzone badania w kierunku obecności bakterii w organizmie. Natomiast jeżeli pacjent jest w tzw. grupie ryzyka (astmatyk, palacz lub cierpiący na przewlekłe zapalenie oskrzeli), możliwe, że lekarz od razu przepisze antybiotyki, aby uniknąć ryzyka nadkażenia. Do leczenia zapalenia oskrzeli lekarz może przepisać środki przeciwkaszlowe w formie kapsułek lub syropu, leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jeśli dodatkowo występuje męczący katar, skuteczne mogą okazać się krople i spraye do nosa.

Redakcja abcZdrowie, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
  • Gabryel-Batura H., Młynarczyk W., Zarys pulmonologii z elementami alergologii, AM Poznań, Poznań 2004, ISBN 83-88732-82-X

Pulmonologia

Komentarze (10)
~tosja
~tosja 4 miesiące temu

Ja myślałam, ze przy zapaleniu oskrzeli antybiotyk jest konieczny, ale tym razem pediatra przepisał córce benodil wziewny do nebulizacji i muszę powiedzieć, że bardzo szybko choroba ustąpiła jak zrobiłam małej parę razy nebulizację

Odpowiedz
~ewunia
~ewunia 11 miesięcy temu

Zapalenie oskrzeli przyplątało się u mojego dziecka w samym środku wakacji. W największe upały męczył się z gorączką i kaszlem. Na szczęście lekarz nam polecił bardzo dobry syrop przeciwzapalny fosidal, który szybciutko się uporał ze stanem zapalnym. Do tego też podawałam mu cały czas acidolac, żeby odporność odbudować. No i mógł się jeszcze kawałkiem wakacji nacieszyć

Odpowiedz
~Tom
~Tom ponad rok temu

@~syntia: "nie mam żadnych objawów poza ogólnym osłabieniem i strasznym kaszlem" - nie wiem czy zauważyłaś, ale to co wymieniałaś oznacza, że masz objawy w dodatku poważne i typowe dla zapalenia oskrzeli. Twoja wypowiedź jest delikatnie mówiąc głupia i nielogiczna.

Odpowiedz
~Tosia
~Tosia ponad rok temu

@~syntia: też lubię stosować ten syrop, przynajmniej wiem, że na pewno pomoże. U nas przyczyną częstych katarów i zapalenia oskrzeli okazała się alergia na mleko krowie. Teraz, po zastosowaniu odpowiedniej diety mała choruje może ze trzy razy w roku.

Odpowiedz
~syntia
~syntia ponad rok temu

Wczoraj byłam u lekarza - niestety stwierdził zapalenie oskrzeli, chociaż ja poza strasznym kaszlem i ogólnym osłabieniem nie mam żadnych objawów. Dostałam antybiotyk i to w podwójnej dawce, a do tego wspomagająco przeciwzapalny syrop fosidal, bo podobno działa wykrztuśnie i pomaga szybciej do zdrowia wrócić.

Odpowiedz
~Iga
~Iga ponad rok temu

Moje dziecko jest astmatykiem i mam zawsze postepowac według zaleceń lekarza. Jeśli infekcja zaczyna się rozwijać i występuje katar i kaszel to od razu wprowadzamy ibufen, żeby zadziałać przeciwzapalnie plus lek wziewny i inhalacje przez nebulizator. Nos musi być stale oczyszczany i może być zastosowany dodatkowo lek na katar w spreyu. Musze zawsze pilnować kaszlu i jak zaczyna se odrywać to opukiwać plecy i rozrzedzać tą wydzielinę. Dziecko nie chodzi do przedszkola i zawsze musi być doleczone.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
Kaszel

Bronchit (prezentacja edukacyjna)

Bronchit (prezentacja edukacyjna)

je do nadmiernej produkcji śluzu. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli? Do symptomów tej choroby należą: kaszel z nadprodukcją śluzu, brak energii (...) zapalenie oskrzeli,...

Alergia dróg oddechowych

Alergiczne zapalenie oskrzeli

, upośledzone funkcje obronne nabłonka oskrzeli, układu nerwowego i hormonalnego, powodujące reakcję alergiczną. Objawy alergicznego zapalenia oskrzeli (...) mają wpływ na wystąpienie...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Astma (prezentacja edukacyjna)

Astma (prezentacja edukacyjna)

) U pacjentów z astmą przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz skurcze dróg oddechowych mogą przyczynić się do znacznej ich wrażliwości na alergeny (...) drażniące Do czynników drażniących należą infekcje dróg oddechowych...

Układ oddechowy

Zapalenie oskrzeli jako powikłanie grypy

się stanu należy podejrzewać etiologię wirusową oraz powikłanie grypy w postaci zapalenie płuc. Leczenie zapalenia oskrzeli Nie powinno stosować (...) Wiek szkolny to okres, kiedy...