Trwa ładowanie...

Chlamydioza - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Avatar placeholder
27.02.2023 14:12
Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, której objawami u kobiet mogą być m.in. bóle podbrzusza, ropne upławy, gorączka.
Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, której objawami u kobiet mogą być m.in. bóle podbrzusza, ropne upławy, gorączka. (AdobeStock)

Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Powoduje uszkodzenie delikatnych struktur narządu płciowego. Może przebiegać przez dłuższy okres w utajeniu, nie dając żadnych objawów klinicznych choroby. Atakuje osoby w każdym wieku, ale największą liczbę zachorowań odnotowano u ludzi w wieku 15-25 lat, kiedy mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

spis treści

1. Przyczyny i objawy chlamydiozy

Chorobę wywołują bakterie Chlamydia trachomatis. Każda osoba aktywna seksualnie narażona jest na zarażenie, a szczególnie przy częstej zmianie partnerów seksualnych, ryzykownych zachowaniach seksualnych i niestosowaniu prezerwatywy.

Fakty o zdrowiu - Chlamydia
Fakty o zdrowiu - Chlamydia

Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, spowodowana przez bakterie Chlamydia trachomatis.

zobacz galerię
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przebiega głównie bezobjawowo (75% kobiet, 50% mężczyzn), a chorzy dowiadują się o infekcji w momencie wystąpienia powikłań – zapalenia przydatków (jajników) u kobiet lub zapalenia najądrzau mężczyzn.

U kobiet proces chorobowy obejmuje początkowo szyjkę macicy oraz dolny odcinek dróg wyprowadzających mocz. W badaniu ginekologicznym szyjka macicy jest przekrwiona, obrzęknięta i bardzo podatna na uraz mechaniczny. Niekiedy obserwuje się zaczerwienienie i obrzęk ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

U kobiet najczęściej występującymi objawami chlamydiozy są:

U mężczyzn najczęściej pojawiają się:

  • ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej i nieznaczny ból przy oddawaniu moczu,
  • pieczenie cewki moczowej,
  • rzadko obrzęk i ból jąder,
  • zapalenie najądrzy.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, infekcja chlamydiozą może przenieść się na odbytnicę (lub zająć jedynie odbytnicę, jeśli do zakażenia doszło na drodze stosunku analnego, także homoseksualnego). W tym przypadku objawami mogą być ból oraz wydzielina i krwawienia z odbytu.

2. Leczenie i powikłania chlamydiozy

Leczenie należy rozpocząć od momentu rozpoznania choroby. Obejmuje ono doustną antybiotykoterapię przez okres co najmniej 7 dni, często dłużej. Przez 2 tygodnie od rozpoczęcia leczenia należy zaprzestać współżycia.

Byli i obecni partnerzy powinni zostać poinformowani o wystąpieniu choroby, po czym należy u nich rozpocząć leczenie – bez względu na to, czy wykryto Chlamydia trachomatis, czy też nie. Ma to na celu zapobieżenie kolejnemu zakażeniu, gdyż partner seksualny osoby z chlamydiozą jest potencjalnym źródłem zakażenia.

W wyniku późnego rozpoznania lub nieleczenia chlamydiozy mogą wystąpić powikłania. U kobiet występuje zapalenie narządów miednicy mniejszej, o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodu lub obu jajowodów, jajnika lub jajników, narządów miednicy mniejszej (PID - Pelvic Inflammatory Disease), a także strefy okołowątrobowej, objawiającej się bólami brzucha, które najczęściej są kojarzone z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub trzustki.

W wyniku nieleczenia choroby mogą wystąpić także dolegliwości obejmujące inne narządy, niezwiązane z układem moczowo-płciowym, np.: ból i zapalenie stawów, uszkodzenia układu nerwowego, spadek odporności, schorzenia naczyń oraz astma oskrzelowa i skłonności alergiczne. Występuje tzw. zespół Reitera, objawiający się zapaleniem spojówek i jagodówki, zmianami śluzówkowo-skórnymi, zapaleniem stawów.

Patologiczne zmiany w obrębie szyjki macicy, zmiana funkcji komórek nabłonka, właściwości śluzu szyjkowego – mogą doprowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u kobiet będących w ciąży, a także uniemożliwić zajście w ciążę, prowadząc do niepłodności. U mężczyzn nieleczone zapalenie najądrzy często prowadzi do niepłodności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Odra
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.