Badania mikrobiologiczne

Badania mikrobiologiczne są to badania służące wykrywaniu różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów (bakterii, wirusów i grzybów) w ludzkim organizmie. Wykonuje się je w celu stwierdzenia, jaki patogen spowodował w organizmie daną infekcję, a ponadto w przypadku bakterii dodatkowo określa się ich wrażliwość na antybiotyki (tak zwany antybiogram). Najczęściej wykonuje się badania bakteriologiczne (w kierunku bakterii) oraz mykologiczne (w kierunku grzybów).

W zależności od rodzaju infekcji materiałem do badania może być wymaz z gardła i z nosa, wymaz z pochwy, wymaz z rany, wymaz ze skóry, ponadto płyny ustrojowe, jak krew, mocz czy płyn mózgowo-rdzeniowy. Następnie uzyskany w ten sposób materiał wysiewa się (wykonuje posiew) na specjalne pożywki (podłoża wzbogacone w substancje niezbędne do rozmnażania bakterii) i obserwuje się wzrost kolonii. W zależności od rodzaju bakterii obserwacja wzrostu może trwać różnie długi czas, zwykle od 12 do nawet 96 godzin. Po tym czasie na podstawie wyglądu kolonii bakteryjnych określa się, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Dodatkowo do tak uzyskanego posiewu dodaje się krążki antybiotykowe w celu określenia wrażliwości wyhodowanych bakterii na antybiotyki. Przygotowanie do badania mikrobiologicznego polega jedynie na tym, że w przypadku wymazów z gardła pacjent powinien zgłosić się na czczo lub kilka godzin po posiłku i nie bezpośrednio po toalecie jamy ustnej. W przypadku pobierania wymazu z miejsc intymnych nie należy bezpośrednio przed badaniem używać środków odkażających do higieny tych miejsc. Jeśli chodzi o kał oraz mocz, pacjent pobiera próbki sam rano na czczo do specjalnego plastykowego pojemniczka, a w przypadku niemowlaka ‒ do woreczka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania mikrobiologiczne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badania mikrobiologiczne
Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Psychologiczne aspekty niepłodności

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne

Niepłodność idiopatyczna wymaga skrupulatnego badania. Jeśli podejrzewa się istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości anatomicznych, wykonuje się laparoskopię.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badania płodu

Badania płodu

Dzięki badaniom prenatalnym rodzice mogą przygotować się na ewentualne możliwości leczenia dziecka tuż po urodzeniu lub jeszcze w łonie matki.