Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Nos - funkcje, budowa, zagrożenia, higiena

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 30.12.2022 16:18
Nos - funkcje, budowa, zagrożenia, higiena
Nos - funkcje, budowa, zagrożenia, higiena

Higiena nosa to ważny element zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do sprawnego funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli dbanie o nos nie jest wystarczające, może się to skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami i poważnymi chorobami nosa, takimi jak uciążliwy alergiczny nieżyt nosa.

spis treści

1. Nos - funkcje

  • jest ważną częścią układu oddechowego, stanowi drogę przepływu powietrza, dzięki niemu oddychamy,
  • pozwala odczuwać zapachy,
  • filtruje zasysane powietrze, oczyszcza z drobnoustrojów i zanieczyszczeń, czyli chroni przed wieloma chorobami, np. płuc.
  • nawilża i ogrzewa powietrze, chroniąc układ oddechowy,
  • jest odpowiedzialny za barwę głosu (dlatego podczas kataru, gdy nos jest zatkany głos się zmienia).
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne

zobacz galerię

2. Nos - budowa

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"

Budowa nosa ludzkiego pozwala na sprawne pełnienie wielu funkcji. Nos tworzą dwie jamy nosowe oddzielone od siebie przegroda chrzęstno-kostną. Jamy nosowe są zbudowane z dwóch nozdrzy – przechodnich i tylnych. Za ogrzewanie nosa odpowiedzialne są małżowiny w jamach nosowych. Błona śluzowa z licznymi rzęskami pokrywa wnętrze jam i to właśnie ona jest odpowiedzialna za wytwarzanie śluzu chroniącego przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami, natomiast rzęski wykonując faliste ruchy wymiatają wszystko to, co stanowi zagrożenie dla układu oddechowego.

Taki proces samooczyszczania się nosa nosi nazwę transportu śluzowo-rzęskowego. Jednak okazuje się, że taka naturalna bariera często nie stanowi wystarczającej ochrony. Szczególnie jest zagrażające czynniki występują licznie i działają intensywnie. By błona śluzowa i rzęski poprawnie funkcjonowały i nie ulegały uszkodzeniu należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i higienie nosa.

3. nos - zagrożenia

  • zanieczyszczenia środowiska i alergeny – dym, spaliny, chlor, pyłki, dym tytoniowy, kurz,
  • suche powietrze, klimatyzacja,
  • wirusy i bakterie,
  • zaschnięta wydzielina,
  • inne ciała obce.

4. Nos - higiena

Bardzo ważne jest oczyszczanie nosa z wydzieliny tworzącej się wewnątrz. Błona śluzowa stale produkuje wydzielinę, dlatego higiena nosa powinna być regularna. Produkowany przez błonę śluz wyłapuje bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia, natomiast rzęski mają za zadanie wymiatać je.

Jeśli ilość substancji zagrażających zdrowiu jest duża, a dodatkowo śluz ulega wysuszeniu, mechanizm samoczyszczenia zawodzi. Prawidłową pielęgnację nosa zagwarantuje między innymi stosowanie oczyszczonej wody morskiej dostępnej w aptekach.

Zobacz także:

Usprawnia ona proces samoczyszczenia mający miejsce w jamach nosowych, usuwa nagromadzone wydzieliny i zanieczyszczenia, nawilża błonę śluzową, usprawnia proces oddychania, przy tym nie podrażnia i nie uszkadza błony. Podobne działanie ma sól fizjologiczna, jednak woda morska dodatkowo zawiera inne korzystne składniki.

Jeśli pojawia się najczęstsza choroba nosa, czyli katar, często w celach leczniczych stosuje się krople do nosa. Dzięki nim katar jest mnie uciążliwy i szybciej znika. Jednak pamiętaj, że dłuższe stosowanie takiego leku nie sprzyja procesowi samooczyszczania się nosa, ponieważ krople mają działanie obkurczające naczynia krwionośne, co prowadzi między innymi do zlikwidowania nadmiaru wydzieliny, której zadaniem jest oczyszczanie nosa.

Katar nie należy lekceważyć, ponieważ wydzielina z nosa może spływać do gardła, powodując jego podrażnienie, ból i kaszel. Także przy katarze dobrze się sprawdza płukanie wodą morską, szczególnie jeśli katar jest wodnisty, towarzyszy mu pieczenie i swędzenie błony śluzowej, nos jest zatkany i pojawiają się bóle głowy. Przy pielęgnacji nosa należy także pamiętać o ochronie skóry zewnętrznej, która także musi być regularnie czyszczona, by zapobiec chorobom skóry nosa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze