Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Objawy boreliozy

Borelioza najczęściej objawia się w postaci rumienia na skórze. Ale choć nie wszyscy o tym wiedzą, bakteria z rodzaju Borrelii może spowodować wystąpienie objawów praktycznie z każdego narządu. Postaci narządowe choroby są dużo groźniejsze niż miejscowe zmiany skórne, mają także mało charakterystyczny przebieg i pojawiają się dużo później, a nie bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza, co utrudnia rozpoznanie i późniejsze leczenie.

1. Fazy boreliozy

W obrębie choroby z Lyme wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną.

Pierwszą typową kliniczną manifestacją pierwszego okresu choroby jest rumień wędrujący. Pojawia się zwykle pomiędzy 7. a 14. dniem od ugryzienia, choć zdarza się, że występuje dopiero po 5-6 tygodniach lub wcale.

Pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza, jest alternatywnym obrazem klinicznym pierwszej fazy. Występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie.

Znaczna liczba pacjentów pediatrycznych z boreliozą rozwija postać wczesną rozsianą choroby, której najczęstszym objawem są liczne rumienie będące wynikiem bakteriemii (obecności bakterii we krwi). Zmiany wtórne są zwykle mniejsze niż zmiana pierwotna. Często towarzyszą im objawy grypopodobne z powiększeniem obwodowych węzłów chłonnych (limfadenopatią).

Niezwykle rzadko dochodzi do rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych czy też zapalenia serca z różnego stopnia blokami przedsionkowo-komorowymi (mniej niż 1 proc.).

Dość typowe jest nawrotowe, wędrujące zapalenie stawów, zwykle dużych (np. kolanowy), przebiegające z obrzękiem. Miejscowe zajęcie układu nerwowego, neuropatie (stan chorobowy dotykający nerwy obwodowe) są także manifestacją II okresu choroby.

Porażenie nerwu twarzowego pojawia się relatywnie często wśród dzieci i może być jedynym objawem choroby z Lyme. U osób starszych znacznie częściej dochodzi do radikulopatii. Jest to, niejednokrotnie, bardzo silny ból neuropatyczny z towarzyszącymi zaburzeniami czucia i ruchu. Obraz takich dolegliwości nazywany jest tzw. zespołem korzeniowym.

Rumień wędrujący przy boreliozie

Rumień wędrujący to zmiana na skórze przy boreliozie.

2. Objawy boreliozy na skórze

Rumień na skórze, który powstaje bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza, ma bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania wygląd. Zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu. Często ma wygląd pierścienia, jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry, a w środku ma jaśniejsze przebarwienie. 

Początkowo ma średnicę 1–1,5 cm, ale może rozrastać się obwodowo. Nieleczony rumień szerzy się obwodowo, osiągając przeciętnie 15 cm średnicy, choć zmiany większe niż 30 cm również się zdarzają. Pozostawiony bez leczenia utrzymuje się przez ok. 2 tygodni, a nawet dłużej. Wyjątkowo przyjmuje postać pęcherzykowatą lub martwiczą.

Rumień nie boli, ani nie swędzi. Jednak konieczne jest jego leczenie, i to nie miejscowe, lecz ogólnym, doustnym antybiotykiem. Rumień jest zmianą wczesną i występuje do 30 dni od ugryzienia przez kleszcza. Jednak na zmianie wczesnej może się nie skończyć – bakterie ze skóry mogą się dostać do krwi, a stamtąd do praktycznie każdego narządu w ciele człowieka. Dlatego właśnie trzeba leczyć infekcję we wczesnym stadium, aby borelioza nie miała szansy się rozprzestrzenić.

Jednak rumień to niejedyna postać skórna choroby. Innym objawem infekcji skórnej może być chłoniak limfocytowy skóry. Ma wygląd guzka o czerwono-niebieskim zabarwieniu. Ta zmiana skórna także jest niebolesna. Jej najczęstsza lokalizacja jest inna niż rumienia. Rumień najczęściej występuje na rękach lub nogach, a chłoniak na płatku lub małżowinie usznej, brodawce sutkowej, a czasami na mosznie. Zmiana taka jest dosyć rzadka i jeżeli już, to częściej występuje u dzieci. 

Borelioza w postaci skórnej może mieć też charakter przewlekły w formie tzw. przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Objawia się ona niesymetrycznymi czerwonosinawymi zmianami na skórze rąk lub nóg. Początkowo kończyny mogą sprawiać wrażenie obrzękniętych, późniejszym objawem jest stopniowe ścieńczenie skóry, aż zaczyna ona przypominać bibułę. Zajęta procesem chorobowym skóra jest pozbawiona włosów. Przewlekłemu zanikowemu zapaleniu skóry może towarzyszyć bolesność okolicznych stawów.

3. Objawy narządowe boreliozy

Jednak zmiany skórne to nie jedyne objawy, jakie mogą występować w infekcji bakterią z rodzaju Borrelia. Występują one zazwyczaj dopiero jakiś czas po zakażeniu. Borelioza może byc diagnozowana na podstawie zmian narządowych, co jednak jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że zmiany te są mało charakterystyczne, a sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeżeli wcześniej na skórze nie pojawił się rumień, a tak zdarza się dosyć często. 

Osoba, u której nie wystąpiła charakterystyczna zmiana skórna, może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z faktu, że ugryzł ją kleszcz i została zakażona chorobotwórczym drobnoustrojem. Objawy narządowe są związane z rozprzestrzenieniem się infekcji przez krew lub chłonkę. Borelioza może mieć objawy z kilku narządów jednocześnie. Rozsianie się jej może powodować także wystąpienie objawów ogólnych infekcji, takich jak gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. Są to dolegliwości, które mogą sugerować grypę lub inną infekcję wirusową. 

Przewlekła borelioza może także powodować chudnięcie, zmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność i wypadanie włosów. Organizm jest po prostu zmęczony przewlekłą infekcją, która się w nim toczy, wszystkie swoje siły poświęca na próby walki z boreliozą. Może dochodzić do drętwienia kończyn, a także języka, a przez to do zaburzeń zmysłu smaku – takie objawy mogą mieć związek z zaatakowaniem nerwów przez boreliozę. Z zajęciem nerwów mogą mieć związek uogólnione bóle praktycznie wszystkich części ciała, np. biodra czy jąder. Pojawiają się także kurcze mięśniowe lub tiki mięśni twarzy.

4. Borelioza a stawy

Częstą układową postacią boreliozy jest zapalenie stawów. Może się ono pojawić w niedługim odstępie czasu od wystąpienia zmiany skórnej w postaci rumienia. Zazwyczaj zajęte są jeden lub dwa stawy, borelioza atakuje zwykle duże stawy, takie jak staw kolanowy czy skokowy. Objawami są zazwyczaj opuchnięcie stawu i jego bolesność, a czasem także sztywność. Zazwyczaj nie ma zaczerwienia w okolicy chorego stawu, ale zdarza się, że zajęty staw sąsiaduje z miejscem wystąpienia zmiany skórnej. Objawy cofają się i nawracają przez kilka tygodni, aż z czasem zupełnie ustępują. Zapalenie stawów także wymaga leczenia antybiotykiem. Czasami choroba stawów może przejść w formę przewlekłą i prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych.

5. Neuroborelioza

Borelioza może stać się chorobą bardzo niebezpieczną, jeśli wystąpią objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego – mówimy wtedy o neuroboreliozie. Może ona przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu – wówczas objawami są silne bóle głowy, sztywność karku, a także nudności i wymioty, tak jak w zapaleniu opon powodowanym przez inne drobnoustroje. Postać ta ma dosyć łagodny przebieg. 

Czasami może dojść także do zapalenia nerwów czaszkowych odpowiedzialnych między innymi za prawidłową mimikę twarzy. Przy zapaleniu nerwu twarzowego dochodzi do widocznych zmian w wyglądzie twarzy – może opadać jeden kącik ust, skóra jest wygładzona po stronie chorej, mogą się pojawiać także problemy z zamknięciem powieki, co może doprowadzić do zapalenia spojówki z powodu jej nadmiernego wysychania. 

Może także dochodzić do zajęcia nerwów odpowiedzialnych za widzenie i prawidłowe ruchy gałek ocznych, czego objawami mogą być przemijające zaburzenia widzenia czy nadwrażliwość na światło. Przy zajęciu przez boreliozę struktur wewnątrzczaszkowych może także dochodzić do przejściowego upośledzenia słuchu. Może dochodzić także do zajęcia nerwów obwodowych, które unerwiają kończyny. 

Objawami neuroboreliozy mogą być silne nerwobóle, a także drętwienia czy mrowienia w nogach lub rękach. Zdarzają się także upośledzenie siły mięśniowej, a także zaburzenia czucia w obrębie kończyn, drżenia oraz nadwrażliwość na dotyk. Neuroborelioza jest bardzo groźna pod postacią przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, które może doprowadzić do stałych ubytków neurologicznych u chorego. Z jednej strony może dochodzić do powstawania porażeń mięśni, a z drugiej – do zmian w psychice człowieka. 

Borelioza może być przyczyną depresji, częstych zmian nastroju, drażliwości, zaburzeń koncentracji, a także otępienia i powstawania psychoz. Skutkiem choroby mogą być także nietypowe napady padaczkowe. Zmiany, które powoduje w mózgu borelioza, mogą być nieodwracalne.

6. Pozostałe objawy boreliozy

Borelioza charakteryzuje się podstępnym, często wieloletnim przebiegiem, dużą zmiennością obrazu klinicznego, „naśladowaniem” innych chorób, a także zajęciem wielu narządów wewnętrznych.

Zdarza się także, że borelioza przebiega pod postacią zapalenia mięśnia sercowego, co objawia się zaburzeniami jego rytmu, niejednokrotnie groźnymi dla życia. Mogą się także zdarzyć skoki pulsu i ciśnienia, bóle w klatce piersiowej, a nawet uszkodzenia struktury mięśnia sercowego. W przebiegu choroby mogą się także pojawić niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha czy refluks żołądkowo-przełykowy oraz biegunki albo zaparcia. Może dojść także do podrażnienia pęcherza, zaburzeń miesiączkowania lub potencji. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie.

Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane, aczkolwiek najczęstsze są te ze strony skóry i stawów. Wszystkie postaci choroby leczy się tak samo – antybiotykiem. Jednak w postaciach narządowych czasami bardzo trudno wpaść na to, że przyczyną jest właśnie borelioza. Najważniejsze, żeby umieć rozpoznać u siebie skórne postaci choroby, gdyż w tym stadium leczenie jest najbardziej skuteczne, a gdy nawet rozwiną się inne objawy, przynajmniej mamy uchwytną przyczynę. Borelioza w większości przypadków to choroba całkowicie uleczalna, jednak warunkiem tego jest jej wczesne rozpoznanie, co wbrew pozorom może nie być proste.
Bibliografia

  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
.
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0.
  • Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9.
  • Boroń-Kaczmarska A., Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0.
Lekarz Marta Kucharczyk,
Komentarze (23)
luccja
luccja

bardzo wyczerpujący opis objawów choroby, dobrze wiedzieć z czym mam walczyć

Odpowiedz
~Mateo
~Mateo

Miałem czerwona plamke na nodze a dokładniej u góry uda, czy mozliwe ze ugryzł mnie kleszcz? NAwet ejsli byłem w krótki spodenkach, to siegały one az do kolan , a plamka była dosyc wysoko, blizej do pachwin , Po tygodniu moze 1,5 tyg ta czerwona plamnka 2 cm na 2 cm wyblakła , teraz zauwazyłem ze mam tam wiekszy slad bo 8 cm na 3 zm a wyglada to jak bardzo słaby siniak , Byłem u lekarza i dal skierownaie na bolerioze , ale tak jak mówie nie przypominam sobie aby gdzies wychodził bez spodenek :) . Czego to moga byc objawy?

Odpowiedz
~ewa
~ewa

@~Mateo: ja byłam ubrana "po zęby", długie spodnie, skarpetki, adidasy, bluza, kurtka, długie rękawy . To wszystko zdało się na nic, wróciłam z grzybów z kleszczem na nodze, właśnie przy pachwinie. Wyjęłam go, następnego dnia dostałam antybiotyk na kilka tygodni ale czy wszystko jest OK? tego nie wiem. :( Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Edyta
~Edyta

Chciałam się dowiedzieć , czy jezeli choroba doprowadziła już do zapalenia opon mózgowych , do strasznego utrudnienia chodzenia ( zmusiałą do chodzenia o lasce ) bólów bioder , stawów i powoduje bezesnność, skoki ciśnienia to czy nadal jest nadzieja na jej wyleczenie ?

Odpowiedz
~mila
~mila

@~Edyta: nie poddawał się!spróbuj się leczyć, można walczyć - antybiotykoterapią, terapią naturalną (zioła tutaj naprawdę bardzo pomagają) albo terapią łącząca te dwie metody! Walcz dziewczyno ! Sama walczę!

Odpowiedz
~mirka
~mirka

Dość szeroki wachlarz, dobrze byłoby dodać jeszcze w jaki sposób możemy zdiagnozować chorobę i z jakim lekarzem rozmawiać o objawach, żeby poważnie podszedł do tematu i skierował na badania. Wiem, że czasami trzeba "dogłębniej" przebadać pacjenta. Podstawowe badania nie są wiarygodne.

Odpowiedz
~ola
~ola

Ja się właśnie dowiedziałam że mam bolerioze czułam się odpala a z łóżka wstawalam na czworakach bo mnie wszystkie stawy bolały i bolą jestem na antybiotyku

Odpowiedz
~satorzanka
~satorzanka

Bliska mi osoba leczy się od okoołu 8 miesięcy na boleriozę. Wykrycie tej choroby było niezwykle ciężkie- początkowo stwierdzono SM. Był to szok, było podłamanie. Ale nie dawało nam to spokoju, po doinformowaniu się postawiono na kolejne badania. Moja druga połowa dostała się do lekarza w Bytomiu i w końcu wykryto boleriozę. Z dwojga złego, można powiedzieć, że trafiło się "lepiej".... Powiedzmy. Niestety nie mogę się w 100% poczuć tego co czuje i jak ciężkie toczy boje- ponieważwie to jedynie osoba chorująca. Jest to choroba straszna. Z wielu rzeczy trzeba zrezygnować. Moja druga połowa jest na specjalnej diecie (co łączy się z wyrzeczeniami mnóstwa składników), nie może chodzić na basen aby nie złapać żadnego "grzyba", nie pije alkoholu (nawet kropli). Podczas brania silniejszych antybiotyków jest słaba, nie ma sił, nie ma ochoty na nic, na co wcześniej by miała. Myślę, że wielką rolę odgrywa wsparcie rodziny, przyjaciół czy drugiej połowy. Wsparcie psychiczne. Załączam link do jej bloga, być moze ktoś będzie miał ochotę podzielić się tam swoją historią, być może będzie chciał się doradzić lub wymienić poglądy. http://dryfujac-z-lyme.blogspot.com/

Odpowiedz
~barbara z torunia
~barbara z torunia

@~satorzanka: niestet masz rację, wykrycie boleriozy to nadal ciężka sprawa. Życzę powodzenia !

Odpowiedz
~Mariusz
~Mariusz

@~barbara z torunia: ja chodziłm po lekarzach 5 lat zanim ktokolwiek wpadł na pomysł, że to może być bolerioza. Paranoja.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy boreliozy - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Objawy boreliozy
Objawy boreliozy

Rumień na skórze

Rumień na skórze

(...) dzień lub dłuższy czas po ukąszeniu przez kleszcza. Rumieniowi wędrującemu rzadko towarzyszy świąd lub pieczenie. Inne objawy boreliozy to także bóle mięśni i stawów, męczliwość, problemy z...

Objawy boreliozy

Bóle stawów

Bóle stawów

Bóle stawów pojawiają się zarówno u osób młodych, jak i starszych. Mogą mieć podłoże patologiczne, to znaczy być objawem poważniejszych chorób, lub wynikać z zaniedbań i niezdrowego stylu życia. Na bóle w stawach skarżą się osoby z nadwagą i otyłością,...

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy u ludzi

Objawy boreliozy u ludzi

Borelioza wywołuje nie tylko zmiany skórne. Atakuje również narządy wewnętrzne. Oto objawy boreliozy u ludzi. Objawy skórne boreliozy Rumień pełzający - jest pierwszym objawem boreliozy. Początkowo jest to mała zmiana skórna. Jednak z czasem rumień się powiększa. Wokół niego mogą pojawić się małe plamki. Rumień ma kształt koła lub owalu. Jego kolor może układać się w pierścienie, od jaśniejszych przebarwień do ciemniejszych na obwodzie. Może też mieć jednolicie czerwony kolor. Występuje na...

Borelioza

Diagnostyka boreliozy

Borelioza (Lyme borreliosis), nazywana inaczej choroba z Lyme (Lyme disease) lub też krętkowicą kleszczową jest najczęstszą, wielonarządową chorobą układową przenoszoną na ludzi lub zwierzęta przez zakażone kleszcze z gatunku Ixodes, żyjące głównie w...

Borelioza

Leczenie boreliozy

Borelioza to choroba dość częsta i jest powszechnie znana. Ludzie boją się boreliozy, co jednak ma pozytywne następstwa - tzn. jeżeli znajdą zmianę na skórze, która mogła powstać na skutek ugryzienia przez kleszcza, szybko zgłaszają się do lekarza. W...

Borelioza

Przyczyny boreliozy

Borelioza może być bardzo poważną chorobą, czasem z nieodwracalnymi powikłaniami. Na szczęście znamy jej przyczynę, co umożliwia zapobieganie i leczenie. Przyczyna jest prosta - kleszcz. Mimo że to trudne do wyobrażenia, taki mały kleszcz jest w stanie...

Borelioza

Profilaktyka boreliozy

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, jest chorobą zakaźną przenoszoną przez zakażone krętkiem kleszcze. Boreliozę wywołuje krętek Borrelia burgdorferi, Borrelia garini i Borrelia afzeli. Aby zapobiegać tej chorobie należy przede wszystkim unikać sytuacji,...

Leczenie boreliozy

Nowy sposób leczenia boreliozy

Kleszcze są nie tylko utrapieniem dla miłośników spacerów w lesie, ale i zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Pajęczaki roznoszą bowiem groźne choroby, w tym boreliozę. Leczenie bore

Diagnostyka boreliozy

Trudności w diagnostyce boreliozy

Borelioza nazywana jest inaczej chorobą z Lyme, ponieważ to właśnie w tym amerykańskim miasteczku odkryto jej przyczynę. Liczne przypadki zapalenia stawów u okolicznych dzieci traf

Leczenie boreliozy

Kontrowersyjne metody leczenia boreliozy

Borelioza należy do najczęstszych chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze. Jest to choroba wielonarządowa, która nieleczona może prowadzić do licznych powikłań nawet po wielu