Trwa ładowanie...

Wymaz z cewki moczowej - wskazania, przygotowanie i przebieg badania

Wymaz z cewki moczowej to badanie wykonywane najczęściej w celu zdiagnozowania chorób, które mogą być wywołane poprzez kontakty seksualne. Próbki badane są pod mikroskopem. W wymazie można rozpoznać bardzo wiele bakterii, które przysparzają wiele dolegliwości pacjentowi. Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Na czym polega badanie?

spis treści

1. Co to jest wymaz z cewki moczowej?

Cewka moczowa jest ostatnim elementem układu moczowego, który odpowiedzialny jest za wydalanie moczu na zewnątrz. Cewka moczowa u mężczyzn może mieć nawet 20 cm długości i pełni także funkcję wprowadzania nasienia. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza (od 3 do 5 cm), dlatego kobiety częściej narażone są na infekcje pęcherza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wymaz z cewki moczowej pobierany jest najczęściej po to, aby zidentyfikować bakterie wywołujące infekcje układu moczowego.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia

zobacz galerię

2. Wskazania do wymazu z cewki moczowej

Wymaz z cewki moczowej jest rodzajem badania medycznego, które pomaga lekarzowi w znalezieniu odpowiedniej diagnozy. Jeżeli pacjent uskarża się na bóle w okolicach podbrzusza i pieczenie w trakcie oddawania moczu, to powinien udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci wykonanie wymazu z cewki moczowej.

Bakterie w cewce moczowej występują tylko przy jej końcu, dlatego flora bakteryjna w cewce jest raczej skąpa i znikoma. Bakterie, które występują w cewce moczowej, zaliczane do grupy bakterii Gram-ujemnych..

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia wymazu z cewki moczowej jest podejrzenie występowania u pacjenta patogenów odpowiedzialnych za choroby weneryczne. Chorób wenerycznych można nabawić się, poprzez liczne kontakty seksualne.

Zapalenie cewki moczowej można podzielić na kilka rodzajów, m.in.

 • zapalenie wywołane bakterią dwoinki rzeżączki;
 • zapalanie wywołane przez bakterię chlamydii;
 • zapalenie wywołane poprzez inne patogeny (Gardnerella vaginalis oraz Trichomonas vaginalis).

Przed wykonaniem wymazu z cewki moczowej pacjent może uskarżać się na liczne dolegliwości, do których można zaliczyć:

 • swędzenie w okolicy ujścia cewki moczowej;
 • ból podczas mikcji;
 • upławy u kobiet;
 • pieczenie podczas oddawania moczu.

3. Przygotowanie do wymazu z cewki moczowej

Przed wykonaniem badania wymazu z cewki moczowej pacjent nie może uprawiać seksu na dwa dni przed badaniem. Należy nie stosować żadnych globulek dopochwowych, a mężczyźni nie powinni używać żeli czy kemów.

Należy zastosować się do wyżej wymienionych zakazów, gdyż wynik badania może wyjść nieprawidłowy, a badanie trzeba będzie powtórzyć. U kobiet w trakcie miesiączki nie można wykonywać wymazu z cewki moczowej.

4. Przebieg wymazu z cewki moczowej

Wymaz z cewki moczowej pobierany jest przez lekarza lub pielęgniarkę. Miejsce jest dokładnie oczyszczane, a następnie wprowadzana jest jałowa wymazówka do cewki moczowej.

Po tej czynności wymazówkę umieszcza się na podłożu, które umożliwia rozwój bakteriom. Następnie wymaz z cewki moczowej przesyłany jest do laboratorium.

Podczas pobierania wymazu z cewki moczowej stosowane są najcieńsze wymazówki, aby zminimalizować dyskomfort w trakcie zabiegu. Wymaz z cewki moczowej kosztuje 35 złotych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza