Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Kiretaż - rodzaje, wskazania, przebieg zabiegu

Avatar placeholder
19.12.2023 08:40
Kiretaż zębów jest bezbolesny
Kiretaż zębów jest bezbolesny (123rf)

Kiretaż jest specjalistycznym zabiegiem z periodontologii, czyli z działu należącego do stomatologii estetycznej. Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem i leczeniem chorób przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Dzieli się na kiretaż zamknięty i otwarty. Jak przeprowadza się kiretaż i kiedy należy wykonywać ten zabieg?

spis treści

1. Co to jest kiretaż

Kiretaż to zabieg podczas którego należy dokładnie oczyścić kieszonki przyzębia z osadu i kamienia nazębnego. Kiretaż jest wykonywany wówczas, gdy pacjent nie dba prawidłowo o higienę jamy ustnej. Jeżeli nagromadzenie kamienia nazębnego jest duże, to przenika on pomiędzy ząb, a dziąsło tworząc pogłębienie kieszonki przyzębnej.

Jak podtrzymać efekt wybielania zębów? (WIDEO)
Jak podtrzymać efekt wybielania zębów? (WIDEO)

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Warto wiedzieć, że po zabiegu wybielania, należy szczególnie zadbać

zobacz galerię
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeżeli kamień nazębny jest nadto zgromadzony w kieszonkach przyzębnych, to może powodować poważne stany zapalne. Niestety przy tego typu zapaleniach niezbędne jest przeprowadzanie kiretażu, gdyż pozostałe zabiegi będą nieskuteczne.

Zabiegi z dziedziny periodontologii są niezwykle istotne w leczeniu chorób przyzębia. Do najczęściej stosowanych należą: kiretaż zamknięty i kiretaż otwarty. Jeśli są właściwie przeprowadzone, ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie, a pacjent szybko odczuwa ulgę.

Zabieg kiretażu zamkniętego jest czasochłonny i w trakcie jednej wizyty stomatolog jest w stanie oczyścić tylko kilka zębów. Dlatego kiretaż zamknięty może być podzielony na kilka etapów, szczególnie jeśli zmiany zapalne dotyczą całej jamy ustnej.

2. Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty jest zabiegiem niezwykle skutecznym w pozbyciu się stanu zapalnego dziąseł, co powoduje zahamowanie choroby przyzębia. Kiretaż otwarty polega na przecięciu i odciągnięciu tkanki dziąsła, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do korzenia zęba i kości, która go otacza. Korzeń zęba zostaje oczyszczony metodą „scaling and planning”, w ten sposób usuwa się kamień nazębny i inne substancje, które negatywnie wpływają na przyłączenie korzenia zęba do wiązadeł przyzębia. W miejscu brakującej kości umieszczony zostaje wszczepiany materiał, a następnie dopasowuje się tkankę dziąsła i zszywa miejsce kiretażu. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia.

3. Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty to zabieg przeprowadzany w przypadku występowania kieszonek przyzębnych, których głębokość nie przekracza 5 milimetrów. Kieszonki to szczeliny, które pojawiają się pomiędzy zębem a dziąsłem. Gromadzą się w nich toksyczne substancje, kamień nazębny, resztki pokarmowe oraz osad bakteryjny. W wyniku usunięciu tych substancji kieszonka ulega spłyceniu i zabliźnieniu oraz pokrywa się zdrowym, nowym nabłonkiem.

Kiretaż zamknięty wykonywany jest bez rozcinania dziąsła. Najpierw stomatolog odchyla błonę śluzową, odsłaniając korzeń zęba. Następnie przy pomocy specjalistycznych narzędzi - kiretu - dokładnie oczyszcza jego powierzchnię. Usuwany zostaje też nabłonek ze ściany dziąsłowej oraz dna kieszonki, łącznie z ziarniną. Podczas wykonywania kiretażu zamkniętego pacjent nie odczuwa się bólu, dolegliwości oraz dyskomfortu podczas wykonywania go. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić takie skutki uboczne kiretażu zamkniętego, jak obrzęk, przejściowy ból, opuchlizna czy zaczerwienienie dziąseł. Może pojawić się także nadwrażliwość zębów na zimne lub ciepłe napoje czy posiłki.

Zobacz też:

Bezpośrednio po wykonaniu kiretażu zamkniętego może występować krwawienie dziąseł oraz brak czucia w miejscach, gdzie wykonywany był zabieg. Są to jednak skutki uboczne, które zazwyczaj mijają w ciągu kilku dni. Jeśli nasilają się, nie ustępują lub pojawiają się inne niepokojące symptomy po kiretażu zamkniętym, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

4. Co robić po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu kiretażu, zanim ustanie znieczulenie, należy zażyć środki przeciwbólowe. Jeśli wystąpi nadwrażliwość tkanek można płukać jamę ustną ciepłym roztworem soli, czynność należy wykonywać delikatnie. Należy unikać szczotkowania oraz nitkowania zębów przynajmniej przez 12 godzin po zabiegu kiretażu zamkniętego. Po upływie tego czasu należy powrócić do higieny jamy ustnej, przynajmniej dwa razy dziennie oraz stosować bardzo miękką szczoteczkę do zębów.

5. Dieta po kiretażu

Przez około tydzień po przeprowadzeniu zabiegu nie należy spożywać twardych produktów, a zastosować dietę płynną i półpłynną. Można jeść przeciery, zupy, pić kefiry, maślanki czy jogurty. Dwa dni po kiretażu nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Bezpośrednio po kiretażu należy szczotkować zęby miękką szczoteczką i w pierwszych dniach myć same korony zębów. Można również przepłukiwać jamę ustną wodą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze