Trwa ładowanie...

Tchawica

Zapalenie tchawicy to choroba górnych dróg oddechowych. Najczęściej stwierdza się ją u osób, które palą papierosy. Do typowych dla jej przebiegu objawów należy m.in. duszność i uporczywy kaszel. Jakie są przyczyny zapalenia tchawicy? W jaki sposób leczy się chorych na to schorzenie? Jakie są domowe sposoby przyspieszające powrót do zdrowia?

spis treści

1. Co to jest tchawica?

Tchawica jest narządem należącym do układu oddechowego. Stanowi przedłużenie krtani, a u dołu dzieli się na dwa oskrzela – prawe i lewe. Tchawica zapewnia dotarcie powietrza do płuc człowieka.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

Kiedy połykamy pokarm, górna część tchawicy razem z krtanią unosi się o około 3 centymetry. Zmiana położenia występuje również wówczas, gdy poruszamy głową do przodu i w tył. Jeżeli bardzo mocno przechylimy głowę, tchawica może unieść się nawet o 1,5 centymetra.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli.

zobacz galerię

2. Najczęstsza choroba tchawicy

2.1. Przyczyny zapalenia tchawicy

Za zapalenie tchawicy zazwyczaj są odpowiedzialne te same wirusy, które wywołują zapalenie krtani. Zwykle to schorzenie jest bowiem następstwem choroby krtani. Mogą je wywołać m.in. wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy. Za rozwój tego schorzenia rzadko są odpowiedzialne bakterie.

Najczęściej zapalenie tchawicy stwierdza się u dzieci i osób palących papierosy. Do zakażenia od drugiej osoby dochodzi drogą kropelkową – wystarczy, że osoba zarażona kichni lub zakasła w naszym towarzystwie, abyśmy pobrali wirusy wraz z wdychanym powietrzem.

Zapalenie tchawicy może przybrać jedną z dwóch postaci. Są to: ostre zapalenie tchawicy lub przewlekłe zapalenie tchawicy. Ostra postać choroby mija samodzielnie po kilku dniach (bywa powikłaniem po grypie), z kolei przewlekła postać schorzenia współtowarzyszy chorobom krtani lub oskrzeli.

2.2. Najczęstsze objawy zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy trwa od 4 do 7 dni. Początkowo symptomy przypominają te, które towarzyszą przeziębieniu, jednak z czasem przybierają na sile.

Do najbardziej typowych objawów zapalenia tchawicy należą:

  • problemy z oddychaniem oraz ból w mostku w trakcie wdechu i w czasie kaszlu,
  • osłabienie organizmu chorego,
  • świszczący oddech,
  • ropna wydzielina,
  • katar.

W przebiegu tej choroby pojawia się kaszel, który bywa męczący i uporczywy. Na początku jest on suchy, a następnie przechodzi w kaszel mokry. Chory może skarżyć się na uczucie duszności, a badanie temperatury ciała wskazuje stan podgorączkowy. Te symptomy zapalenia tchawicy powodują, że chora osoba uskarża się na złe samopoczucie.

2.3. Leczenie chorej tchawicy

Ważne jest, aby chory na zapalenie tchawicy unikał miejsc zapylonych i takich, w których unoszą się kłęby dymu papierosowego. Jeżeli pacjent pali papierosy, powinien bezzwłocznie porzucić nałóg tytoniowy. Chory powinien również pamiętać o tym, aby dostarczać organizmowi dużych ilości płynów, co zapewni odpowiednie nawilżenie oskrzeli. Jest to istotne, ponieważ narządy te produkują wydzielinę, która pobudza tchawicę do odruchu kaszlu.

Terapia zapalenia tchawicy polega na podawaniu choremu dwóch typów leków, co jest uzależnione od pory dnia. Rano pacjent powinien sięgać po leki wykrztuśne (na etapie kaszlu produktywnego), z kolei wieczorem po leki zapobiegające kaszlowi. Dla obniżenia gorączki, która jest objawem zapalenia tchawicy, stosuje się paracetamol. Choremu podaje się też leki, które łagodzą ból gardła. W trudnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie intubacji.

Domowe metody leczenia tchawicy

Warto dodatkowo wspomóc organizm chorego na zapalenie tchawicy, podając mu witaminę E i witaminę A. Dla przyspieszenia powrotu do zdrowia można przygotowywać mu soki marchwiowe, które są źródłem beta-karotenu – związek ten odgrywa niemałą rolę w przyspieszaniu procesu regeneracji błon śluzowych.

Ponadto nawilżaniu dróg oddechowych sprzyjają inhalacje parą wodną z dodatkiem na przykład olejku eukaliptusowego. Warto zadbać też o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chora osoba.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza