Przejdź na WP

Objawy celiakii - celiakia, objawy, przyczyny

Jeżeli obawiamy się uczulenia na gluten (celiakii), naszą uwagę powinny przykuć główne objawy celiakii takie jak: problem apetytu, nadmierna szczupłość i dolegliwości związane z niestrawnością. Ponadto objawami celiakii jest spadek odporności i pojawiające się w wyniku tego częste choroby.

Zobacz film: "Jakie są objawy celiakii?"

spis treści

1. Objawy celiakii - celiakia

Uczulenie na gluten w medycynie zostało nazwane celiakią. Organizm chorego nie toleruje białka zawartego w zbożach – tzw. glutenu. Występują zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego. Alergia na gluten u niemowląt i dzieci występuje najczęściej, chociaż stwierdza się także przypadki uczulenia na gluten wśród dorosłych. Celiakia to choroba trzewna, która prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego.

Prawdopodobnie jest dziedziczona. Istotne jest postawienie diagnozy, odpowiednia dieta może spowodować cofnięcie objawów celiakii. Natomiast nieleczone uczulenie na gluten doprowadza do groźnych powikłań. W jelicie cienkim może dojść do rozwinięcia się nowotworu, głównie chłoniaka – tak dzieje się w przypadku aż 15% nieleczonych pacjentów.

2. Objawy celiakii - objawy

Uczulenie na gluten objawia się na różne sposoby. Najczęstsze objawy celiakii to przewlekła biegunka (stolec jest cuchnący i obfity), ból brzuch oraz powiększający się jego obwód. Chory często wymiotuje, ma niedobór masy ciała, traci łaknienie, a jego mięśnie są osłabione, drażliwe. Objawami celiakii są także problemy z koncentracją i zaburzenia koordynacji ruchowej ciała.

Celiakia (prezentacja edukacyjna)
Celiakia (prezentacja edukacyjna) [5 zdjęć]

Zdrowy układ pokarmowy Zadaniem układu pokarmowego jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie...

zobacz galerię

U niektórych osób ujawnia się padaczka, czasem pojawia się otępienie, upośledzenie umysłowe. Słabnie szkliwo zębowe, jama ustna staje się owrzodzona. Obserwuje się także zaburzenie rozrodczości. Niestety może to mieć charakter skrajnej niepłodności. U kobiet cierpiących z powodu alergii na gluten czasem występują poronienie i zdarzają się martwe porody.

Proces menopauzy albo się opóźnia albo następuje zbyt wcześnie. Typowe objawy celiakii, jak np. biegunka i wymioty występują u dzieci. Dorośli mają do czynienia z nietypowymi objawami celiakii, dlatego przyczyn swoich dolegliwości szukają u innych lekarzy, nie tylko gastroenterologów.

3. Objawy celiakii - przyczyny

Statystyki naukowe mówią, że około 15-20% populacji jest nosicielem wirusa odpowiedzialnego za uczulenie na gluten. Nie u wszystkich rozwija się ten typ alergii. Grozi on niektórym kobietom w ciąży i osobom zakażonym zakażenie adenowirusem 12E1A. Podstawowym badaniem wykrywającym alergię na gluten jest badanie poziomu przeciwciał antygliadynowych i antyendomysjalnych. Ocenia się także wycinek jelita cienkiego.

Testy warto wykonywać jak najwcześniej, ponieważ z wiekiem trudniej wykryć przeciwciała. Trzeba pamiętać, że samo wykonanie tego badania jest ważne, choć nie daje 100% pewności. Stanowi ono przesłankę wzmacniającą podejrzenia uczulenia na gluten.

Zobacz także:

Powinniśmy się zbadać, jeśli występują następujące objawy celiakii:

Uczulenie na gluten najczęściej objawia się przewlekłą biegunką
Uczulenie na gluten najczęściej objawia się przewlekłą biegunką (Zdjęcie autorstwa joel / CC BY-SA 2.0)
  • mamy wysypkę tylko na pośladkach i łokciach,
  • boli nas brzuch, odczuwamy brak łaknienia, cierpimy na biegunkę i wymioty,
  • wykryto u nas chłoniaka nieziarniczego jelita cienkiego,
  • cierpimy na odporną na leczenie niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza,
  • odczuwamy nawracający i długo utrzymujący się ból po infekcji i zabiegach chirurgicznych,
  • nasi krewni I stopnia chorują na celiakię,
  • mamy problemy z tkanka łączną,
  • chorujemy na wrzodziejące zapalenie jamy ustnej.

Kobiety powinny wykonać te badania, jeśli po porodzie nastąpiła głęboka niedokrwistość lub jeśli mają długotrwałe problemy z zajściem w ciążę. Rzadziej spotykane schorzenia, które kwalifikują do wykonania testów na alergię glutenową to m. in.: niewydolność trzustki, zapalenie osierdzia, depresja, nerwice, łysienie plackowate.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy