Trwa ładowanie...

Wymaz z odbytu – charakterystyka, wskazania, opis badania, owsik ludzki

Avatar placeholder
17.09.2021 13:25
Wymaz z odbytu to badanie przeprowadzane przy podejrzeniu owsicy albo chorób zakaźnych układu pokarmowego.
Wymaz z odbytu to badanie przeprowadzane przy podejrzeniu owsicy albo chorób zakaźnych układu pokarmowego. (adobestock)

Wymaz z odbytu to badanie przeprowadzane przy podejrzeniu owsicy albo chorób zakaźnych układu pokarmowego. Do wykonania badania niezbędna jest wymazówka. Poprawnie pobrany wymaz z odbytu podlega specjalistycznym badaniom. Jak poprawnie wykonać wymaz z odbytu? Ile kosztuje wykonanie badania?

spis treści

1. Wymaz z odbytu – charakterystyka

Wymaz z odbytu jest badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować patologiczny dotyczące przewodu pokarmowego oraz inne zmiany chorobowe. Badanie ma na celu przebadanie wydzielin, które produkowane są przez poszczególne narządy.

Badanie wymazu z odbytu analizuje próbkę pod kątem obecności komórek złuszczonego nabłonka, substancji chemicznych, a także rozwijających się mikroorganizmów (grzybów, bakterii czy wirusów). Pobranie wymazu z odbytu odbywa się całkowicie bezboleśnie, szybko i bezinwazyjnie, a co ważne daje dokładne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Wymaz z odbytu pacjent pobiera sam. Do przeprowadzenia badania wymazu z odbytu niezbędne są specjalne wymazówki, które umożliwiają pobranie materiału do badań. Kolejno taki materiał przesyłany jest do laboratorium i dokładnie badany. Koszt badania wymazu z odbytu to 40 złotych.

2. Wymaz z odbytu – wskazania

Wymaz z odbytu najczęściej zaleca lekarz. Wskazania do wykonania wymazu z odbytu są następujące:

  • zatrucie jadem kiełbasianym;

  • zarażenie paciorkowcem typu B;

  • zatrucie układu pokarmowego (przy występowaniu charakterystycznych objawów);

  • utrudnienie w oddawaniu kału;

  • podejrzenie zarażenia czerwonką bakteryjną;

  • możliwość wystąpienia bakterii Shigella;

  • podejrzenie wystąpienia owsików.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania wymazu odbytu. U dzieci wymaz powinni pobrać rodzice. Możliwe powikłania po pobraniu wymazu z odbytu to uszkodzenie śluzówki, ale może wystąpić tylko wtedy, kiedy pacjent wykona badanie nieumiejętnie.

3. Wymaz z odbytu – opis badania

Do badania pacjent nie musi się przygotowywać, należy jedynie zaopatrzyć się w specjalny zestaw do badania, który dostępny jest w każdej aptece. Przed badaniem nie jest konieczna higiena miejsca pobrania, gdyż może spowodować, że wynik badania będzie nieprawidłowy.

Wykonując badanie, należy przykucnąć, wziąć specjalną pałeczkę i wsadzić ją do odbytu, przechodząc przez zwieracz zewnętrzny odbytu. Pałeczka powinna „wejść” maksymalnie 5 cm w głąb odbytu, u dzieci maksymalnie 2 cm. Następnie pacjent powinien lekko poruszać pałeczką po ściankach odbytu, aby zebrać jak najwięcej materiału do badania. Wacik wsadzony do odbytu powinien nosić ślady kału. Po skończeniu badania należy delikatnie wyciągnąć pałeczkę i umieścić ją w specjalnej probówce. Probówkę oznacza się imieniem i nazwiskiem i datą wykonania badania i jak najszybciej zanosi się do punktu laboratoryjnego.

Musisz to wiedzieć

4. Wymaz z odbytu – owsik ludzki

W przypadku podejrzenia u pacjenta owsicy wymaz z odbytu będzie pobrany w nieco inny sposób. Należy zakupić w aptece zestaw przeznaczony właśnie do tego badania. Badanie należy wykonać z samego rana, pacjent musi przykucnąć i zdjąć specjalny przylepiec ze szkiełka. Ten przylepiec należy kilka razy przyłożyć w okolice odbytu. Następnie przyłożyć do szkiełka, umieścić w specjalnym pojemniku i zanieść do badania. Pacjent przed badaniem nie może załatwić potrzeb fizjologicznych ani przeprowadzić higieny odbytu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze