Jak dbać o nos?

Higiena nosa to ważny element zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do sprawnego funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli dbanie o nos nie jest wystarczające, może się to skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami i poważnymi chorobami nosa, takimi jak uciążliwy alergiczny nieżyt nosa.

Jakie funkcje pełni nos?

 • jest ważną częścią układu oddechowego, stanowi drogę przepływu powietrza, dzięki niemu oddychamy,
 • pozwala odczuwać zapachy,
 • filtruje zasysane powietrze, oczyszcza z drobnoustrojów i zanieczyszczeń, czyli chroni przed wieloma chorobami, np. płuc.
 • nawilża i ogrzewa powietrze, chroniąc układ oddechowy,
 • jest odpowiedzialny za barwę głosu (dlatego podczas kataru, gdy nos jest zatkany głos się zmienia).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Budowa nosa ludzkiego a jego funkcje

Budowa nosa ludzkiego pozwala na sprawne pełnienie wielu funkcji. Nos tworzą dwie jamy nosowe oddzielone od siebie przegroda chrzęstno-kostną. Jamy nosowe są zbudowane z dwóch nozdrzy – przechodnich i tylnych. Za ogrzewanie nosa odpowiedzialne są małżowiny w jamach nosowych. Błona śluzowa z licznymi rzęskami pokrywa wnętrze jam i to właśnie ona jest odpowiedzialna za wytwarzanie śluzu chroniącego przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami, natomiast rzęski wykonując faliste ruchy wymiatają wszystko to, co stanowi zagrożenie dla układu oddechowego. Taki proces samooczyszczania się nosa nosi nazwę transportu śluzowo-rzęskowego. Jednak okazuje się, że taka naturalna bariera często nie stanowi wystarczającej ochrony. Szczególnie jest zagrażające czynniki występują licznie i działają intensywnie. By błona śluzowa i rzęski poprawnie funkcjonowały i nie ulegały uszkodzeniu należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i higienie nosa.

Co zagraża nosowi?

 • zanieczyszczenia środowiska i alergeny – dym, spaliny, chlor, pyłki, dym tytoniowy, kurz,
 • suche powietrze, klimatyzacja,
 • wirusy i bakterie,
 • zaschnięta wydzielina,
 • inne ciała obce.

Higiena nosa

Bardzo ważne jest oczyszczanie nosa z wydzieliny tworzącej się wewnątrz. Błona śluzowa stale produkuje wydzielinę, dlatego higiena nosa powinna być regularna. Produkowany przez błonę śluz wyłapuje bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia, natomiast rzęski mają za zadanie wymiatać je. Jeśli ilość substancji zagrażających zdrowiu jest duża, a dodatkowo śluz ulega wysuszeniu, mechanizm samoczyszczenia zawodzi. Prawidłową pielęgnację nosa zagwarantuje między innymi stosowanie oczyszczonej wody morskiej dostępnej w aptekach. Usprawnia ona proces samoczyszczenia mający miejsce w jamach nosowych, usuwa nagromadzone wydzieliny i zanieczyszczenia, nawilża błonę śluzową, usprawnia proces oddychania, przy tym nie podrażnia i nie uszkadza błony. Podobne działanie ma sól fizjologiczna, jednak woda morska dodatkowo zawiera inne korzystne składniki.

Jeśli pojawia się najczęstsza choroba nosa, czyli katar, często w celach leczniczych stosuje się krople do nosa. Dzięki nim katar jest mnie uciążliwy i szybciej znika. Jednak pamiętaj, że dłuższe stosowanie takiego leku nie sprzyja procesowi samooczyszczania się nosa, ponieważ krople mają działanie obkurczające naczynia krwionośne, co prowadzi między innymi do zlikwidowania nadmiaru wydzieliny, której zadaniem jest oczyszczanie nosa. Katar nie należy lekceważyć, ponieważ wydzielina z nosa może spływać do gardła, powodując jego podrażnienie, ból i kaszel. Także przy katarze dobrze się sprawdza płukanie wodą morską, szczególnie jeśli katar jest wodnisty, towarzyszy mu pieczenie i swędzenie błony śluzowej, nos jest zatkany i pojawiają się bóle głowy. Przy pielęgnacji nosa należy także pamiętać o ochronie skóry zewnętrznej, która także musi być regularnie czyszczona, by zapobiec chorobom skóry nosa.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Katar

Komentarze (2)
~Magnes
~Magnes ponad rok temu

Mnie bardzo boli wewnętrzna część nosa, zwłaszcza rano, gdy się budzę. staram się dbać o nos, ponieważ często mam katar. Ale nie wiem jak nawilżać śluzówkę nosa w nocy. Może zainwestuję w jakiś nawilżacz powietrza.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Katar - rodzaje, leczenie, domowe sposoby
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Katar - rodzaje, leczenie, domowe sposoby
Dieta na zdrowe oczy

Oczy

Oczy

O oczy należy dbać tak jak o każdą inną część ciała - na ich sprawność ma także duży wpływ to, co jemy.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Jak dbać o włosy? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Jak dbać o włosy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak dbać o włosy, by były piękne i lśniące? Domowe sposoby są najczęściej naturalne i niedrogie, ale nie zawsze skuteczne. Czasami (...) mogą jednak powodować alergie i pogorszenie stanu włosów. O tym, jak prawidłowo dbać...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Koci grzbiet (WIDEO)

Koci grzbiet (WIDEO) Odtwórz wideo

narażony na zwiększony wysiłek, dlatego tak istotne jest dbanie o niego. Zapobiega to przewlekłemu bólowi pleców i zapewnia większy komfort kobiecie (...) w ciąży. O kręgosłup trzeba dbać, nie tylko dlatego, że za bardzo...

Pędzle do makijażu

Akcesoria do makijażu

Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.