Higiena intymna – jak o nią dbać?
Higiena intymna jest ważna. Trzeba o niej pamiętać codziennie. Zabiegi pielęgnacyjne nie tylko zapewniają komfort, ale i pomagają chronić się przed wieloma chorobami. O czym pamiętać? Co robić, a czego unikać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem intymnym?
1. Co to znaczy higiena intymna?
Higiena intymna to pojęcie, które obejmuje różne zabiegi pielęgnacyjne w okolicy krocza i narządów intymnych. Jest ważna, trzeba o nią dbać. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku: tak kobiet, jak i mężczyzn, zarówno dzieci, jak i młodzieży. Różnice mogą dotyczyć jedynie odpowiednich dla wieku i płci preparatów czy częstotliwości oczyszczania okolic intymnych. Ogólne zasady są niezmienne.
Dlaczego to ważne? Odpowiednia higiena intymna nie tylko wpływa na komfort funkcjonowania, ale i pozwala uniknąć rozwoju chorób i zakażeń, głównie o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Ich pojawienie się wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie, ból czy upławy o nieprzyjemnym zapachu i nieprawidłowym zabarwieniu.
2. Jak dbać o higienę intymną?
Higiena intymna to ważna kwestia. Jak dbać o okolice intymne, by cieszyć się zdrowiem, ale i nie naruszyć naturalnych mechanizmów obronnych? Ważne jest, by:
- o myciu okolic intymnych pamiętać każdego dnia, jednocześnie nie przesadzając z nadmiernymi zabiegami. Optymalne jest podmywanie się dwa razy dziennie (rano i wieczorem),
- nie należy myć okolic intymnych zbyt ciepłą wodą,
- częściej brać prysznic lub skorzystać z bidetu, rezygnując z częstych, długich i ciepłych kąpieli,
- myć miejsca intymne dłonią, nie myjkami lub gąbkami, które są siedliskiem patogenów,
- po umyciu dokładnie osuszyć okolice intymne. Najlepiej robić to bawełnianym ręcznikiem,
- wybrać płyn do higieny intymnej, który jest delikatny, o odpowiednim pH. Dobry płyn lub żel do higieny intymnej powinien być bezzapachowy i bezbarwny.
Czym zastąpić płyn do higieny intymnej? Alternatywą może być szare mydło lub naturalne lub mydło wyprodukowane na bazie olejów roślinnych. Sprawdza się także mycie okolic intymnych samą wodą.
3. Higiena intymna kobieca – o czym pamiętać?
Higiena intymna kobiet jest bardzo istotna, głównie z uwagi na większe niż w przypadku mężczyzn ryzyko rozwoju infekcji. Ma to związek z predyspozycjami anatomicznymi. Co więcej, ma to duże znaczenie zarówno w przypadku kobiet w każdym wieku.
Higiena intymna dziewczynek jest bardzo ważna już w przypadku niemowląt. Dobrze to robić nie tylko w czasie kąpieli, ale i zmianie pieluszki. U dziewczynek szparę sromową przemywa się wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie (zawsze w kierunku od przodu ku tyłowi, nie odwrotnie).
Jak prawidłowo myć miejsca intymne u kobiet? Kierunek pomywania się również ma znaczenie, ponieważ pozwala zapobiec przenoszeniu bakterii chorobotwórczych z odbytu w okolice dróg rodnych. Bardzo ważne jest pamiętanie, by częściej niż dwa razy dziennie myć okolice intymnych w czasie miesiączki oraz upałów.
Higiena intymna w ciąży
O higienę intymną należy szczególnie dbać w ciąży. Ma to związek między innymi z tym, że w tym okresie zmianie ulega stężenie hormonów. W rezultacie podwyższa się pH okolic organów płciowych, co powoduje zmianę odczynu z kwaśnego na zasadowy.
Środowisko zasadowe sprzyja nadmiernemu namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym czasie zaleca się preparaty z kwasem mlekowym, dodatkiem wyciągu z szałwii, kory dębu czy z olejkiem z drzewa herbacianego.
Higiena intymna po 50. roku życia
Higiena intymna po 60. czy 50. roku życia, to jest w czasie klimakterium bądź po menopauzie, wymaga większego nawilżenia, ochrony i regeneracji. Pomóc w tym może kwas mlekowy, d-pantenol, nagietek lekarski, czy kwas hialuronowy.
4. Na czym polega higiena intymna mężczyzn?
Higiena intymna chłopców w okresie dojrzewania czy starszych mężczyzn jest nie mniej ważna niż dziewczynek i kobiet. O czym pamiętać?
Po pierwsze bardzo ważne jest, by myć się zawsze w kierunku od penisa do odbytu, a nie odwrotnie. To zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów z odbytu w okolice prącia. Po drugie przed myciem trzeba odsłonić żołądź, odciągając napletek. Następnie trzeba opłukać ją ciepłą wodą, zmywając gromadzące się zanieczyszczenia, w tym nalot.
Po trzecie, dobrze jest używać preparatów do higieny intymnej przeznaczonych dla mężczyzn, które są zasobne w pożądane substancje, a nie zawierają składników, które podrażniają i wysuszają skórę. Co ważne, mężczyźni nie powinni stosować środków do higieny intymnej przeznaczonych dla kobiet.
5. Jaki jest najlepszy płyn do higieny intymnej?
Dobry płyn do higieny intymnej nie powinien zaburzać naturalnej mikroflory, a i zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych.
Płyn do higieny intymnej polecany przez ginekologów to produkt, który zawiera:
- kwas mlekowy (pałeczki bakterii Lactobacillus),
- prebiotyki wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej,
- wyciągi z ziół, takich jak: nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, rumianek, szałwia, lukrecja,
- substancje, takie jak: gliceryna, kwas hialuronowy, d-pantenol, alantoina, lanolina, prowitamina B5, oleje roślinne, wyciąg z tarczycy bajkalskiej, klimbazol.
Płyn do higieny intymnej, którego nie należy używać, zawiera:
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate);
- parabeny,
- pochodne formaldehydu,
- sztuczne barwniki,
- sztuczne konserwanty,
- sztuczne substancje zapachowe,
- substancje spieniające.
Warto pamiętać, że żel pod prysznic czy mydło mogą zmieniać pH i naruszać barierę ochronną. Dobrze jest unikać mocno perfumowanych, kolorowych i pieniących się kosmetyków do kąpieli.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.