Przejdź na WP

Wirus HPV - charakterystyka, zakażenie, skutki, rak szyjki macicy

Zakażenie wirusem HPV to problem, z którym zmaga się około 630 milionów ludzi na świecie. Dane są alarmujące - około połowa dorosłych, aktywnych seksualnie osób zostaje zakażona wirusem HPV. Jakie są następstwa zakażenia?

Zobacz film: "Jak można zarazić się wirusem HPV?"

spis treści

1. Wirus HPV - charakterystyka

Niebezpieczny wirus HPV ma ponad 100 odmian. Niektóre z nich są nieszkodliwe, zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Specjaliści potwierdzają, że około 30 typów wirusa HPV odpowiada za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Część z nich jest przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, niestety inne typy są o wiele groźniejsze, ponieważ prowadzą do powstania nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy. Leczenie infekcji spowodowanych przez wirus HPV jest niezwykle trudne, gdyż brodawki mają tendencje do nawrotów.

2. Wirus HPV - zakażenie

Niestety większość kobiet (aż 80%) zostaje zakażonych wirusem HPV przed 50. rokiem życia. Ostatnio okazuje się, że zakażenie wirusem HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród osób w wieku 18-28 lat. Niestety objawy wirusa HPV mogą nie występowaćnawet kilka lat. Często wirus HPV przeniesiony jest nawet wtedy, kiedy nie ma objawów zakażenia, czyli brodawek czy innych zmian.

Podczas kontaktów płciowych wirus PHV wnika do organizmu przez mikrouszkodzenia naskórka i następnie atakuje komórki. Prezerwatywa nie chroni przed wirusem HPV. W komórkach wirus HPV uaktywnia się na dwa sposoby. Namnaża się i uwalnia bez zniszczenia komórek nabłonka. Typy złośliwe wiruda HPV namnażają się i integrują swój materiał genetyczny z DNA zakażonej komórki. Powstają zmiany o charakterze brodawczakowatym lub cytologicznym. Właśnie te zmiany wykazują duże ryzyko przejścia w raka szyjki macicy. Proces takiej przemiany trwa bardzo długo, nawet 20 lat.

Wirusy, które mogą wywoływać raka
Wirusy, które mogą wywoływać raka [4 zdjęcia]

Nie tylko palenie tytoniu, nadwaga i geny. Zachorowanie na nowotwór możemy zawdzięczać także wirusom....

zobacz galerię

3. Wirus HPV - skutki zakażenia

Często zakażenie wirusem HPV ustępuje samoistnie (w ciągu dwóch lat), pod wpływem aktywności naszego układu immunologicznego. Zakażenie wirusem HPV o numerach 16, 18, 31 i 45 może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy (typy HPV 16 i 18 odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy). Niektóre odmiany wirusa HPV powodują powstanie niegroźnych brodawek w okolicach narządów moczowo-płciowych. Czasem wirus HPV może przenieść się z matki na dziecko, co niekiedy powoduje nawracającą brodawczakowatość układu oddechowego – choroba powoduje drobne zmiany, np. chrypkę, ale zdarza się, że schorzenie utrudnia oddychanie.

Zakażenie wirusem HPV może powodować nieprawidłowe wyniki cytologii. Regularne badania cytologiczne pozwalają w porę wykryć niebezpieczne zmiany w obrębie szyjki macicy, dzięki czemu możliwe jest wczesne podjęcie leczenia.

4. Wirus HPV -przyczyny raka szyjki macicy

Czasami zdarza się, że trudno jest wytłumaczyć, dlaczego jedna kobieta zachorowała na raka szyjki macicy, a inna nie. Znane są jednak pewne czynniki ryzyka, które bardzo często prowadzą do zachorowania.

Niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy związane są z wcześniejszym zakażeniem wirusem HPV. Inne czynniki to:

Zobacz także:

 • brak badania cytologicznego – regularne badania cytologiczne pomagają wykryć nieprawidłowe komórki i usunąć je przed rozwinięciem się raka,
 • palenie papierosów – zwiększa nieco prawdopodobieństwo zachorowania,
 • osłabiony układ odpornościowy,
 • wielu partnerów seksualnych – zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HPV, a przez to zachorowania na raka szyjki macicy,
 • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez długi czas (ponad 5 lat),
 • urodzenie 5 lub więcej dzieci.

5. Wirus HPV - profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy spowodowany zakażeniem wirusem HPV każdego roku prowadzi do śmierci kilku tysięcy Polek. Znajomość czynników ryzyka, w tym przede wszystkim zagrożenia wynikającego z zakażenia wirusem HPV, może pomóc zapobiec wielu z nich.

Niebezpieczny wirus HPV ma ponad 100 odmian
Niebezpieczny wirus HPV ma ponad 100 odmian (123rf.com)
 • ograniczenie liczby partnerów seksualnych,
 • unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi,
 • regularne wykonywanie cytologii,
 • zaszczepienie się (szczepionka chroniąca przed HPV i rakiem szyjki macicy).

Obecnie istnieje szczepionka, zapobiegająca zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 – odpowiedzialnych za większość przypadków raka szyjki macicy. W niektórych krajach szczepieniu poddaje się wszystkie dziewczynki w danej grupie wiekowej, dzięki czemu zapobiega się groźnym konsekwencjom kontaktu z wirusem HPV.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy