Leki przeciwgrzybicze
Zakażenia grzybicze zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy zostaje zaburzona równowaga organizmu. Zdarza się to w przypadku:
Zobacz film: "Leczenie grzybicy"
- terapii antybiotykowej,
- przemęczenia,
- długotrwałego stresu.
Zakażenie grzybicą może odbyć się poprzez stosunek płciowy, samozakażenie, brak lub nadmiar higieny intymnej, korzystanie z cudzego ręcznika.
1. Jakie leki na grzybicę stosuje się obecnie?
Leki przeciwgrzybicze zależą od tego, jaki szczep grzybów zaatakował organizm. Leki przeciw grzybicy to przede wszystkim:
- azole,
- antybiotyki o działaniu przeciwgrzybiczym,
- alliloaminy,
- kwas borowy.
W leczeniu grzybicy dużą rolę odgrywa postać leku. Najczęściej stosuje się:
- doustne leki na grzybicę,
- maść na grzybicę,
- krem na grzybicę,
- globulki dopochwowe.
2. Pochodne azolowe
Pochodne azolowe to najczęstsza forma leczenia grzybicy. Mają 80-95% skuteczności w leczeniu grzybicy. Stosuje się je w głównie przypadkach zakażenia grzybem Candida albicans. Pochodne azolowe są względnie bezpieczne dla pacjenta, powodują najczęściej zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
3. Antybiotyki przeciw grzybicy
Antybiotyki mają 70-90% skuteczności w leczeniu grzybicy pochwy. Stosuje się je także w przypadku innych grzybic. W zależności od antybiotyku, może on działać na grzyby:
- Trichophyton,
- Microsporon,
- Epidermophyton,
- Candida,
- Blastomyces,
- Histoplasma.
4. Alliloaminy
Alliloaminy to grupa leków przeciwgrzybiczych stosowanych doustnie. Są one stosowane przy grzybicy skóry i paznokci. Działają grzybobójczo. Ich stosowanie może wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
5. Kwas borowy
Kwas borowy jest stosowany w przypadku, kiedy za zakażenie grzybicze jest odpowiedzialny inny szczep grzybów Candida __niż Candida albicans. Kwas borowy stosuje się dopochwowo.
Jeśli leki przeciwgrzybicze nie działają, zaleca się zrobienie mykogramu. Dzięki niemu można sprawdzić, na jaki lek jest wrażliwy dany szczep grzyba. Leczenie grzybicy może być utrudnione przez inne czynniki:
- cukrzycę,
- długotrwałe leczenie sterydami,
- zakażenie wirusem HIV.
Wiążą się one z obniżoną odpornością organizmu i prowadzą do częstych nawrotów.
Grzybicy nie można zostawić bez leczenia. Nieleczona może doprowadzić do powstania stanów zapalnych, zrostów, a nawet niepłodności.
Komentarze