Trwa ładowanie...

Wymaz z gardła – wskazania, opis, diagnoza

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 07.04.2021 15:00
Wymaz z gardła – wskazania, opis, diagnoza
Wymaz z gardła – wskazania, opis, diagnoza (123RF)

Wymaz z gardła jest pobierany w celu wykrycia bakterii chorobotwórczych. Najczęściej jest pobierany u dzieci, ale również u osób dorosłych. Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania wymazu z gardła? Jak wygląda to badanie? Jak szybko można uzyskać diagnozę po wymazie z gardła?

spis treści

1. Wskazania do wymazu z gardła?

Wskazania do wykonania wymazu z gardła to konieczność wykrycia bakterii chorobotwórczych. Badanie pozwala również na zbadanie stanu komórek śluzówki. Dzięki wymazowi z gardła lekarz może szybko dobrać odpowiednie leczenie, gdyż wie, która bakteria zaatakowała organizm pacjenta.

2. Próbka wymazówki

Wymaz z gardła polega na pobraniu próbki za pomocą wymazówki, czyli specjalnej pałeczki zakończonej wyjałowioną bawełną, bibułą lub watą. Po pobraniu próbki z gardła, pałeczkę umieszcza się w szczelnie zamykanym jałowym pojemniku. Dzięki temu materiał nie zostanie skażony innymi bakteriami i drobnoustrojami, które nie pochodzą od pacjenta.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Podczas wymazu z gardła pacjent musi otworzyć szeroko jamę ustną. Następnie osoba pobierająca wymaz z gardła dociska język szpatułką, a próbkę pobiera energicznie, pocierając migdałki, a także tylną ścianę gardła. Nie należy wówczas dotykać powierzchni jamy ustnej. Wymaz z gardła pobiera się także z miejsc zapalnych, jeżeli takie się pojawiły.

Jak utrzymać zdrowe gardło?
Jak utrzymać zdrowe gardło? [7 zdjęć]

Często zapominamy, aby dbać o gardło dopóki nie zacznie nas boleć, puchnąć lub piec. Chore gardło potrafi

zobacz galerię

3. Diagnoza wymazu z gardła

Wyniki wymazu z gardła mogą zostać zniekształcone przez kilka czynników. Dlatego należy pamiętać, aby przed badaniem być na czczo, nie myć zębów, gdyż pasta do zębów zawiera substancje antybakteryjne, a jedzenie i picie spłukuje bakterie z błony śluzowej gardła i migdałków. Nie należy również przed badaniem zażywać żadnych tabletek do ssania ani żuć gumy.

Zobacz też

Wymaz z gardła pozwala postawić dokładną diagnozę, z którą bakterią mamy do czynienia i wdrążyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu nie przepisuje się antybiotykoterapii w ciemno. Od niedawna lekarz pediatra może wykonać w gabinecie test na wykonanie diagnozy zakażenia bakteryjnego szczepem paciorkowca typu A. Potarcie migdałków specjalną szpatułką daje wynik po kilkunastu sekundach. Taki wymaz z gardła sprawdza, czy mamy doczynienia z paciorkowcem, który wywołuje anginę, ale również zapalenie stawów i zapalenie mięśnia sercowego. Jeżeli test jest pozytywny, wymaga szybkiego zlecenia antybiotykoterapii. Wymaz z gardła jest istotny, ponieważ pozwala różnicować infekcję bakteryjną od infekcji wirusowej, a na wirusy antybiotyki nie działają.

Warto podkreślić, że wymaz z gardła umożliwia szybką i trafną diagnozę i podjęcie odpowiedniego leczenia. Stosowanie antybiotyków profilaktycznie, doprowadza do sytuacji, w której popularne szczepy bakterii uodporniają się na leki. Gdy tak się stanie, możemy nie mieć odpowiedniej broni w walce z chorobą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze