Woda morska do nosa – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Woda morska do nosa dla dorosłych i dzieci sprawdza się zarówno w codziennej pielęgnacji, czyli profilaktyce, jak i leczeniu alergii czy infekcji górnych dróg oddechowych. Można po nią sięgać nie tylko w celu oczyszczenia przewodów nosowych z zalegającej wydzieliny, ale i w innych sytuacjach. Jak ją stosować? Jaką wybrać?
1. Co to jest woda morska do nosa?
Woda morska do nosa nie jest wodą z morza. To fizjologiczny i sterylny roztwór chlorku sodu (NaCl). Najczęściej dostępna jest jako aerozol lub spray, choć można ją nabyć także w ampułkach. Ma odczyn pH 7,5 do 8,4 co sprawia, że doskonale się wchłania.
Ponieważ woda morska, w zależności od rodzaju preparatu, zawiera sól w różnych stężeniach, produkty dzieli się na dwa rodzaje. To:
- izotoniczna woda morska, która ma takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie człowieka,
- hipertoniczna woda morska, która posiada wyższe ciśnienie niż jest w ludzkim organizmie.
Izotoniczna woda morska bardzo dobrze oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa. Może być stosowana od 1. dnia życia. Roztwór hipertoniczny sprawdzi się w przebiegu alergii, infekcji i uciążliwego kataru, niedrożności spowodowanej stanem zapalnym śluzówki nosa, a także postępowania pozabiegowego.
2. Działanie i właściwości wody morskiej do nosa
Woda morska ma działanie nawilżające i oczyszczające błonę śluzową. Dzięki temu pomaga zapobiegać alergiom i infekcjom górnych dróg oddechowych, ponieważ wypłukuje zgromadzone w nosie alergeny, zanieczyszczenia, wirusy czy bakterie o potencjalnie chorobotwórczym działaniu.
Jak działa woda morska? Preparat, którego głównym składnikiem jest chlorek sodu, wpływa na naturalne mechanizmy obronne błony śluzowej nosa, takie jak produkcja śluzu, produkcja przeciwciał i transport rzęskowy.
Oznacza to, że udrażnia górne drogi oddechowe, zmniejsza obrzęk i łagodzi stan zapalny błon śluzowych oraz usprawnia transport śluzowo-rzęskowy. Niektóre preparaty wody morskiej mogą zawierać dodatek innych substancji. To na przykład:
- kwas hialuronowy, który wykazuje działanie nawilżające,
- woda termalna, której zadaniem jest łagodzenie stanów zapalnych,
- ektoina, która ma właściwości wiązania cząsteczek wody, nawilża i zapobiega wysuszaniu. Działa przeciwalergicznie,
- pierwiastki, takie jak żelazo, magnez, selen, mangan, miedź czy cynk, które nawilżają, ułatwiają oddychanie i zapobiegają mogą zarówno nawilżać, ułatwiać oddychanie, jak i zapobiegać wysuszaniu się błony śluzowej,
- wyciąg z aloesu, który nawilża, tonizuje, a także działa przeciwbakteryjnie,
- olejki eteryczne udrożniające zatoki i odświeżające,
- dekspantenol, który chroni błonę śluzową nosa, ułatwia oddychanie i gojenie się ran. Ma działanie regenerujące.
Jaka jest najlepsza woda morska do nosa? Taka, która ma dobry skład i nie zawiera substancji zbędnych i potencjalnie niebezpiecznych (to na przykład konserwanty).
3. Zastosowanie wody morskiej do nosa
Wodę morską można stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji nosa. Pozwala oczyścić go, ale i nawilżyć błonę śluzową.
Wskazaniem do stosowania preparatu, który zawiera NaCL jest również:
- infekcja górnych dróg oddechowych,
- alergiczny nieżyt nosa,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- stan po operacji przegrody nosa lub usunięcia polipów,
- podrażnienie wskutek ekspozycji na pyły, substancje chemiczne i inne czynniki drażniące.
To jednak nie wszystko. Woda morska w ampułkach sprawdzi się do przemywania oczu, a także ran i skaleczeń oraz inhalacji. Do jej przeprowadzenia konieczne jest posiadanie inhalatora.
4. Jak stosować wodę morską do nosa?
W większości przypadków wodę morską aplikuje się przy pomocy atomizera (choć można ją wkroplić, gdy znajduje się w ampułce). W przypadku najmłodszych dzieci oraz niemowląt najlepiej aplikować ją w pozycji leżącej na plecach.
W przypadku starszych dzieci i dorosłych wodę morską można stosować zarówno na leżąco, jak i stojąco. Stojąc warto lekko odchylić głowę, dzięki czemu roztwór nie wypłynie.
5. Woda morska do nosa - skutki uboczne i środki ostrożności
Ze stosowaniem izotonicznej wody morskiej do nosa nie wiąże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Można po nią sięgać na co dzień i stosować według potrzeb, także w celach profilaktycznych i do pielęgnacji nosa.
Roztwory hipertoniczne są przeznaczone są do korzystania w poważniejszych stanach chorobowych. Korzystając z nich trzeba przestrzegać zaleceń producenta środka lub wskazań lekarskich.
W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się produkty przeznaczone dla najmłodszych. Ma to związek nie tyle ze składem preparatu, co rodzajem zastosowanego dozownika. Ten powinien mieć odpowiedni rozmiar i kształt.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.