Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Borelioza najczęściej objawia się w postaci rumienia na skórze. Ale choć nie wszyscy o tym wiedzą, bakteria z rodzaju Borrelii może spowodować wystąpienie objawów boreliozy praktycznie z każdego narządu. Postaci narządowe boreliozy są dużo groźniejsze niż miejscowe zmiany skórne, mają także mało charakterystyczny przebieg i pojawiają się dużo później, a nie bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza. Utrudnia to rozpoznanie i późniejsze leczenie boreliozy.

Borelioza – fazy

W obrębie boreliozy wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną.

Pierwszą typową kliniczną manifestacją pierwszego okresu boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się zwykle pomiędzy 7. a 14. dniem od ugryzienia, choć zdarza się, że występuje dopiero po 5-6 tygodniach lub wcale.

Pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza, jest alternatywnym obrazem klinicznym pierwszej fazy boreliozy. Występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie.

Znaczna liczba pacjentów pediatrycznych z boreliozą rozwija postać wczesną rozsianą choroby, której najczęstszym objawem są liczne rumienie będące wynikiem bakteriemii (obecności bakterii we krwi). Zmiany wtórne boreliozy są zwykle mniejsze niż zmiana pierwotna. Często towarzyszą im objawy grypopodobne z powiększeniem obwodowych węzłów chłonnych (limfadenopatią).

Niezwykle rzadko dochodzi w wyniku boreliozy do rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych czy też zapalenia mięśnia sercowego z różnego stopnia blokami przedsionkowo-komorowymi (mniej niż 1 proc.).

Dość typowe po boreliozie jest nawrotowe, wędrujące zapalenie stawów, zwykle dużych (np. kolanowy), przebiegające z obrzękiem. Miejscowe zajęcie układu nerwowego, neuropatie (stan chorobowy dotykający nerwy obwodowe są także manifestacją II okresu boreliozy.

Porażenie nerwu twarzowego pojawia się relatywnie często wśród dzieci i może być jedynym objawem boreliozy. U osób starszych znacznie częściej dochodzi do radikulopatii. Jest to, niejednokrotnie, bardzo silny ból neuropatyczny z towarzyszącymi zaburzeniami czucia i ruchu. Obraz takich dolegliwości boreliozy nazywany jest tzw. zespołem korzeniowym.

Borelioza – objawy skórne

Rumień na skórze, który powstaje przy boreliozie bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza, ma bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania wygląd. Zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu. Często ma wygląd pierścienia, jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry, a w środku ma jaśniejsze przebarwienie.

Początkowo ten objaw boreliozy ma średnicę 1–1,5 cm, ale może rozrastać się obwodowo. Nieleczony rumień szerzy się obwodowo, osiągając przeciętnie 15 cm średnicy, choć zmiany większe niż 30 cm również się zdarzają. Pozostawiony bez leczenia utrzymuje się przez ok. 2 tygodni, a nawet dłużej. Wyjątkowo przyjmuje postać pęcherzykowatą lub martwiczą.

Rumień obecny przy boreliozie nie boli ani nie swędzi. Jednak konieczne jest jego leczenie i to nie miejscowe, lecz ogólnym, doustnym antybiotykiem. Rumień jest zmianą wczesną boreliozy i występuje do 30 dni od ugryzienia przez kleszcza. Jednak na zmianie wczesnej może się nie skończyć – bakterie ze skóry mogą się dostać do krwi, a stamtąd do praktycznie każdego narządu w ciele człowieka. Dlatego właśnie trzeba leczyć boreliozę we wczesnym stadium, aby nie miała szansy się rozprzestrzenić.

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie w miejsce ukąszenia i pozwól, aby roztwór wysechł...

Jednak rumień to niejedyna postać skórna boreliozy. Innym objawem infekcji skórnej może być chłoniak limfocytowy skóry. Ma wygląd guzka o czerwono-niebieskim zabarwieniu. Ta zmiana skórna boreliozy także jest niebolesna. Jej najczęstsza lokalizacja jest inna niż rumienia, który najczęściej występuje na rękach lub nogach, a chłoniak na płatku lub małżowinie usznej, brodawce sutkowej, a czasami na mosznie. Zmiana taka jest dosyć rzadka i jeżeli już, to częściej występuje u dzieci.

Borelioza w postaci skórnej może mieć też charakter przewlekły w formie tzw. przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Objawia się ona niesymetrycznymi czerwonosinawymi zmianami na skórze rąk lub nóg. Początkowo kończyny mogą sprawiać wrażenie obrzękniętych, późniejszym takim objawem boreliozy jest stopniowe ścieńczenie skóry, aż zaczyna ona przypominać bibułę. Zajęta procesem chorobowym skóra jest pozbawiona włosów. Przewlekłemu zanikowemu zapaleniu skóry może towarzyszyć bolesność okolicznych stawów.

Borelioza – objawy narządowe

Jednak zmiany skórne to nie jedyne objawy boreliozy, jakie mogą występować w infekcji. Występują one zazwyczaj dopiero jakiś czas po zakażeniu. Borelioza może być diagnozowana na podstawie zmian narządowych, co jednak jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że zmiany te są mało charakterystyczne, a sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeżeli wcześniej na skórze nie pojawił się rumień, a tak zdarza się dosyć często.

Osoba, u której nie wystąpiła charakterystyczna zmiana skórna boreliozy, może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z faktu, że ugryzł ją kleszcz i została zakażona chorobotwórczym drobnoustrojem. Objawy narządowe boreliozy są związane z rozprzestrzenieniem się infekcji przez krew lub chłonkę. Borelioza może mieć objawy z kilku narządów jednocześnie.

Rozsianie się boreliozy może powodować także wystąpienie objawów ogólnych infekcji, takich jak gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. Są to dolegliwości, które mogą sugerować grypę i przeziębienie lub inną infekcję wirusową.

Przewlekła borelioza może także powodować chudnięcie, zmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność i wypadanie włosów. Organizm jest po prostu zmęczony przewlekłą infekcją, która się w nim toczy, wszystkie swoje siły poświęca na próby walki z boreliozą. Może dochodzić do drętwienia rąk i nóg, a także języka, a przez to do zaburzeń zmysłu smaku – takie objawy mogą mieć związek z zaatakowaniem nerwów przez boreliozę. Z zajęciem nerwów mogą mieć związek uogólnione bóle praktycznie wszystkich części ciała, np. biodra czy jąder. Pojawiają się także kurcze mięśniowe lub tiki mięśni twarzy.

Borelioza – zapalenie stawów

Częstą układową postacią boreliozy jest zapalenie stawów. Może się ono pojawić w niedługim odstępie czasu od wystąpienia zmiany skórnej w postaci rumienia. Zazwyczaj zajęte są jeden lub dwa stawy, borelioza atakuje zwykle duże, takie jak staw kolanowy czy skokowy. Objawami boreliozy są zazwyczaj opuchnięcie stawu i jego bolesność, a czasem także sztywność.

Zazwyczaj nie ma zaczerwienia w okolicy chorego stawu, ale zdarza się, że zajęty staw sąsiaduje z miejscem wystąpienia zmiany skórnej wywołanej boreliozą. Objawy boreliozy cofają się i nawracają przez kilka tygodni, aż z czasem zupełnie ustępują. Zapalenie stawów także wymaga leczenia antybiotykiem. Czasami choroba stawów może przejść w formę przewlekłą i prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych.

Borelioza – neuroborelioza

Borelioza może stać się chorobą bardzo niebezpieczną, jeśli wystąpią objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego – mówimy wtedy o neuroboreliozie. Może ona przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu – wówczas objawami są silne bóle głowy, sztywność karku, a także nudności i wymioty i, tak jak w zapaleniu opon powodowanym przez inne drobnoustroje. Ta postać boreliozy ma dosyć łagodny przebieg.

Czasami może dojść także do zapalenia nerwów czaszkowych odpowiedzialnych między innymi za prawidłową mimikę twarzy. Przy zapaleniu nerwu twarzowego przy boreliozie dochodzi do widocznych zmian w wyglądzie twarzy – może opadać jeden kącik ust, skóra jest wygładzona po stronie chorej, mogą się pojawiać także problemy z zamknięciem powieki, co może doprowadzić do zapalenia spojówki z powodu jej nadmiernego wysychania.

Objawy boreliozy - jak je rozpoznać?

By stwierdzić boreliozę czasami nie potrzebne są żadne badania. Wystarczy dobrze obserwować swoje ciało. Jeśli pojawi się na nim rumień wskutek ugryzienia...

Może także dochodzić przy boreliozie do zajęcia nerwów odpowiedzialnych za widzenie i prawidłowe ruchy gałek ocznych, czego objawami mogą być przemijające zaburzenia widzenia czy nadwrażliwość na światło. Przy zajęciu przez boreliozę struktur wewnątrzczaszkowych może także dochodzić do przejściowych problemów ze słuchem. Może dochodzić także do zajęcia nerwów obwodowych, które unerwiają kończyny.

Objawy neuroboreliozy, odmiany boreliozy, mogą być silne nerwobóle, a także drętwienia czy mrowienia w nogach lub rękach. Zdarzają się także upośledzenie siły mięśniowej, a także zaburzenia czucia w obrębie kończyn, drżenia oraz nadwrażliwość na dotyk. Neuroborelioza jest bardzo groźna pod postacią przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, które może doprowadzić do stałych ubytków neurologicznych u chorego.

Z jednej strony może dochodzić do powstawania porażeń mięśni, a z drugiej – do zmian w psychice człowieka. Borelioza może być przyczyną depresji, częstych zmian nastroju, drażliwości, problemy z koncentracją, a także otępienia i powstawania psychoz. Skutkiem boreliozy mogą być także nietypowe napady padaczkowe. Zmiany, które powoduje w mózgu borelioza, mogą być nieodwracalne.

Borelioza – inne objawy

Borelioza charakteryzuje się podstępnym, często wieloletnim przebiegiem, dużą zmiennością obrazu klinicznego, „naśladowaniem” innych chorób, a także zajęciem wielu narządów wewnętrznych. Zdarza się także, że borelioza przebiega pod postacią zapalenia mięśnia sercowego, co objawia się zaburzeniami jego rytmu, niejednokrotnie groźnymi dla życia.

W czasie boreliozy mogą się także zdarzyć skoki pulsu i ciśnienia, bóle w klatce piersiowej, a nawet uszkodzenia struktury mięśnia sercowego. W przebiegu boreliozy mogą się także pojawić niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha czy refluks żołądkowo-przełykowy oraz biegunki albo zaparcia. Może dojść także do podrażnienia pęcherza, zaburzeń miesiączkowania lub potencji. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie.

Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane, aczkolwiek najczęstsze są te ze strony skóry i stawów. Wszystkie postaci boreliozy leczy się tak samo – antybiotykiem. Jednak w postaciach narządowych boreliozy czasami bardzo trudno wpaść na to, że przyczyną jest właśnie borelioza.

Najważniejsze, żeby umieć rozpoznać u siebie skórne postaci boreliozy, gdyż w tym stadium leczenie jest najbardziej skuteczne, a gdy nawet rozwiną się inne objawy boreliozy, przynajmniej mamy uchwytną przyczynę. Borelioza w większości przypadków to choroba całkowicie uleczalna, jednak warunkiem tego jest jej wczesne rozpoznanie, co wbrew pozorom może nie być proste.

Lekarz Marta Kucharczyk, 2 tygodnie temu

Bibliografia

  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
.
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0.
  • Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9.
  • Boroń-Kaczmarska A., Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0.

Borelioza

Komentarze (45)
~Monika25@poczta pl ont
~Monika25@poczta pl ont 2 tygodnie temu

Mam boreliozę od 3 lat trochę mnie podleczylyi ale to samo jest potrzebuje leki a nie mogę czekać nie wiem gdzie można kupić na Bielańskim szpitalu muszę czekać rok żeby mnie w zieli na badania

Odpowiedz
~Nela
~Nela 2 miesiące temu

Zdiagnozowano i mnie bolerioze klasyczny rumień 4 tyg po ugryzieniu Nie dawno zaczęłam odczuwać bolprawwj części ciała szczególnie ręki i szyi Badania zrobione wszystko w normie nie ma stanów zapalnych a ja nie jestem w stanie zrobić niczego prawa ręka

Odpowiedz
Baska234
Baska234 4 miesiące temu

Najlepiej i tak zrobić testy w laboratorium pamiętając przy tym, że nie są one w 100% miarodajne i warto powtórzyć je nawet kilka razy. Jeżeli chodzi o leczenie to uważam,. że najlepsze jest leczenie boreliozy ILADS. W Polsce jeszcze niewielu lekarzy specjalizuje się w tej metodzie, przykładem jest doktor z Pomorza.

Odpowiedz
~janekzwysp
~janekzwysp 6 miesięcy temu

@~Jolka: Kurde nie wiedziałam, że te testy dostępne już są w pl. Kiedyś przywiozłam sobie takie z UK, tam od lat w aptekach mozna kupić testy na borelioze w tej wczesnej fazie rozwoju, wykrywalnoś boreliozy w tych krajach jest o niebo większa bo duzo wczesniej zauważyli problem

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy
Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Objawy boreliozy - jak je rozpoznać?

Objawy boreliozy - jak je rozpoznać?

o tym, że nie możesz jeść białka Objawy narządowe i ogólnoustrojowe Borelioza przyjmuje nie tylko postać skórną, ale daje objawy łudząco podobne do przeziębienia (...)...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Rumień wędrujący - wygląd, borelioza

znika po upływie miesiąca. Jeśli utrzymuje się dłużej, wówczas świadczy o przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej - rozsianej (...) borelioza, lecz zespół poboreliozowy. Czym jest zespół poboreliozowy?...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza

leczył się z boreliozy latem 2006 roku. Lekarze rozpoznali u niego tę chorobę dosyć wcześnie. Wystąpił u niego typowy dla początkowej fazy tego schorzenia (...) Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Kolejny nietypowy objaw boreliozy. To zdjęcie pomoże w szybkiej diagnozie

Kolejny nietypowy objaw boreliozy. To zdjęcie pomoże w szybkiej diagnozie

może rozwinąć się też chłoniak limfocytowy skóry i zapalenie stawów. Borelioza daje także symptomy charakterystyczne dla grypy. Na tym lista objawów (...) Nietypowy objaw Typowym, ale nie jedynym objawem...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Barbara Kurdej-Szatan o swojej chorobie (WIDEO)

Barbara Kurdej-Szatan o swojej chorobie (WIDEO)

Barbara Kurdej-Szatan choruje na boreliozę. Jednak zanim usłyszała poprawną diagnozę, odwiedziła wielu lekarzy. Przez dłuższy czas żaden

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Bóle stawów - przyczyny, choroby, leczenie

Bóle stawów - przyczyny, choroby, leczenie

się właśnie na kontuzje kolan. Bóle stawów - objaw chorób Bóle stawów są objawem schorzeń dotykających samych stawów, takich jak ropne zapalenie stawów (...) , choroba...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Objawy boreliozy - zmiany skórne, zmiany w narządach

Objawy boreliozy - zmiany skórne, zmiany w narządach

zapalenia skóry charakterystyczne są bolące stawy znajdujące się w części zainfekowanej. Objawy boreliozy - zmiany w narządach Zmiany w narządach (...) Borelioza...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Rumień na skórze - rodzaje, rumień wędrujący jako objaw boreliozy

Rumień na skórze - rodzaje, rumień wędrujący jako objaw boreliozy

się dzień lub dłuższy czas po ukąszeniu przez kleszcza. Rumieniowi wędrującemu rzadko towarzyszy świąd lub pieczenie. Inne objawy boreliozy to także bóle mięśni i stawów, męczliwość, problemy z koncentracją. ...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Ugryzienie kleszcza - skutki ugryzienia, leczenie

boreliozą. Do innych objawów, które powoduje ugryzienie kleszcza jest stan podgorączkowy, ból głowy, ból mięśni, ból stawów czy ogólne osłabienie (...) . Przy kleszczowym zapaleniu mózgu pojawiają...

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Ukąszenie kleszcza - usunięcie, rumień wędrujący, borelioza

usunąć kleszcza? Kiedy może się pojawić rumień po ukąszeniu kleszcza? Jakie są objawy Boreliozy po ukąszeniu kleszcza? Ukąszenie kleszcza (...) to prawidłowo i jak najszybciej, prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia...