Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli to choroba wirusowa lub bakteryjna (jest w 90 proc. wywoływana przez wirusy, w 10 proc. przez bakterie), często spotykana u dzieci. Wywołuje ją infekcja, ale może się do niej przyczynić chłodne i wilgotne powietrze, źle wietrzone pomieszczenie, a także duża liczba osób w mieszkaniu. Wirusy, które powodują zapalenie oskrzeli to m.in. wirusy paragrypy, adenowirusy, RS-wirusy, rynowirusy, czasami wirus opryszczki, wirus Coxsackie. Bakterie odpowiedzialne za część przypadków zachorowań to Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae. Te mikroorganizmy wywołują stan zapalny, uszkadzając nabłonek. Zapalenie oskrzeli może mieć dwie postacie – ostrą i przewlekłą. Postać przewlekła wywołana jest głównie przez dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia powietrza, rzadziej natomiast przez zakażenie wirusowe.

1. Zapalenie oskrzeli - objawy

Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy
Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy

Ilustracja przedstawia chrząstki krtani, tchawicy oraz oskrzeli.

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"

Objawy zapalenia oskrzeli zależą od wieku dziecka i zarazka, który ją powoduje. U niemowląt przebieg może być ciężki, a przy zajęciu oskrzelików – dramatyczny. Po 3–4 dniach nieżytu nosa i gardła występuje kaszel, początkowo suchy, męczący, następnie wilgotny, połączony z odkrztuszaniem dużej ilości lepkiej plwociny. Dzieci zwykle połykają ją i wymiotują. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Gorączka jest różnie nasilona, choć możliwy jest również przebieg bezgorączkowy. W przebiegu choroby czasami może pojawić się także krwioplucie.

Ostre zapalenie oskrzeli to zwykle powikłanie niedoleczonego przeziębienia lub grypy, wywołane działaniem wirusów lub bakterii. Choroba przebiega z przekrwieniem i złuszczaniem sie nabłonka dróg oddechowych, a także wysiękiem w świetle oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się wskutek ciągłego podrażniania i uszkadzania aparatu oddechowego przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia – np. dym papierosowy, dym innego pochodzenia, spaliny, rzadziej w wyniku zakażenia wirusowego. Taka forma zapalenia oskrzeli oznacza, że osoba chora cierpi na mokry kaszel przez co najmniej 3 miesiące na rok.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zapalenie oskrzeli - leczenie

Zapalenie oskrzeli wymaga konsultacji lekarskiej. Ze środkami zaleconymi przez lekarza można stosować domowe leczenie objawowe, które obejmuje przyjmowanie środków napotnych, przeciwgorączkowych i łagodzących kaszel – mają one łagodzić przykre objawy choroby. W zapaleniu oskrzeli stosowane są także niesterydowe leki przeciwzapalne oraz krople do nosa zmniejszające obrzęk i katar.

Ciepło ubrane dziecko powinno przebywać w wietrzonym pomieszczeniu – chłodne powietrze zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych. Poza tym, powietrze należy dodatkowo nawilżać, ponieważ wydzielina z nosa zasycha na wysuszonych błonach śluzowych i utrudnia oddychanie. Można stosować specjalne aparaty nawilżające lub rozwiesić mokre ręczniki. Dziecko należy również prawidłowo nawadniać – można stosować różne herbaty ziołowe. Chory na zaplenie oskrzeli powinien być też kąpany codziennie. Zabieg pielęgnacyjny powinien trwać jednak krótko.

W przypadku odmiany chronicznej zapalenia oskrzeli stosuje się wziewne kortykosteroidy, cholinolityki i leki rozszerzające oskrzela (B2-mimetyki, pochodne metyloksantyny). Niedobory tlenu we krwi także powinny być leczone.

Zobacz także:

Środki przeciwgorączkowe powinno podawać się, gdy temperatura dochodzi do 39 st. C lub pojawią się drgawki gorączkowe przy 38 st. C. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wyleczenia, organizm leczy się sam z zapalenia oskrzeli, nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Kaszel w zapaleniu oskrzeli, jest na początku suchy, pod koniec choroby przechodzi w kaszel mokry. Kaszel powinien zniknąć w ciągu 5 do 10 dni.

Jeśli to bakterie powodują zapalenie oskrzeli (wysoka lub długotrwała gorączka, zmęczenie), po kilku dniach może być potrzebne przepisanie antybiotyków. Antybiotyki, działające tylko na bakterie, mogą być stosowane tylko w przypadku, jeśli zostały przeprowadzone badania w kierunku obecności bakterii w organizmie. Natomiast jeżeli pacjent jest w tzw. grupie ryzyka (astmatyk, palacz lub cierpiący na przewlekłe zapalenie oskrzeli), możliwe, że lekarz od razu przepisze antybiotyki, aby uniknąć ryzyka nadkażenia. Do leczenia zapalenia oskrzeli lekarz może przepisać środki przeciwkaszlowe w formie kapsułek lub syropu, leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jeśli dodatkowo występuje męczący katar, skuteczne mogą okazać się krople i spraye do nosa.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy