Trwa ładowanie...

Wysoka gorączka – skąd się bierze i co może oznaczać?

Gorączka to najczęstszy objaw tego, że z naszym organizmem źle się dzieje. Trzeba wiedzieć, że jest to naturalny proces, w którym próbuje on sobie poradzić z infekcją. Należy jednak monitorować, co się z naszym organizmem dzieje, ponieważ zbyt wysoka gorączka staje się zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

spis treści

1. Wysoka gorączka – normy

Każdy z nas wie, jaka wartość temperatury jest uznawana za wzorcową. Nie każdy jednak ma świadomość, że jest to wynik uśredniony. Nasza temperatura bowiem waha się między trzydziestoma sześcioma rano a trzydziestoma siedmioma (nawet do trzydziestu siedmiu i dwóch) stopniami Celsjusza wieczorem. Mowa tu o wartościach, które możemy odczytać z termometru wyjętego spod pachy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wysoka gorączka to temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza.
Wysoka gorączka to temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza.

Tak na dobrą sprawę stan podgorączkowy możemy zdiagnozować wówczas, gdy temperatura naszego ciała jest wyższa niż trzydzieści siedem stopni Celsjusza. Gorączką nazywamy stan, w którym wartość temperaturowa przekracza trzydzieści osiem stopni Celsjusza.

2. Wysoka gorączka – dlaczego powstaje?

Wystąpienie gorączki traktujemy jako swoistą obronę organizmu. Samo użycie słowa „obrona” informuje, że coś niepożądanego go zaatakowało. Gorączka powstaje dzięki temu, że w podwzgórzu umiejscowiony jest ośrodek, który odpowiada za regulację temperatury. Chodzi tu głównie o kontrolę między ciepłem wytwarzanym a oddawanym. Fakt, że używamy mięsni oznacza przyrost temperatury w organizmie, ale budowa ciała i pokrycie go skórą, umożliwia jej  utratę.

Ten krótki instruktarz pozwala zrozumieć, co się dzieje, gdy w organizmie znajdą się niebezpieczne bakterie czy wirusy. Wówczas specjalną rolę odgrywa układ immunologiczny, bowiem w czasie zagrożenia wytwarza specjalne białka, które domagają się podwyższenia temperatury. Dzieje się tak, bowiem od trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza w górę, owe białka mogą podjąć większą aktywność, co skutkuje lepszą obroną. Co więcej ten znaczny wzrost temperatury powoduje obniżenie stężenia żelaza oraz cynku, co jest dodatkowym atutem, bowiem powoduje zatrzymanie tych mikroorganizmów, które są nosicielami choroby. Niezmiernie ważną funkcję gorączki można skondensować do słów: oczyszcza nasz organizm z toksycznych substancji i przyspiesza metabolizm.

Najczęstsze siedliska mikroorganizmów
Najczęstsze siedliska mikroorganizmów [9 zdjęć]

Czy wiesz, że codziennie jesteś narażona na kontakt z mikroorganizmami? Poznaj przedmioty, na których

zobacz galerię

3. Wysoka gorączka – co może oznaczać?

Zbyt duży wzrost ciepłoty ciała przestaje organizmowi sprzyjać. Wystarczy, by temperatura wzrosła z wzorcowej o cztery stopnie Celsjusza, by stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Może ona wówczas prowadzić do uszkodzenia komórek oraz zaburzyć wiele procesów chemicznych. Specjaliści alarmują, by przy gorączce wynoszącej ponad czterdzieści jeden stopni Celsjusza, zwracać szczególną uwagę na mózg. Jest on szczególnie wrażliwy na taki stan rzeczy, bowiem tak wysoka ciepłota ciała nie dość, że zaburza jego funkcjonowanie, to jeszcze może trwale uszkodzić jego struktury.

Niebezpieczne jest to, jeśli gorączka, nawet o niższej wartości, utrzymuje się stosunkowo długo, ponieważ naraża organizm na zbyt długi wysiłek. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby starsze, a także te mające problemy z sercem.          

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza