Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego

Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego (botulizm) to zatrucie pokarmowe. Dochodzi do niego po spożyciu pokarmów, w których laseczki jadu kiełbasianego wytworzyły jad (toksynę botulinową). To najsilniejsza znana trucizna, która uszkadza układ nerwowy. Objawy neurologiczne obejmują przede wszystkim zaburzenia wzroku, np. światłowstręt, ale także pojawia się osłabienie mięśni czy objawy z przewodu pokarmowego. Leczenie opiera się na podaniu antytoksyny, często jednak zatrucie jadem kiełbasianym kończy się zgonem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Źródła zakażenia jadem kiełbasianym

Laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum)

Zatrucie laseczką jadu może być spowodowane jedzeniem konserw.

Jad kiełbasiany, inaczej toksyna botulinowa lub po prostu botulina, to trucizna wytwarzana poza organizmem człowieka, w produktach żywnościowych zakażonych laseczką jadu kiełbasianego. Jest to jedna z najsilniejszych trucizn przewodu pokarmowego. Laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) jest to beztlenowa bakteria powodująca zatrucie pokarmowe.
Podstawowym źródłem zatrucia jadem kiełbasianym są konserwy. Formy przetrwalnikowe w nich zawarte przekształcają się w formy wegetatywne, namnażając się w warunkach beztlenowych, po czym ulegają autolizie, wysycając jadem produkt spożywczy. Źródłem zatrucia może być każdy rodzaj konserwy (mięsne, rybne, jarzynowe, owocowe).
Aby nie doszło do zakażenia, należy unikać spożywania konserw po terminie ważności, nawet tych w metalowych puszkach. Gdy denko jest wypukłe, a przy otwarciu słyszy się charakterystyczny syk, to można podejrzewać, że produkt jest zakażony jadem. Toksyna jest unieczynniana pod wpływem wysokiej temperatury.
Bakteria jadu kiełbasianego może występować naturalnie także w niektórych produktach spożywczych, np. miodzie. Odnotowano kilka przypadków ciężkiej choroby u niemowląt, tzw. botulinizmu dziecięcego. Objawy tej choroby nie są spowodowane działaniem toksyny, lecz namnażaniem się drobnoustrojów w organizmie dziecka. Ze względu na potencjalne ryzyko pojawienia się tej choroby, nie zaleca się podawania miodu dzieciom poniżej 1. roku życia.

Objawy i leczenie zakażenia laseczką jadu kiełbasianego

Początkowe objawy to: osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, suchość w ustach. Kilka godzin później pojawiają się objawy neurologiczne: podwójne widzenie, światłowstręt, zez zbieżny, opadanie powiek, rozszerzenie źrenic. Utrudnione jest połykanie, wydzielanie śliny jest zmniejszone. Pojawiają się wzdęcia brzucha, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu w wyniku porażenia perystaltyki jelit. Następnie słabną mięśnie. Do śmierci doprowadza porażenie układu oddechowego.
Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego (botulizm) leczy się w szpitalu. Często jednak nie udaje się uratować pacjenta. Największą skuteczność leczenia uzyskuje się po interwencji medycznej zaraz po spożyciu zatrutych pokarmów. Aby usunąć toksynę z organizmu, wykonuje się np. płukanie żołądka, głęboką lewatywę, wywołuje wymioty. Należy jak najszybciej podać surowicę antytoksyczną, aby unieczynnić jad jeszcze we krwi. Dochodzenie do pełni zdrowia osób zatrutych jadem kiełbasianym następuje bardzo powoli, szczególnie gdy wśród objawów pojawiły się zaburzenia wzroku oraz osłabienie mięśni.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Virella G. Mikrobiologia i choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 978-83-85842-59-0
  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9

Układ pokarmowy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego
Produkty żywnościowe

Niebezpieczne zakażenie laseczką jadu kiełbasianego

Niebezpieczne zakażenie laseczką jadu kiełbasianego

? I jakie objawy daje zakażenie laseczką jadu kiełbasianego? Sprawdź również: 9 rzeczy, których nie wolno robić przed seksem Zanieczyszczone produkty Jednym z najczęstszych źródeł zatrucia...

Układ pokarmowy

Botulizm

Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego (botulizm) to zatrucie drogą pokarmową. Bardzo rzadko zdarza się botulizm przyranny, pochodzący z zakażenia rany tą bakterią. W wyniku obecności...

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Struktura botoksu

Struktura botoksu

Struktura jadu kiełbasianego (inaczej nazywanego toksyną botulinową).

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Czym możemy zarazić się nad jeziorem?

Czym możemy zarazić się nad jeziorem?

się jednak, że po ich spożyciu występują wymioty, biegunki i bóle brzucha. Za te objawy odpowiada np. zatrucie laseczką jadu kiełbasianego (...) . Jest to jedno z najbardziej poważnych zatruć pokarmowych....

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

przetrwalnikami jadu kiełbasianego może spowodować botulizm niemowląt. Stąd też zaznaczamy, by uważać na wszelkie podobne rady.

Karmienie niemowlęcia

Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia

Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia

Kiedy wprowadzić pokarmy stałe? Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj między 4 a 6 miesiącem życia niemowlaka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dziecko w tym czasie było w stanie siedzieć i żuć pokarm. W przeciwnym...

Pierwsza pomoc

9 wskazówek, jak przetrwać bezpiecznie lato

9 wskazówek, jak przetrwać bezpiecznie lato

się krew lub wiesz, że mogło dojść do zatrucia jadem kiełbasianym (konserwy mięsne, rybne, ewentualnie jarzynowe) - podwójne widzenie, opadanie powiek, duże (...) , że metoda usuwania raczej nie ma znaczenia, jeśli chodzi...