Chlamydioza - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Powoduje uszkodzenie delikatnych struktur narządu płciowego. Może przebiegać przez dłuższy okres w utajeniu, nie dając żadnych objawów klinicznych choroby. Atakuje osoby w każdym wieku, ale największą liczbę zachorowań odnotowano u ludzi w wieku 15-25 lat, kiedy mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
1. Przyczyny i objawy chlamydiozy
Chorobę wywołują bakterie Chlamydia trachomatis. Każda osoba aktywna seksualnie narażona jest na zarażenie, a szczególnie przy częstej zmianie partnerów seksualnych, ryzykownych zachowaniach seksualnych i niestosowaniu prezerwatywy.
Przebiega głównie bezobjawowo (75% kobiet, 50% mężczyzn), a chorzy dowiadują się o infekcji w momencie wystąpienia powikłań – zapalenia przydatków (jajników) u kobiet lub zapalenia najądrzau mężczyzn.
U kobiet proces chorobowy obejmuje początkowo szyjkę macicy oraz dolny odcinek dróg wyprowadzających mocz. W badaniu ginekologicznym szyjka macicy jest przekrwiona, obrzęknięta i bardzo podatna na uraz mechaniczny. Niekiedy obserwuje się zaczerwienienie i obrzęk ujścia zewnętrznego cewki moczowej.
U kobiet najczęściej występującymi objawami chlamydiozy są:
- nietypowe ropne upławy,
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- bóle podbrzusza,
- bóle okolicy lędźwiowej,
- mdłości,
- gorączka,
- krwawienia pomiędzy miesiączkami,
- ból i/lub krwawienie po stosunku płciowym,
- objawy dyzuryczne (zaburzenia oddawania moczu),
- ropomocz.
U mężczyzn najczęściej pojawiają się:
- ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej i nieznaczny ból przy oddawaniu moczu,
- pieczenie cewki moczowej,
- rzadko obrzęk i ból jąder,
- zapalenie najądrzy.
Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, infekcja chlamydiozą może przenieść się na odbytnicę (lub zająć jedynie odbytnicę, jeśli do zakażenia doszło na drodze stosunku analnego, także homoseksualnego). W tym przypadku objawami mogą być ból oraz wydzielina i krwawienia z odbytu.
2. Leczenie i powikłania chlamydiozy
Leczenie należy rozpocząć od momentu rozpoznania choroby. Obejmuje ono doustną antybiotykoterapię przez okres co najmniej 7 dni, często dłużej. Przez 2 tygodnie od rozpoczęcia leczenia należy zaprzestać współżycia.
Byli i obecni partnerzy powinni zostać poinformowani o wystąpieniu choroby, po czym należy u nich rozpocząć leczenie – bez względu na to, czy wykryto Chlamydia trachomatis, czy też nie. Ma to na celu zapobieżenie kolejnemu zakażeniu, gdyż partner seksualny osoby z chlamydiozą jest potencjalnym źródłem zakażenia.
W wyniku późnego rozpoznania lub nieleczenia chlamydiozy mogą wystąpić powikłania. U kobiet występuje zapalenie narządów miednicy mniejszej, o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodu lub obu jajowodów, jajnika lub jajników, narządów miednicy mniejszej (PID - Pelvic Inflammatory Disease), a także strefy okołowątrobowej, objawiającej się bólami brzucha, które najczęściej są kojarzone z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub trzustki.
W wyniku nieleczenia choroby mogą wystąpić także dolegliwości obejmujące inne narządy, niezwiązane z układem moczowo-płciowym, np.: ból i zapalenie stawów, uszkodzenia układu nerwowego, spadek odporności, schorzenia naczyń oraz astma oskrzelowa i skłonności alergiczne. Występuje tzw. zespół Reitera, objawiający się zapaleniem spojówek i jagodówki, zmianami śluzówkowo-skórnymi, zapaleniem stawów.
Patologiczne zmiany w obrębie szyjki macicy, zmiana funkcji komórek nabłonka, właściwości śluzu szyjkowego – mogą doprowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u kobiet będących w ciąży, a także uniemożliwić zajście w ciążę, prowadząc do niepłodności. U mężczyzn nieleczone zapalenie najądrzy często prowadzi do niepłodności.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.