Leki rozszerzające oskrzela
Alergia to choroba, której leczenie powinno opierać się na eliminacji alergenów. Jeżeli jednak ta metoda nie skutkuje, można włączyć leczenie farmakologiczne. Istnieją różne choroby alergiczne. Jedną z częściej występujących jest astma. Leki na astmę to leki rozszerzając oskrzela. Mają one postać aerozoli i tabletek. Aerozole działają miejscowo, tabletki działają na cały układ oddechowy. Leki rozszerzające oskrzela są szybką pomocą w leczeniu astmy, szczególnie w momencie jej nagłego ataku.
1. Rodzaje sympatykomimetyków
- Leki rozszerzające oskrzela o działaniu natychmiastowym – to szybka pomoc w alergii. Astma może wywołać niespodziewaną duszność. Leki wziewne rozszerzające oskrzela pomogą natychmiast otworzyć skurczone oskrzela i odbudować komórki. Tego typu leki wspomagają działanie leku głównego. Jednak same stosowane być nie mogą, ponieważ ich skuteczność jest krótkotrwała i po jakimś czasie oskrzela z powrotem by się skurczyły. W trakcie ich stosowania może dojść do zaburzeń w pracy serca. Dlatego nadużywanie tego leku przez osoby, którym dokucza astma, może skończyć się śmiercią.
- Leki rozszerzające oskrzela o przedłużonym działaniu – wspomagają one leczenie alergii. Nie mogą być stosowane, gdy astma nagle daje o sobie znać. Ich działanie jest opóźnione. Leki wziewne o przedłużonym działaniu są traktowane raczej jako leki, które wspomagają codzienne leczenie alergii.
- Leki o działaniu natychmiastowym i przedłużonym – są to środki rozkurczowe, które mają kształt kapsułki z proszkiem. Ów proszek jest wdychany.
- Adrenalina – jeśli alergia jest tak nagła i gwałtowna, że zagraża życiu, wówczas użyj adrenaliny. Dzieci lepiej znoszą leczenie tym lekiem, niż dorośli. Adrenalina u dorosłych wpływa niekorzystnie na układ krążenia.
2. Wskazania do przyjmowania leków rozszerzających oskrzela
Sympatykomimetyki to leki rozszerzające oskrzela. Są wskazane, gdy dokucza ci astma. Leki dzielą się na takie o działaniu natychmiastowym, krótkotrwałym, o przedłużonym czasie działania i działające dopiero po jakimś czasie.
Sympatykomimetyki nie mogą być przyjmowane z lekami blokującymi receptory beta, zażywanymi przy chorobach układu krążenia, w nadciśnieniu tętniczym, w dusznicy bolesnej, w pewnych typach zaburzeń rytmu serca, a także zapobiegawczo po zawale mięśnia sercowego.
Inne leki rozszerzające oskrzela to leki antycholinergiczne. Dzięki nim oskrzela przyjmują normalną pojemność. Dzieje się tak, ponieważ leki rozszerzające oskrzela minimalizują zjawiska odpowiedzialne za skurcz oskrzeli. Nie są to jednak silne leki, przez co nie dają całkowitej poprawy. Są polecane dzieciom, którym dokucza astma.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.