Trwa ładowanie...

Sinica (cyanosis). Rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Avatar placeholder
19.10.2022 16:54
Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją
Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją (123rf.com)

Sinica powstaje przy zbyt małym nasyceniu krwi tlenem, czyli jeśli ilość nieutlenionej hemoglobiny wynosi 5% lub więcej. Naturalnie krew jest czerwona, im bardziej jest dotleniona, tym jaśniejszą ma barwę. Natomiast w przypadku niedotlenienia staje się ciemniejsza, wręcz niebieskawa.

spis treści

1. Sinica – czym jest cyjanoza?

Sinica (cyjanoza) to objaw, polegający na bladoniebieskim zabarwieniu skóry w wyniku niedotlenienia organizmu. Nietypowy odcień zazwyczaj jest najbardziej widoczny na nosie, uszach, kończynach (sinica nóg) oraz błonach śluzowych.

Cyjanoza (cyanosis) jest wynikiem zwiększonego stężenia hemoglobiny we krwi (powyżej 5 g/dl) lub obecności hemoglobiny patologicznej (methemoglobina, sulfhemoglobina). Sinica prawdziwa nie jest chorobą, stanowi wyłącznie skutek innych chorób, często serca lub płuc.

2. Rodzaje sinicy

Zobacz film: "Badania krwi - hemoglobina"
 • sinica centralna - widoczna na ustach i tułowiu,
 • sinica obwodowa - widoczna na palcach i kończynach (sinica marmurkowata, sinica siateczkowata).

Sinica zazwyczaj jest następstwem niedostatecznego wiązania tlenu z hemoglobiną w płucach. Sinica centralna następuje w wyniku wzmożonego odtlenowania krwi w tkankach obwodowych (na przykład końce palców, płatki uszne, wargi).

Natomiast sinica obwodowa powodowana jest głównie przez niewydolność krążenia, czasami powstaje w wyniku zatrucia chemicznego. Charakterystyczne jest niedotlenienie skóry na większej powierzchni ciała i pojawienie się objawów skórnych sinicy.

3. Przyczyny sinicy

3.1. Przyczyny sinicy centralnej

Sinica centralna może pojawić się niespodziewanie także na skutek przebywania na dużych wysokościach, hipotermii oraz w wyniku obturacyjnego bezdechu sennego. Skłonność do sinicy może być wrodzona.

Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny?
Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny? [8 zdjęć]

Niski poziom hemoglobiny związany z anemią spowodowaną niedoborem żelaza może być poprawiony poprzez

zobacz galerię

3.2. Przyczyny sinicy obwodowej

W przypadku sinicy obwodowej przyczyny wystąpienia choroby mogą być niemal identyczne, z tą różnicą, że wśród czynników nie ma zaburzeń płuc oraz serca. Oprócz wymienionych sinica obwodowa może być wywołana przez:

 • niedrożność tętnicy,
 • zmarznięcie,
 • objaw Raynauda – zaburzenie naczynioskurczowe,
 • zmniejszona pojemność minutowa serca,
 • niedrożność żylna,
 • skurcz naczyń.

3.3. Sinica a choroba Raynauda

Jedną z przyczyn sinicy może być choroba Raynauda, którą charakteryzuje obkurczanie tętniczek transportujących krew do palców na skutek stresu lub zimna.

Wówczas palce dłoni stają się zimne i sinobiałe, dzieje się tak również po zetknięciu palców ze strumieniem zimnej wody. Przyczyna choroby Raynauda nie została poznana, choć bada się obecnie jej związek z rozwojem choroby autoimmunologicznej.

Leczenie opiera się na unikaniu zimna i stresu, zaleca się też noszenie rękawiczek. Dostępne jest również leczenie farmakologiczne w postaci maści. Choroba Raynauda może być jedyną dolegliwością lub jednym z objawów choroby, na przykład zespołu Sjögrena.

4. Objawy sinicy

Na skutek niewielkiego wysycenia krwi tlenem skóra, błony śluzowe i paznokcie przybierają nietypową barwę, pojawia się sine zabarwienie skóry (tzw. sinica skóry).

Obserwuje się sine kolana (sinica kończyn), siny nos (fioletowy nos), siną twarz, siną skórę w niektórych miejscach na ciele (np. siny brzuch, sina klatka piersiowa), sine wargi (sinica ust) czy siną brodę.

Siny kolor, zasinienie skóry może pojawić się u osób w różnym wieku. Bardzo często sinica u dzieci, sinica u noworodka (sinica obwodowa u noworodka) lub sinica u niemowląt jest efektem wrodzonych wad serca.

Niebieskawy odcień jest wyraźniejszy u osób z dużą ilością hemoglobiny niż u chorych z anemią.

Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją. Kiedy pojawia się zasinienie ust lub palców, w ciągu 3-5 minut powinna nastąpić interwencja. U pacjentów z przetrwałym przewodem tętniczym sinica objawia się zasinieniem dolnej części ciała oraz głowy.

Charakterystyczny jest brak symptomów na przykład na palcach u rąk. U chorych z dużym przetrwałym przewodem tętniczym dochodzi do rozwoju postępującej choroby naczyń płucnych i wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia w prawej komorze serca. W chwili, gdy ciśnienie z płuc przewyższa ciśnienie w aorcie następuje zapaść krążeniowa.

5. Rozpoznanie i leczenie sinicy

Najważniejsze w zdiagnozowaniu sinicy jest wykonanie badań krwi. W przypadku sinicy powinniśmy:

 • wychodzić na dwór, dotlenić się,
 • zażywać preparaty rozszerzające oskrzela,
 • przy nieżytach oskrzeli stosować wykrztuśne leki,
 • rzucić palenie papierosów.
 • ograniczyć wysiłek fizyczny,
 • zażywać leki na poprawę pracy układu krwionośnego,
 • wykonywać regularne badania kontrolne.

Jak leczyć sinicę? Przy sinicy każdego rodzaju wymagana jest opieka lekarska. Pacjenci cierpiący na sinicę przewlekłą wiedzą jak postępować, aby złagodzić objawy. W przypadku sinicy ostrej konieczna jest szybka pomoc lekarska.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.