Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskopia nazywana jest inaczej wziernikowaniem pęcherza moczowego. Jest to zabieg diagnostyczno–leczniczy, gdyż ma zastosowanie nie tylko w rozpoznawaniu, ale także w terapii chorób układu moczowego. Polega ona na tym, że lekarz przy użyciu cystoskopu (wziernika o średnicy zbliżonej do ołówka, wprowadzanego przez cewkę moczową) ogląda dostępną w ten sposób część dróg moczowych, ze szczególnym uwzględnieniem pęcherza moczowego. W czasie cystoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego – jest to przydatne, m.in. w diagnostyce guzów oraz stanów zapalnych pęcherza moczowego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Cystoskopia - wskazania

Wskazania do wykonania cystoskopii obejmują stany, takie jak:

 • krwiomocz (krew/czerwone zabarwienie moczu widoczne są gołym okiem, a potwierdzone w badaniu osadu moczu) – badanie ma służyć w tej sytuacji przede wszystkim wykluczeniu (bądź potwierdzeniu) nowotworu pęcherza moczowego;
 • kamica moczowa;
 • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza;
 • dolegliwości podrażnieniowe dotyczące układu moczowego, które pojawiły się po operacji w obrębie miednicy;
 • długo utrzymujące się, niereagujące na leczenie dolegliwości bólowe i podrażnieniowe ze strony układu moczowego o dużym nasileniu.

Dzięki metodom endoskopowym możliwe jest usuwanie niektórych guzów pęcherza (przezcewkowa resekcja brodawczaków pęcherza moczowego). Powtarzane regularnie kontrolne wziernikowanie pęcherza moczowego jest także niezbędnym elementem postępowania po zabiegu usunięcia takiego nowotworu. Ponadto metody endoskopowe pozwalają na kruszenie, a następnie usuwanie przy pomocy specjalnego instrumentarium kamieni znajdujących się w pęcherzu moczowym (jest to tzw. cystolitotomia). Lekarz, wykorzystując dodatkowo metody radiologiczne, może także ocenić początkowy odcinek moczowodów. W pęcherzu moczowym znajdują się ujścia tych struktur, do których przez specjalne cewniki moczowodowe podawany jest środek kontrastujący, który można uwidocznić na obrazie rentgenowskim.

Cystoskop

Cystoskopia to rodzaj badania diagnostycznego pęcherza moczowego, które polega na wprowadzeniu wziernika poprzez cewkę moczową do narządu. Po wprowadzeniu...

Cystoskopia - przebieg

Należy dokładnie umyć okolice krocza i ujścia cewki moczowej. Bezpośrednio przed cystoskopią pacjent powinien oddać mocz w celu opróżnienia pęcherza. Szczegółowych informacji udziela zawsze lekarz kierujący na cystoskopię bądź ten, który będzie je wykonywał.

W zależności od sytuacji, cystoskopia może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym (pacjent jest usypiany na czas badania). Badana osoba jest układana na przeznaczonym do tego celu fotelu (wyglądającym jak fotel do badania ginekologicznego). Nogi są rozchylone, zgięte w stawach biodrowych i kolanowych i oparte na podpórkach. Po odkażeniu okolicy ujścia cewki moczowej, lekarz nakłada środek znieczulający (najczęściej w postaci żelu) i wprowadza endoskop przez cewkę do pęcherza.

Czasami konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego – odbywa się to przy użyciu specjalnych szczypczyków (w narzędzie to wyposażony jest cystoskop) i jest bezbolesne. Urządzenia używane w trakcie zabiegu, a mające kontakt z drogami moczowymi są sterylne, co służy zapobieganiu zakażeniom.

Jak już wspomniano powyżej, w trakcie cystoskopii możliwa jest także ocena moczowodów. W czasie podawania przez cewnik moczowodowy środka kontrastującego wykonuje się prześwietlenie rentgenowskie. Obraz, który tworzy środek cieniujący, wypełniający moczowody, jest przedstawiany na ekranie monitora. Dzięki tej metodzie możliwe jest uwidocznienie takich patologii, jak zwężenia, poszerzenia czy uchyłki moczowodów.

