Wymaz z cewki moczowej - wskazania, przygotowanie i przebieg badania
Wymaz z cewki moczowej to badanie wykonywane najczęściej w celu zdiagnozowania chorób, które mogą być wywołane poprzez kontakty seksualne. Próbki badane są pod mikroskopem. W wymazie można rozpoznać bardzo wiele bakterii, które przysparzają wiele dolegliwości pacjentowi. Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Na czym polega badanie?
1. Co to jest wymaz z cewki moczowej?
Cewka moczowa jest ostatnim elementem układu moczowego, który odpowiedzialny jest za wydalanie moczu na zewnątrz. Cewka moczowa u mężczyzn może mieć nawet 20 cm długości i pełni także funkcję wprowadzania nasienia. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza (od 3 do 5 cm), dlatego kobiety częściej narażone są na infekcje pęcherza.
Wymaz z cewki moczowej pobierany jest najczęściej po to, aby zidentyfikować bakterie wywołujące infekcje układu moczowego.
2. Wskazania do wymazu z cewki moczowej
Wymaz z cewki moczowej jest rodzajem badania medycznego, które pomaga lekarzowi w znalezieniu odpowiedniej diagnozy. Jeżeli pacjent uskarża się na bóle w okolicach podbrzusza i pieczenie w trakcie oddawania moczu, to powinien udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci wykonanie wymazu z cewki moczowej.
Bakterie w cewce moczowej występują tylko przy jej końcu, dlatego flora bakteryjna w cewce jest raczej skąpa i znikoma. Bakterie, które występują w cewce moczowej, zaliczane do grupy bakterii Gram-ujemnych..
Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia wymazu z cewki moczowej jest podejrzenie występowania u pacjenta patogenów odpowiedzialnych za choroby weneryczne. Chorób wenerycznych można nabawić się, poprzez liczne kontakty seksualne.
Zapalenie cewki moczowej można podzielić na kilka rodzajów, m.in.
- zapalenie wywołane bakterią dwoinki rzeżączki;
- zapalanie wywołane przez bakterię chlamydii;
- zapalenie wywołane poprzez inne patogeny (Gardnerella vaginalis oraz Trichomonas vaginalis).
Przed wykonaniem wymazu z cewki moczowej pacjent może uskarżać się na liczne dolegliwości, do których można zaliczyć:
- swędzenie w okolicy ujścia cewki moczowej;
- ból podczas mikcji;
- upławy u kobiet;
- pieczenie podczas oddawania moczu.
3. Przygotowanie do wymazu z cewki moczowej
Przed wykonaniem badania wymazu z cewki moczowej pacjent nie może uprawiać seksu na dwa dni przed badaniem. Należy nie stosować żadnych globulek dopochwowych, a mężczyźni nie powinni używać żeli czy kemów.
Należy zastosować się do wyżej wymienionych zakazów, gdyż wynik badania może wyjść nieprawidłowy, a badanie trzeba będzie powtórzyć. U kobiet w trakcie miesiączki nie można wykonywać wymazu z cewki moczowej.
4. Przebieg wymazu z cewki moczowej
Wymaz z cewki moczowej pobierany jest przez lekarza lub pielęgniarkę. Miejsce jest dokładnie oczyszczane, a następnie wprowadzana jest jałowa wymazówka do cewki moczowej.
Po tej czynności wymazówkę umieszcza się na podłożu, które umożliwia rozwój bakteriom. Następnie wymaz z cewki moczowej przesyłany jest do laboratorium.
Podczas pobierania wymazu z cewki moczowej stosowane są najcieńsze wymazówki, aby zminimalizować dyskomfort w trakcie zabiegu. Wymaz z cewki moczowej kosztuje 35 złotych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.