Trwa ładowanie...

Wymaz z cewki moczowej – charakterystyka, wskazania, objawy, przygotowanie, opis badania

Wymaz z cewki moczowej to badanie wykonywane najczęściej w celu zdiagnozowania chorób, które mogą być wywołane poprzez kontakty seksualne. Próbki badane są pod mikroskopem. W wymazie można rozpoznać bardzo wiele bakterii, które przysparzają wiele dolegliwości pacjentowi. Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Na czym polega badanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Wymaz z cewki moczowej – charakterystyka

Wymaz z cewki moczowej pobierany jest najczęściej po to, aby zidentyfikować bakterie wywołujące infekcje układu moczowego. Cewka moczowa jest ostatnim elementem układu moczowego, który odpowiedzialny jest za wydalanie moczu na zewnątrz.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia...

zobacz galerię

Cewka moczowa u mężczyzn może mieć nawet 20 cm długości i pełni także funkcję wprowadzania nasienia. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza (od 3 do 5 cm), dlatego kobiety częściej narażone są na infekcje pęcherza.

2. Wymaz z cewki moczowej – wskazania

Wymaz z cewki moczowej jest rodzajem badania medycznego, które pomaga lekarzowi w znalezieniu odpowiedniej diagnozy. Jeżeli pacjent uskarża się na bóle w okolicach podbrzusza i pieczenie w trakcie oddawania moczu, to powinien udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci wykonanie wymazu z cewki moczowej.

Bakterie w cewce moczowej występują tylko przy jej końcu, dlatego flora bakteryjna w cewce jest raczej skąpa i znikoma. Bakterie, które występują w cewce moczowej, zaliczane do grupy bakterii Gram-ujemnych..

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia wymazu z cewki moczowej jest podejrzenie występowania u pacjenta patogenów odpowiedzialnych za choroby weneryczne. Chorób wenerycznych można nabawić się, poprzez liczne kontakty seksualne.

Zapalenie cewki moczowej można podzielić na kilka rodzajów, m.in.

3. Wymaz z cewki moczowej – objawy

Przed wykonaniem wymazu z cewki moczowej pacjent może uskarżać się na liczne dolegliwości, do których można zaliczyć:

  • swędzenie w okolicy ujścia cewki moczowej;

  • ból podczas mikcji;

  • upławy u kobiet;

  • pieczenie podczas oddawania moczu.

4. Wymaz z cewki moczowej – przygotowanie

Przed wykonaniem badania wymazu z cewki moczowej pacjent nie może uprawiać seksu na dwa dni przed badaniem. Należy nie stosować żadnych globulek dopochwowych, a mężczyźnie nie powinni używać żeli czy kemów.

Należy zastosować się do wyżej wymienionych zakazów, gdyż wynik badania może wyjść nieprawidłowy, a badanie trzeba będzie powtórzyć. U kobiet w trakcie miesiączki nie można wykonywać wymazu z cewki moczowej.

5. Wymaz z cewki moczowej – opis badania

Wymaz z cewki moczowej pobierany jest przez lekarza lub pielęgniarkę. Miejsce jest dokładnie oczyszczane, a następnie wprowadzana jest jałowa wymazówka do cewki moczowej. Po tej czynności wymazówkę umieszcza się na podłożu, które umożliwia rozwój bakteriom. Następnie wymaz z cewki moczowej przesyłany jest do laboratorium.

Musisz to wiedzieć

Podczas pobierania wymazu z cewki moczowej stosowane są najcieńsze wymazówki, aby zminimalizować dyskomfort w trakcie zabiegu. Wymaz z cewki moczowej kosztuje 35 złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.