Po zakończeniu badania lekarz usuwa endoskop z dróg moczowych.

Cystoskopia - powikłania

W zależności od wyniku cystoskopii, lekarz ustala dalsze postępowanie diagnostyczne bądź lecznicze, dlatego należy zastosować się do jego wskazówek. Bezpośrednio po cystoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu. Jeśli dolegliwości te nie ustępują (bądź nasilają się), dołącza się pieczenie, występują bóle brzucha, gorączka należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jeśli cystoskopia przeprowadzona była w znieczuleniu miejscowym, pacjent może po kilku godzinach wrócić do normalnej aktywności. Cystoskopia w znieczuleniu ogólnym (gdzie pacjent jest na czas badania usypiany) wiąże się z ograniczeniem sprawności funkcji psychomotorycznych, dlatego w dniu badania nie powinno się prowadzić pojazdów czy obsługiwać urządzeń mechanicznych znajdujących się w ruchu.

Przez pewien czas po cystoskopii w moczu może pojawiać się krew. Jest to związane z uszkodzeniem błony śluzowej dróg moczowych, a dokładniej znajdujących się tam drobnych naczyń krwionośnych. Mimo że sprzęt stosowany w czasie wykonywania badania jest sterylny, a okolica cewki moczowej jest odkażana przy pomocy służących do tego celu płynów, może dojść do zakażenia układu moczowego. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie zaleconych przez lekarza antybiotyków.

Lekarz Małgorzata Waszkiewicz, 5 miesięcy temu

Bibliografia

 • Kalinowski L. (red.), Encyklopedia badań medycznych, Makmed, Gdańsk 1996, ISBN 83-905369-4-3
 • Fryczkowski M. Podstawy urologii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy pierwszego kontaktu, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2000, ISBN 83-87114-55-3
 • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (3)
~jola
~jola 4 miesiące temu

Jestem 10 dzień po cystoskopii. Zabieg w uśpieniu, cewnik założony do następnego dnia rano. 1 dzień po zdjęciu cewnika trochę krwi i straszny ból w środku. Ustąpił na 3 dzień. Od 5 dnia znów ból, najpierw cewki ( + zaczewienienie). Do dzisiaj straszny ból cewki i pęcherza. Była 2 x u lekarzy urologów na oddziale w szpitalu. Pierwszy zalecił środki p/bólowe, drugi Nitroxolin forte. A podobno miało boleć tylko 2 dni i być coraz lepiej. Czuję się okłamana i oszukana. Gdybym wiedziała, jakie naprawdę są powikłania (ale o tym cisza, nikt nie wspomniał ) nie zgodziłabym się na cystoskopię.

Odpowiedz
~Dziewczyna1993
~Dziewczyna1993 9 miesięcy temu

Witam, postanowiłam tutaj napisać, bo pamiętam, jak bardzo się bałam tego badania. Miałam je wykonywane w znieczuleniu miejscowym, trwalo około 2 minut. Gdy lekarz powiedział, że mogę już wstać, byłam w szoku, że to już wszystko. Badanie nie tylko nie bolało, ale nawet nie sprawiało żadnego dyskomfortu. Bardziej nieprzyjemne jest dla mnie zwykłe badanie ginekologiczne. Zaraz po cystoskopii poszłam z chłopakiem na spacer, a gdy po kilku godzinach wróciłam do domu i wreszcie zrobiłam siusiu (czego też się bałam), przez dosłownie sekundę czułam lekkie szczypanie i tyle. Podczas kolejnych wizyt w toalecie już się ono nie powtórzyło. Wniosek - nie było czego się bać :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania
Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega cystoskopia? ...

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

przedsionków. Ze względu na wysokiej jakości sprzęt medyczny ryzyko powikłań po zabiegu ablacji jest niezmiernie niskie, jednak wielu pacjentów (...) powikłań po ablacji wynosi mniej niż 1%. Ablacja jest jednak zabiegiem...

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.