Trwa ładowanie...

Rozstrzenie oskrzeli - charakterystyka, objawy, rozpoznanie, leczenie

Rozstrzenie oskrzeli to jedna z chorób dróg oddechowych, polegająca na balonowatym lub cylindrycznym poszerzeniu oskrzeli, które stają się zwiotczałe i pokryte bliznami. Rozstrzenie oskrzeli powstaje zazwyczaj wskutek infekcji lub innej choroby, która uszkadza ściany układu oddechowego lub blokuje je przed oczyszczaniem ze śluzu, który jest produkowany w celu usuwania z układu oddechowego drobinek kurzu, bakterii i innych mikroskopijnych cząsteczek. Przyczyną rozstrzeni oskrzeli może być także wrodzone osłabienie sprężystości ściany.

spis treści

1. Rozstrzenie oskrzeli - charakterystyka

Rozstrzenie oskrzeli powoduje, że drogi oddechowe powoli tracą zdolność do oczyszczenia się ze śluzu, co stwarza bakteriom doskonałe środowisko do intensywnego namnażania się. To skutkuje częstymi i dość poważnymi infekcjami płuc. Każda taka infekcja jest szkodliwa dla układu oddechowego. Z czasem drogi oddechowe tracą zdolność do swobodnego przemieszczania powietrza, co prowadzi do niewystarczającego dotlenienia ważnych organów w organizmie człowieka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rozstrzenie oskrzeli może między innymi prowadzić do:

Choroba może rozwijać się we fragmencie jednego płuca lub w wielu fragmentach obu płuc. Jest chorobą nabytą, rzadziej wrodzoną.

2. Rozstrzenie oskrzeli - objawy

Rozstrzenie oskrzeli - zdjęcia
Rozstrzenie oskrzeli - zdjęcia

Uszkodzenie ścian oskrzeli jest nieodwracalne.

zobacz galerię

Objawy rozstrzeni oskrzeli mogą być niezauważalne przez wiele miesięcy lub nawet lat. Najczęściej rozwijają się stopniowo i są wykrywane przeważnie przypadkowo, na przykład podczas bronchografii. W tym okresie mogą one już być przyczyną okresowego krwioplucia na skutek żylakowato rozszerzonych w ich obrębie naczyń krwionośnych. Główne symptomy rozstrzeni oskrzeli są następujące:

We wtórnym zakażeniu pojawiają się przewlekłe stany zapalne, wytwarza się obfita wydzielina i zalega w rozstrzeniach. Gdy wypełni ona przestrzeń rozstrzeni oskrzeli, trafia do oskrzeli. Dlatego zakażone rozstrzenie oskrzeli może być podłożem przewlekłych, zazwyczaj ropnych nieżytów oskrzeli. Przewlekły kaszel i związana z tym okresowa zmiana ciśnień w drogach oddechowych obciążają krążenie. Zmiany tego typu mają charakter nieodwracalny. W konsekwencji prowadzą zwykle do tak zwanego zespołu serca płucnego.

3. Rozstrzenie oskrzeli - rozpoznanie i leczenie

Lekarz może zaobserwować nieprawidłowości już podczas badania stetoskopem. Aby potwierdzić przypuszczenia, może zalecić na przykład prześwietlenie klatki piersiowej, tomografię klatki piersiowej, a także badanie krwi. Niestety, choroba jest nieuleczalna. Może być jednak skutecznie kontrolowana i nie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Leczyć można wtórne zakażenia i nawracające odczyny zapalne. Czasami sprawdza się tu leczenie sanatoryjne lub klimatyczne. Można przez inhalację stosować leki bakteriostatyczne bądź bakteriobójcze. Dokuczliwe rozstrzenie oskrzeli można leczyć operacyjnie – wycina się wtedy fragmenty tkanki płucnej, w których zlokalizowane są rozstrzenie. Ważna jest wczesna prawidłowa diagnoza. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na uniknięcie poważniejszych uszkodzeń w układzie oddechowym. Jeśli leki nie działają lub chory ma krwotoki, wykonuje się operację usunięcia fragmentu płuca. By zapobiegać chorobie, należy zaprzestać palenia tytoniu, usunąć zawilgocenia i zagrzybienia z mieszkania, stosować szeroko pojętą profilaktykę zapaleń oskrzeli i leczyć je konsekwentnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza