Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Klasyfikacja narkotyków

Narkotyki działają na mózg człowieka – silnie go pobudzają (amfetamina, metamfetamina, tabletki ecstasy), otępiają i uspokajają (opioidy), wywołują omamy (grzyby halucynogenne, LSD). Mimo podziału narkotyków na miękkie i twarde, nie można powiedzieć, że tylko twarde narkotyki są niebezpieczne, a narkotyki miękkie nie mają większego wpływu na organizm. Wszystkie rodzaje narkotyków prędzej czy później prowadzą do uzależnienia i w konsekwencji do wyniszczenia fizycznego i psychicznego.

1. Podział narkotyków ze względu na ich szkodliwość

Podział narkotyków na tzw. miękkie i twarde jest zwyczajowy i niezbyt słuszny. Sugeruje on, że jedne narkotyki są „lżejsze” od innych, co nasuwa wniosek, że są również bardziej bezpieczne. Bezpiecznych narkotyków nie ma! Mylny przesąd, że istnieje wyraźna granica między jednorazowym zapaleniem marihuany na imprezie a zostaniem narkomanem, pokutuje zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Dwa główne i najbardziej znane rodzaje narkotyków, to:

 • narkotyki miękkie, np. marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy,
 • narkotyki twarde, np. amfetamina, kokaina, opiaty.

Do podziału na narkotyki miękkie i twarde używa się kilku kryteriów. Uważa się, że narkotyki miękkie nie uzależniają fizycznie. Ci, którzy uważają, że narkotyki miękkie nie uzależniają, są w błędzie. Zapominają bowiem, że oprócz zależności fizycznej, która powoduje różne objawy ze strony organizmu (np. bóle głowy czy nudności po odstawieniu narkotyku), istnieje jeszcze uzależnienie psychiczne – dużo groźniejsze i trudniejsze do wyleczenia. Stopień uzależnienia psychicznego i fizycznego zależy tak naprawdę od konkretnego organizmu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile razy może zażyć substancję potencjalnie uzależniającą, aby było to bezpieczne i nie powodowało uzależnienia. Rozwój nałogu nie ma żadnego związku z brakiem silnej woli, a jedynie z uwarunkowaniem genetycznym osoby. Nie ma narkotyków, które nie uzależniają. Jedna substancja psychoaktywna uzależnia szybciej, inna – wolniej.

Podział narkotyków na miękkie i twarde oznacza ich „potencjał uzależniający”, tzn. jak szybko są w stanie całkowicie uzależnić od siebie człowieka. Twarde narkotyki uzależniają bardzo szybko, mają też poważne następstwa zdrowotne. Narkotyki miękkie potrzebują więcej czasu, aby uzależnić człowieka, nie mają zbyt wielu następstw fizycznych, powodują głównie problemy psychiczne. Nie dajmy się jednak zwieść temu podziałowi – narkotyki miękkie nie są całkowicie bezpieczne. Uzależnienie od narkotyków miękkich często prowadzi do prób z narkotykami twardymi, a te uzależniają bardzo szybko, nawet po jednym spróbowaniu.

2. Podział narkotyków ze względu na ich pochodzenie

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się narkotyki naturalne i syntetyczne. Narkotyki syntetyczne, czyli produkowane przez człowieka, to: metamfetamina, ecstasy (zawiera metamfetaminę i inne substancje), LSD. Są one uważane zwykle za bardziej szkodliwe dla organizmu niż naturalne narkotyki.

Narkotyki naturalne dzielą się na:

 • opioidy pozyskiwane ze słomy makowej (opium, morfina, heroina, metadon, kodeina);
 • narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich (marihuana i haszysz);
 • narkotyki pozyskiwane z liści koki (kokaina).

Ten podział także nie oddaje w pełni różnic między narkotykami. Uważa się, że narkotyki naturalne są mniej szkodliwe niż te pozyskiwane sztucznie. Prawda jest taka, że „naturalne” narkotyki są obecnie najczęściej mieszane z obojętnymi lub szkodliwymi „wypełniaczami”, które mogą dodatkowo negatywnie wpływać na zdrowie. Są także poddawane chemicznej obróbce, która zmienia ich właściwości.

3. Podział narkotyków ze względu na ich działanie

Wszystkie narkotyki wpływają na pracę mózgu – mogą to jednak robić w różny sposób:

 • narkotyki uspokajające, przeciwbólowe i nasenne (wszystkie opioidy) – spowalniają reakcje, zmniejszają nawet bardzo silny ból;
 • stymulanty (np. amfetamina, metamfetamina, ecstasy) – silnie pobudzają, wywołują przypływ energii i mocy;
 • halucynogeny (np. grzyby halucynogenne, LSD, a w większych ilościach także marihuana i ecstasy) – ich działanie zależy od stanu osoby je zażywającej; zwykle wywołują omamy, w niektórych przypadkach powodują poczucie paniki.

Najczęściej po działaniu narkotycznym pojawia się uczucie smutku i chęć sięgnięcia po kolejną dawkę. Tak w uproszczeniu wyglądają uzależnienia od narkotyków. Czas przeżywany bez działania narkotyków jest dla narkomana czasem straconym – dąży on do jak najszybszego zażycia kolejnej dawki narkotyku. Najpierw uzależnia się jego umysł (uzależnienie psychiczne), później także ciało (uzależnienie fizyczne).

4. Podział narkotyków ze względu na formę przyjmowania

Narkotyki przyjmuje się różnymi drogami:

 • w formie do wciągania przez nos (kokaina);
 • w formie tzw. „skrętów” do palenia (marihuana, haszysz);
 • w formie tabletek (ecstasy);
 • w formie do wstrzykiwania bezpośrednio do żył (heroina).

Niektóre rodzaje narkotyków (opioidy) są także stosowane w medycynie w ściśle określonych przez lekarza dawkach jako leki zmniejszające ból u osób poważnie chorych. Nie znaczy to jednak, że narkotyki są dla człowieka dobre. Przedawkowanie opioidów może doprowadzić do śmierci. Działanie halucynogenów może wywołać u ludzi zachowania, których będą później żałować. Uzależnienia od narkotyków z kolei niosą za sobą problemy społeczne.

Często powodem, dla którego młode osoby sięgają po substancje odurzające, jest relatywnie niski stopień szkodliwości narkotyku. Jak jednak ustalić granicę, do której substancja jest „dopuszczalnie” szkodliwa? Czy zmiany psychiczne, powodowane przez narkotyki, które są całkowicie niemierzalne, powinno się pominąć? Dyskusja na temat szkodliwości narkotyków miękkich i twardych bierze się stąd, że część krajów zastanawia się nad zalegalizowaniem tzw. narkotyków miękkich. Jedynym krajem do tej pory, który zalegalizował narkotyki miękkie, jest Holandia. Owszem, można powiedzieć, że są narkotyki mniej szkodliwe od innych, ale na pewno też można powiedzieć, że nie ma narkotyków w ogóle nieszkodliwych. Można oczywiście stwierdzić, że każdy lek mniej lub bardziej szkodzi i jest to prawda, ale w tym przypadku korzyści przewyższają wady. A czy da się obiektywnie wymienić zalety używania narkotyków?

Bibliografia

 • Piotrowski J., Podstawy toksykologii, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2008, ISBN 978-83-204-3401-9.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Szukalski B., NARKOTYKI – kompendium wiedzy o środkach uzależniających, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005, ISBN 83-85705-73-2.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.

Źródła zewnętrzne

Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (32)
~anonim
~anonim

Popieram komentarz kolegi, nie miałam nigdy styczności z narkotykami lecz jestem córką alkoholika i wiem jak ten ' twardy narkotyk ' potrafi zniszczyć życie....

Odpowiedz
~zniesmaczona
~zniesmaczona

jeżeli pani wiedz opiera się tylko na wiedzy książkowej to nie ma się co dziwić że pisze pani takie bzdury jak powyżej..
typowe polskie myślenie " nie znam się to się wypowiem" wstyd :)

Odpowiedz
~Kamila Krocz
~Kamila Krocz

Witam serdecznie!
Po pierwsze, autorem tekstu jest Redakcja abcZdrowie.pl, a nie ja, jak niektórzy sugerują. Ja dokonuję weryfikacji merytorycznej tekstu, a ten z obowiązującą wiedzą książkową jest poprawny. Oczywiście, mają Państwo rację, że alkohol czy tytoń są substancjami psychoaktywnymi, które prowadzą do destrukcji organizmu. W ICD-10 oprócz opiatów, kanabinoli, leków nasennych i uspakajających, kokainy, psychostymulantów czy lotnych rozpuszczalników można znaleźć tytoń i alkohol jako substancje odurzające, które mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Niemniej jednak tytuł artykułu brzmi „Klasyfikacja narkotyków”, dlatego autor tekstu ograniczył się do wymienienia narkotyków w zwyczajowym rozumieniu słowa „narkotyk”. @Grzegorz Ryszardź, wiem, że alkohol jest twardym narkotykiem. Zdaję sobie też sprawę, że krytyka przez Internet jest prosta. Przecież jesteś anonimowy. Powtarzam, że nie jestem autorką tekstu. Przykro czytać personalne wycieczki pod moim adresem, zamiast merytorycznych uwag. @zniesmaczona, nie rozumiem, w którym miejscu napisane są „bzdury”. Jeżeli coś zarzucasz, przedstaw konkretne uwagi i napisz, z czym się nie zgadzasz. Jeżeli dysponujesz jakimiś nowymi danymi, napisz o nich. Chętnie się czegoś dowiemy i skorzystają z tego czytelnicy serwisu. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~anonim
~anonim

Nie prawda, grzybki, lsd, dmt nie uzależniają, a marihuana i haszysz uzależniają w bardzo małym stopniu, a już napewno cię nie zabiją, chyba że sam to zrobisz, ale trzeba być idiotą żeby zrobić coś takiego bo żebyś nie miał świadomości do tego żeby się zabić podczas grzybków to musiałbyś ich nawpierdalać dużo, bardzo dużo. Więc nie, nie zabijesz się podczas nich. Słuchacie wszyscy mediów, nie patrzycie na to co jest prawdą.. Dlaczego tytoń jest legalny? On nawet nie jest psychoaktywny więc nie daje przyjemności, jedyne co w nim jest to nikotyna która się wchłania do metabolizmu.. Alkohol uzależnia, powoduje agresje i jest twardym narkotykiem dający gówniany efekt.

Odpowiedz
~MMM
~MMM

Glupoty piszesz, powiem tak palilam marihuane przez rok powiedzmy regularnie ( w zaleznosci od tego czy byla dostepna,badz nie wtedy bez cisnienia) i mialam propozycje wyjazdu za granice za dobra kase ,ktora czerpalalbym z pasji ,sama korzysc , widomo musialam odstawic maryske jedynym problemem jaki mialam to niemoznosc spania przez okolo tydzien i zadnych efektow ubocznych cisnienia ,czy zdenerwowania ( problemy ze snem wziely sie z tego,iz palilam wlasie w tej porze nigdy popoludniami czy tym bardziej rankiem ) i teraz nie pale,od czasu do czasu ale raczej sporadycznie,ale dodam ze tez palilam fajki odstawienie fajek to katorga psychiczna zdenerwowanie,smutek , wrecz bym powiedziala ze deprecha i tak mecze sie z tym rzucam,wracam tragedia. Jakbym miala porownywac to nie ma co porownywac. Czesto ludzie piszacy takie artykuly nie maja zielonego pojecia o tych narkotykach , nauczyliscie sie na studiach i piszecie glupoty,alkohol bardziej uzaleznia nie mozna odstawic go od razu bo moze spowodowac to zgon . Na liscie najbardziej niebezpiecznych narkotykow alkohol jest na 5 miejscu a marihuana na 11 ale dalej mowcie ze maryska to narkotyk a alko jest fajne bo my jestesmy slowianami,od zawsze mordy zachlane. Moj dziadek tez byl slowianem z krwi i kosci , wydalil swoja watrobe na toalecie i zmarl coz za heroiczna smirc w imie slowianskiej krwi. Wy to nie macie pojecia o czym piszecie,zrobcie wywiad z ludzmi a nie z ksiazek sie uczycie jestescie wtedy tak kompetentni ze glowa mala.

Odpowiedz
~MMM
~MMM

@~Kamila Krocz: Jeżeli coś zarzucasz, przedstaw konkretne uwagi i napisz, z czym się nie zgadzasz. Jeżeli dysponujesz jakimiś nowymi danymi To cie zgubilo,danymi,statystykami to nic nie znaczy , trzeba jak sie robi wywiad to nie z ksiazek ludzie z ksiazek bierzesz natchnienie do napisanie tego typu bzdur. Wejdz w srodowisko ludzi ktorzy sa uzaleznieni od roznych substancji wtedy bedziesz mogla sie wypowiadac, wstydem jest to ze nie umiescilas alkoholu na liscie przeciez to tez na\rkotyk! i to silny pominelas wazny fakt,niestety,ja jak pracuje staram robic sie to wrecz idealnie a Ty piszesz teksty z ksiazki....

Odpowiedz
~krytyk
~krytyk

ecstasy (zawiera metamfetaminę i inne substancje) i co jeszcze? ecstasy to mdma. w USA rzadko jest dodawana tzw meta do tabletki ale w europie takich przypadków (w zarekwirowanych i oddanych do laboratorium) nie odnotowano. "~aaa • 09-04-2014, 13:55 Mdma jako miękki narkotyk wolne żarty. xD" według niektórych badaczy MDMA ma właściwości terapeutyczne http://psychcentral.com/news/2014/01/18/brain-scans-hint-at-therapy-uses-of-ecstasy-for-anxiety-ptsd/64700.html a jeszcze inny stawiają że jest bezpieczniejsze nawet od marihuany. Co prawda u zwierząt występuje neurotoksyczność ale są to dawki porównywalne do zarzycia 5 tabletek dwa razy dziennie przez 4 dni. badania na ludziach podając dawkę 1.7 mg/kg ( 2 tabletki uliczne [rzadko które zawierają więcej jak 80 mg na tabletkę)

Odpowiedz
~Zaniepokojona
~Zaniepokojona

Pozwolę sobie zauważyć, że haszyszu nie da się palić w formie skrętu, zważywszy na bardzo trudną do obróbki konsystencję (tzw. plastelina) oraz ze względu na znacznie wyższą temperaturę palenia od suszu konopnego. Ważne uściślenia; szkoda marnotrawienia surowców w dobie takiej pauperyzacji narodu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od kokainy

Kokaina to alkaloid otrzymywany z liści krzewu Erythroxylon coca. Kokaina należy do substancji psychostymulujących. Jest produkowana nielegalnie. „Czysta kokaina” ma postać białego proszku. W medycynie stosuje się ją coraz rzadziej, wyłącznie...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od amfetaminy

Amfetaminy stanowią grupę środków psychostymulujących, pochodnych fenylopropylanu. Potoczne nazwy amfetaminy, to: speed, base ice, czarnulka, uppers. Okazjonalnie przyjmuje się zwykle 5-15 mg na dobę. Amfetamina ma postać białego lub lekko różowego...

Klasyfikacja narkotyków

Halucynogeny

Podstawowa cecha substancji halucynogennych to działanie psychomimetyczne (psycho- + gr. mimetikós - naśladujący), czyli powodujące objawy stanu halucynacji. Szacuje się, że istnieje około 2 tysiące halucynogenów, należących do różnych grup chemicznych...

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne na OUN. Są powszechnie dostępne we wszystkich gospodarstwach domowych w postaci klejów, rozpuszczalników,...

Klasyfikacja narkotyków

Dopalacze

Dopalacze to produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie zostały dodane do listy zabronionych. Legalne dopalacze mają podobne działanie do substancji nielegalnych i mogą powodować równie tragiczne skutki. Pomimo tego, ludzie nadal po nie...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Uważa się ją za typowo „imprezowy" narkotyk, który ma poprawiać nastrój, wyostrzyć doznania zmysłowe, np. podczas słuchania muzyki, i zintensyfikować doznania seksualne.

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od heroiny

Heroina albo inaczej diamorfina (acetylowa pochodna morfiny) należy do narkotyków twardych. Po raz pierwszy heroinę zsyntetyzował brytyjski chemik Alder Wright w 1874 roku. Heroina, podobnie jak morfina, wykazuje działanie przeciwbólowe, jednak w Polsce...

Klasyfikacja narkotyków

Morfina

Morfina to alkaloid. Jest organicznym związkiem chemicznym i główną substancją psychoaktywną opium. W stanie czystym morfina to biały, krystaliczny, bezzapachowy proszek, słabo rozpuszczający się w wodzie, o gorzkim smaku. Działa hamująco na ośrodkowy...

Klasyfikacja narkotyków

Wąchanie kleju

Wąchanie kleju (ang. glue sniffing) w języku narkomanów bywa określane jako tzw. „kiranie”. Inhalowanie lotnych rozpuszczalników niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Środki wziewne stosują...