Klasyfikacja narkotyków

Narkotyki działają na mózg człowieka – silnie go pobudzają (amfetamina, metamfetamina, tabletki ecstasy), otępiają i uspokajają (opioidy), wywołują omamy (grzyby halucynogenne, LSD). Mimo podziału narkotyków na miękkie i twarde, nie można powiedzieć, że tylko twarde narkotyki są niebezpieczne, a narkotyki miękkie nie mają większego wpływu na organizm. Wszystkie rodzaje narkotyków prędzej czy później prowadzą do uzależnienia i w konsekwencji do wyniszczenia fizycznego i psychicznego.

Polecane wideo:

1. Podział narkotyków ze względu na ich szkodliwość

Podział narkotyków na tzw. miękkie i twarde jest zwyczajowy i niezbyt słuszny. Sugeruje on, że jedne narkotyki są „lżejsze” od innych, co nasuwa wniosek, że są również bardziej bezpieczne. Bezpiecznych narkotyków nie ma! Mylny przesąd, że istnieje wyraźna granica między jednorazowym zapaleniem marihuany na imprezie a zostaniem narkomanem, pokutuje zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Dwa główne i najbardziej znane rodzaje narkotyków, to:

 • narkotyki miękkie, np. marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy,
 • narkotyki twarde, np. amfetamina, kokaina, opiaty.

Czytaj także:

Do podziału na narkotyki miękkie i twarde używa się kilku kryteriów. Uważa się, że narkotyki miękkie nie uzależniają fizycznie. Ci, którzy uważają, że narkotyki miękkie nie uzależniają, są w błędzie. Zapominają bowiem, że oprócz zależności fizycznej, która powoduje różne objawy ze strony organizmu (np. bóle głowy czy nudności po odstawieniu narkotyku), istnieje jeszcze uzależnienie psychiczne – dużo groźniejsze i trudniejsze do wyleczenia. Stopień uzależnienia psychicznego i fizycznego zależy tak naprawdę od konkretnego organizmu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile razy może zażyć substancję potencjalnie uzależniającą, aby było to bezpieczne i nie powodowało uzależnienia. Rozwój nałogu nie ma żadnego związku z brakiem silnej woli, a jedynie z uwarunkowaniem genetycznym osoby. Nie ma narkotyków, które nie uzależniają. Jedna substancja psychoaktywna uzależnia szybciej, inna – wolniej.

Podział narkotyków na miękkie i twarde oznacza ich „potencjał uzależniający”, tzn. jak szybko są w stanie całkowicie uzależnić od siebie człowieka. Twarde narkotyki uzależniają bardzo szybko, mają też poważne następstwa zdrowotne. Narkotyki miękkie potrzebują więcej czasu, aby uzależnić człowieka, nie mają zbyt wielu następstw fizycznych, powodują głównie problemy psychiczne. Nie dajmy się jednak zwieść temu podziałowi – narkotyki miękkie nie są całkowicie bezpieczne. Uzależnienie od narkotyków miękkich często prowadzi do prób z narkotykami twardymi, a te uzależniają bardzo szybko, nawet po jednym spróbowaniu.

2. Podział narkotyków ze względu na ich pochodzenie

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się narkotyki naturalne i syntetyczne. Narkotyki syntetyczne, czyli produkowane przez człowieka, to: metamfetamina, ecstasy (zawiera metamfetaminę i inne substancje), LSD. Są one uważane zwykle za bardziej szkodliwe dla organizmu niż naturalne narkotyki.

Narkotyki naturalne dzielą się na:

 • opioidy pozyskiwane ze słomy makowej (opium, morfina, heroina, metadon, kodeina);
 • narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich (marihuana i haszysz);
 • narkotyki pozyskiwane z liści koki (kokaina).

Ten podział także nie oddaje w pełni różnic między narkotykami. Uważa się, że narkotyki naturalne są mniej szkodliwe niż te pozyskiwane sztucznie. Prawda jest taka, że „naturalne” narkotyki są obecnie najczęściej mieszane z obojętnymi lub szkodliwymi „wypełniaczami”, które mogą dodatkowo negatywnie wpływać na zdrowie. Są także poddawane chemicznej obróbce, która zmienia ich właściwości.

3. Podział narkotyków ze względu na ich działanie

Wszystkie narkotyki wpływają na pracę mózgu – mogą to jednak robić w różny sposób:

 • narkotyki uspokajające, przeciwbólowe i nasenne (wszystkie opioidy) – spowalniają reakcje, zmniejszają nawet bardzo silny ból;
 • stymulanty (np. amfetamina, metamfetamina, ecstasy) – silnie pobudzają, wywołują przypływ energii i mocy;
 • halucynogeny (np. grzyby halucynogenne, LSD, a w większych ilościach także marihuana i ecstasy) – ich działanie zależy od stanu osoby je zażywającej; zwykle wywołują omamy, w niektórych przypadkach powodują poczucie paniki.

Najczęściej po działaniu narkotycznym pojawia się uczucie smutku i chęć sięgnięcia po kolejną dawkę. Tak w uproszczeniu wyglądają uzależnienia od narkotyków. Czas przeżywany bez działania narkotyków jest dla narkomana czasem straconym – dąży on do jak najszybszego zażycia kolejnej dawki narkotyku. Najpierw uzależnia się jego umysł (uzależnienie psychiczne), później także ciało (uzależnienie fizyczne).

4. Podział narkotyków ze względu na formę przyjmowania

Narkotyki przyjmuje się różnymi drogami:

 • w formie do wciągania przez nos (kokaina);
 • w formie tzw. „skrętów” do palenia (marihuana, haszysz);
 • w formie tabletek (ecstasy);
 • w formie do wstrzykiwania bezpośrednio do żył (heroina).

Niektóre rodzaje narkotyków (opioidy) są także stosowane w medycynie w ściśle określonych przez lekarza dawkach jako leki zmniejszające ból u osób poważnie chorych. Nie znaczy to jednak, że narkotyki są dla człowieka dobre. Przedawkowanie opioidów może doprowadzić do śmierci. Działanie halucynogenów może wywołać u ludzi zachowania, których będą później żałować. Uzależnienia od narkotyków z kolei niosą za sobą problemy społeczne.

Często powodem, dla którego młode osoby sięgają po substancje odurzające, jest relatywnie niski stopień szkodliwości narkotyku. Jak jednak ustalić granicę, do której substancja jest „dopuszczalnie” szkodliwa? Czy zmiany psychiczne, powodowane przez narkotyki, które są całkowicie niemierzalne, powinno się pominąć? Dyskusja na temat szkodliwości narkotyków miękkich i twardych bierze się stąd, że część krajów zastanawia się nad zalegalizowaniem tzw. narkotyków miękkich. Jedynym krajem do tej pory, który zalegalizował narkotyki miękkie, jest Holandia. Owszem, można powiedzieć, że są narkotyki mniej szkodliwe od innych, ale na pewno też można powiedzieć, że nie ma narkotyków w ogóle nieszkodliwych. Można oczywiście stwierdzić, że każdy lek mniej lub bardziej szkodzi i jest to prawda, ale w tym przypadku korzyści przewyższają wady. A czy da się obiektywnie wymienić zalety używania narkotyków?

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Piotrowski J., Podstawy toksykologii, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2008, ISBN 978-83-204-3401-9.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Szukalski B., NARKOTYKI – kompendium wiedzy o środkach uzależniających, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005, ISBN 83-85705-73-2.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.

Źródła zewnętrzne

Uzależnienie od środków odurzających

Komentarze (39)
~Dope
~Dope

No nie, bo lepiej pić alkohol który uszkadza żołądek i wątrobe, albo palić zasyfiony tytoń, a LSD otwierające umysł to zwyczajna trucizna w niczym nie przydatna No i co najważniejsze państwo ma okazje zarobić na naszym zdrowiu, bo jak wiadomo pieniądze ważniejsze niż obywatel (albo inaczej) niewolnik… Wciśnijmy im kit o szkodliwości narkotyków ale nadal alkohol i tytoń pozostanie w sklepach bo przecież pieniądze najważniejsze!

Odpowiedz
~Truestory
~Truestory

"Myślę, że narkotyki zrobiły wiele dobrego dla tego kraju. Naprawdę. A jeżeli nie wierzysz, że narkotyki zrobiły dla nas coś dobrego, zrób mi przysługę. Idź dziś wieczorem do domu. Weź wszystkie swoje płyty, wszystkie kasety i CD… i spal je. Bo wiesz co? Muzycy, którzy stworzyli tą wspaniałą muzykę, która wzbogacała twoje życie przez te lata… byli naprawdę nieźle naćpani. The Beatles byli tak naćpani, że nawet pozwolili Ringo zaśpiewać kilka zwrotek." - Bill Hicks

Odpowiedz
~Brownie
~Brownie

"A czy da się obiektywnie wymienić zalety używania narkotyków?" tak da się, liczne badania udowadniają że LSD pomaga w leczeniu alkoholizmu, a np. składniki zawarte w Marihuanie leczą choroby nowotworowe, udary, migreny, PTSD, reumatyzm, cukrzycę, stwardnienie rozsiane,zespół touretta,adhd,zespół jelita drażliwego,chorobę alzheimera,PMS, mało? Dodam że przemiany świadomości otwierają ludzi na naowe idee, poczytajcie sobie chocby o Francisie Cricku któremu bycie pod wpływem lsd pomogło w odkryciu struktury dna, albo o Stevie Jobsie :)

Odpowiedz
~myslacy
~myslacy

co za brednie,dorosly czlowiek ma prawo pic,palic czy zazywac co mu sie zywnie podoba a swoja droga najgorszym narkotykiem swiata jest alkohol i papierosy,kopce konopie od lat i niejednego debila zaskocze zdrowiem i wynikami w sporcie

Odpowiedz
~Lek. Med. Ross
~Lek. Med. Ross

Poziom merytoryczny tego artykułu beznadziejny. Zlepek kilku innych przeredagowanych przez autora w sposób bardzo przesadzony i wyolbrzymiony jeżeli chodzi o pewne kwestie związane z faktami naukowymi. Dużo własnego zdania niż wiedzy naukowej.

Odpowiedz
~Pacjent
~Pacjent

hahahahahaha poplakalem sie posiadam silne bóle w krzyżu gdzie leki nie pomagaja mi , w tym panstwie moge tylko kupowac od dilera bo nadal jestesmy w PRL albo dalej , to juz w Afryce wiedza ze marihuana leczy :)

Odpowiedz
~Ganjaman
~Ganjaman

@~Zaniepokojona: da się XD rozdrabniasz podgrzewajac co chwile i skubiesz ^^ ładnie się spala ;D ogólnie artykuł śmieszny... Mi Mj pomaga na stany zapalne... Poprawia nastrój i pale w miesiąc przystępny... Często mam dłuższe przerwy jak jest chwilowe urwanie głowy i nie ma na to czasu...

Odpowiedz
~J34
~J34

Od kiedy to marihuana powoduje halucynacje?Euforia,odprężenie,zmiana postrzegania czasu itd jak najbardziej tak ale halucynacje,no chyba,ze po nasączeniu jej jakimś świństwem.Tak poza tym uważam,że kluczową sprawą jest osobowość i siła charakteru.Introwertycy,marzyciele,osoby ze słabą wolą mogą się naprawdę silnie uzależnić i stracić kontrolę podczas gdy ludzie twardo stąpający po ziemi czy ekstrawertycy biorą narkotyki i potrafią to nawet pogodzić z byciem na eksponowanym stanowisku itd.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do substancji halucynogennych (...) argumentów na rzecz tezy, że LSD można stosować w medycynie. Sam wynalazca substancji...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Halucynogeny

z tych środków zalicza się też do innych rodzajów narkotyków, np. kannabinoli albo psychostymulantów. Bez względu na debaty klasyfikacyjne (...) , jej dawki, cech indywidualnych użytkownika, warunków zażywania narkotyków...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od dopalaczy

dla nielegalnych narkotyków. Dopalacze bowiem nie zostały uwzględnione na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze (ang. designer (...) się jak najwierniej oddać działanie narkotyków. Problem...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od amfetaminy

na OUN, ale jest o wiele od niej tańsza i daje dłużej utrzymujące się efekty psychotropowe. W zależności od dawki narkotyku stan pobudzenia może trwać (...) chlorowodorek metamfetaminy w postaci przezroczystych kryształów). W zależności...

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne (...) Zaburzenia spowodowane używaniem lotnych rozpuszczalników zostały ujęte w Międzynarodowej...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Uważa się ją za typowo „imprezowy" narkotyk (...) nie uznaje się za przestępstwo. Konopie uzyskały nazwę narkotyku...

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od kofeiny

Uzależnienie od kofeiny

Kofeina jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem stymulującym na świecie. Wiele osób nie traktuje jej jako narkotyku czy substancji (...) się, że picie kawy czy herbaty to nic w porównaniu z nałogowym zażywaniem narkotyków...

Klasyfikacja narkotyków

Dopalacze

Nudności - to dość częsty efekt używania dopalaczy, szczególnie jeśli osoba korzystająca z tej używki, łączyła ją z innymi narkotykami

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby