Przejdź na WP

Sinica - odmiany, przyczyny sinicy centralnej, przyczyny sinicy obwodowej, objawy, leczenie

Sinica powstaje przy zbyt małym nasyceniu krwi tlenem, czyli jeśli ilość nieutlenionej hemoglobiny wynosi 5% lub więcej. Naturalnie krew jest czerwona. Im bardziej jest dotleniona, tym jaśniejszą ma barwę. Natomiast w przypadku niedotlenienia staje się ciemniejsza, wręcz niebieskawa.

Zobacz film: "Badania krwi - hemoglobina"

spis treści

1. Sinica - odmiany

Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy: centralną, widoczną na ustach i tułowiu oraz sinicę obwodową, która objawia się między innymi na palcach i kończynach. Sinica zazwyczaj jest następstwem niedostatecznego wiązania tlenu z hemoglobiną w płucach – sinica centralna następuje w wyniku wzmożonego odtlenowania krwi w tkankach obwodowych (na przykład końce palców, płatki uszne, wargi), sinica obwodowa powodowana jest głównie przez niewydolność krążenia. Czasami sinica powstaje w wyniku zatrucia chemicznego.

2. Sinica - przyczyny sinicy centralnej

Przyczyny sinicy centralnej mogą być następujące:

Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny?
Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny? [8 zdjęć]

Niski poziom hemoglobiny związany z anemią spowodowaną niedoborem żelaza może być poprawiony poprzez...

zobacz galerię

Sinica centralna może pojawić się niespodziewanie także na skutek przebywania na dużych wysokościach, hipotermii oraz w wyniku obturacyjnego bezdechu sennego. Skłonność do sinicy może być wrodzona.

3. Sinica - przyczyny sinicy obwodowej

W przypadku sinicy obwodowej przyczyny wystąpienia choroby mogą być niemal identyczne, z tą różnicą, że wśród czynników nie ma zaburzeń płuc oraz serca. Oprócz wymienionych już przyczyn, sinica obwodowa może być spowodowana:

 • niedrożnością tętnicy,
 • zmarznięciem,
 • objawami Raynauda – zaburzeniem naczynioskurczowym,
 • zmniejszoną pojemnością minutową serca,
 • niedrożnością żylną,
 • skurczem naczyń.

4. Sinica - objawy

Na skutek niewielkiego wysycenia krwi tlenem skóra, błony śluzowe i paznokcie przybierają siną barwę. Niebieskawy odcień jest wyraźniejszy u osób z dużą ilością hemoglobiny niż u chorych z anemią.

Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją. Kiedy pojawia się zasinienie ust lub palców, w ciągu 3-5 minut powinna nastąpić interwencja. U pacjentów z przetrwałym przewodem tętniczym sinica objawia się zasinieniem dolnej części ciała oraz głowy. Charakterystyczny jest brak symptomów na przykład na palcach u rąk.

U chorych z dużym przetrwałym przewodem tętniczym dochodzi do rozwoju postępującej choroby naczyń płucnych i wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia w prawej komorze serca. W chwili, gdy ciśnienie z płuc przewyższa ciśnienie w aorcie, następuje zapaść krążeniowa.

Zobacz także:

5. Sinica – diagnostyka

Najważniejsze w zdiagnozowaniu sinicy jest wykonanie badań krwi. Sinica występuje wtedy, gdy poziom odtlenowanej hemoglobiny jest równy lub większy niż 5 g na 100 ml.

W przypadku sinicy powinniśmy:

Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją
Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją (123rf.com)
 • wychodzić na dwór, dotlenić się;
 • zażywać rozszerzające oskrzela preparaty;
 • przy nieżytach oskrzeli stosować wykrztuśne leki;
 • rzucić palenie papierosów;
 • ograniczyć wysiłek;
 • zażywać leki na poprawę pracy układu krwionośnego;
 • regularnie badać się.

Przy sinicy każdego rodzaju wymagana jest opieka lekarska. Pacjenci cierpiący na sinicę przewlekłą wiedzą jak postępować, aby złagodzić objawy. W przypadku sinicy ostrej konieczna jest szybka pomoc lekarska.

6. Sinica - leczenie

Duża ilość świeżego powietrza, ograniczony wysiłek fizyczny, rzucenie palenia (pomaga to pozbyć się przewlekłych nieżytów oskrzeli, które utrudniają wentylację płuc), systematyczne przyjmowanie leków rozszerzających oskrzela, leków poprawiających krążenie, leków wykrztuśnych (w przypadku istniejących nieżytów oskrzeli), a także regularne kontrole u lekarza to postępowanie, które może pomóc złagodzić objawy sinicy.

Stosowana jest także infuzja tlenowa. Najważniejsze w leczeniu jest rozpoznanie przyczyny sinicy, wtedy też dopiero można wdrożyć odpowiednie jej leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy